۱ تیر ۱۳۹۱ موضوع: اخبار

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری قم، مصطفی ملایی در سومین هم‌اندیشی مرکز رشد واحدهای فناوری علوم انسانی در تالار شهید مطهری پردیس قم دانشگاه تهران بیان کرد: در دهه‌های اخیر نوآوری و بومی‌سازی تولیدات علمی به عنوان یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های ایجاد شرایط کاربردی شدن علوم انسانی مورد توجه دست‌اندرکاران این علم قرار گرفته است.

وی افزود: نوآوری در علوم انسانی می‌تواند موجب افزایش راندمان بهره‌برداری از نظریات و ایده‌های اندیشمندان حوزه علوم انسانی شود.

رئیس مرکز رشد واحدهای فناوری علوم انسانی قم عنوان کرد: یکی دیگر از آثار نوآوری در حوزه علوم انسانی استفاده از منابع در فعالیت‌هایی مانند تولید محصولات و ارائه خدمات است که موجب افزایش بنیه علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی کشور می‌شود.

وی گفت: در دنیای امروز نیاز علوم انسانی به یادگیری، نوآوری و بومی‌سازی و کاربردی کردن یافته‌های علمی بسیار گسترش یافته است و در کشور ما نیز این نیاز در سال‌های اخیر احساس شده است.

ملایی اظهار داشت: در این زمینه رویکرد دانشگاه‌ها و مراکز علمی به سمت نوآوری امری ضروری به نظر می‌رسد چرا که اگر نتوانیم در این زمینه درست اقدام کنیم، نه تنها توانایی رقابت در عرصه علمی را نخواهیم داشت بلکه سهم ما در تولید و پیشرفت ناچیز خواهد بود.

وی با اشاره به نقشی که مراکز رشد می‌توانند در ایجاد این نوآوری‌ها ایفا کنند گفت: مرکز رشد، مرکزی است که زیر نظر مدیریت متخصصین حرفه‌ای اداره می‌شود و وظیفه آن حمایت از ایجاد و توسعه حرفه‌های جدیدی است که در قالب واحدهای نوپا فعالیت دارند.

رئیس مرکز رشد واحدهای فناوری علوم انسانی قم با اشاره به تأسیس نخستین مرکز رشد علوم انسانی در استان قم بیان داشت: این مرکز با اهتمام مسئولین برای حمایت از ایده‌های نوآورانه در استان قم راه‌اندازی شده است و به دلیل مجاورت با حوزه‌های علمیه و مراکز علمی قوی در علوم انسانی می‌تواند نقش پررنگی در ایجاد نوآوری در این علوم ایفا کند.

وی با اشاره به اهداف این مجموعه خاطر نشان کرد: این مرکز تلاش می‌کند با حمایت از راه‌اندازی کسب و کارهای دانش‌بنیان در حوزه علوم انسانی، ایده‌های نوآورانه را به کسب و کارهای موفق تبدیل کند.

ملایی با بیان اینکه گسترش کارآفرینی در حوزه علوم انسانی از وظایف این مرکز است اظهار داشت: این مرکز تلاش کرده با تشکیل جلسات و هم‌اندیشی با نخبگان حوزوی و دانشگاهی از ظرفیت‌های استان قم حداکثر استفاده را ببرد.

وی اضافه کرد: مرکز رشد علوم انسانی هم‌اکنون در حال تأسیس نمایندگی‌هایی در دانشگاه‌های استان قم است که با استفاده از این نمایندگی‌ها، روابط کاملی با پژوهشگران برقرار کرده و می‌تواند فعالیت‌های نوآورانه در علوم انسانی را گسترش دهد.

مطالب مرتبط :
  1. نشست کارشناسان مرکز رشد و دانشگاه ادیان و مذاهب با مشاور مرکز رشد علوم انسانی قم
  2. معاون استاندار تاکید کرد: مرکز رشد علوم انسانی باید الگو ساز باشد
  3. استاندار قم: مجوز تاسیس نخستین مرکز رشد علوم انسانی در قم اخذ شده است و امیدواریم این مرکز فعالیت خود را در دهه فجر آغاز کند.
  4. درسومین هم اندیشی مرکز رشد مطرح شد:مرکز رشد علوم انسانی باید با سازمان های مرجع و کلان کشور ارتباط داشته باشد
  5. مدیر مرکز اندیشه ولایت:منویات رهبری باید محور فعالیت های علوم انسانی باشد

پارک علم و فناوری قم

zohur