۲۱ مرداد ۱۳۹۱ موضوع: اخبار

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری قم، در ابتدای این نشست مشاور مرکز رشد واحدهای فناور علوم انسانی، با بیان اینکه آثار امام راحل باید همیشه منبع الهام اندیشه های اسلامی جامعه باشد گفت: با توجه به اینکه امام راحل به ارزشهای اسلامی نگاه نو و تاثیرگذاری دارند، مبنا قرارگرفتن آثار و اندیشه های ایشان در فناوری علوم انسانی کشور یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی با بیان اینکه متاسفانه فرهنگ غربی بر دوش علوم انسانی کنونی کشور سنگینی می کند ادامه داد: مرکز رشد علوم انسانی در نظر دارد با تدوین و جمع آوری تجربیات و استفاده از برآیند فعالیت های سازمان ها و ارگان هایی که نقش تاثیر گذاری در فرایند ارزش های جامعه دارند، بتواند با محور قراردادن قرآن کریم ارزش های اسلامی را کاربردی کند.

کارشناس و مشاور مدیر مرکز رشد بر تعامل و همکاری میان موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی با مرکز رشد تاکید کرد و گفت: به نظر می رسد با توجه به اینکه این موسسه در پی بنیان گذاری آثار و اندیشه های امام راحل در جامعه است زمینه همکاری و تفاهم نامه با مرکز رشد علوم انسانی فراهم باشد.

در بخش دیگری از این نشست مشترک، رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) در قم گفت: تاکنون از بیش از ۸۰۰ پایان نامه دانشجویی در زمینه آثار و شخصیت امام خمینی(ره) حمایت مادی و معنوی شده است.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی با تاکید براینکه درباره اندیشه های اقتصادی و مدیریتی امام به اندازه کافی تحقیق و پژوهش صورت نگرفته است، اظهار داشت: باید کارهایی را که به عنوان یک پروژه انجام می شود آنقدر هدفمند و درست ترسیم کنیم که منجر به خروجی مشخص شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه بودجه هنگفتی در زمینه پژوهشی در کشور هزینه می شود اما کاربردی و جاری نمی شود، گفت: باید دستاوردهای علوم تجربی را به منابع و مدیریت اسلامی سوق داد .

ضرورت دوری از هیاهوهای سیاسی در مراکز تحقیقاتی و علمی

موسوی با تاکید براینکه مرکز رشد علوم انسانی نباید زیاد به دنبال کارهای اجرایی و ستادی باشد، گفت: در کارهای علمی و تحقیقاتی ورود به کارهای اجرایی باعث مسکوت و سطحی ماندن اصل کار می شود و به هدف بلند خود نمی رسیم.

وی با اشاره به اینکه کارهای اجرایی را باید برون سپاری کرد، افزود: وظیفه مراکزی مانند مرکز رشد علوم انسانی هدایتگری و نظارت بر حسن اجرای کار است.

رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) در قم، هماهنگی و مدیریت نقش ها و و ظایف در مراکز تحقیقاتی و فناوری را خواستار شد و گفت: مرکز رشد علوم انسانی باید با جمع آوری نتایج پژوهش های مراکز تحقیقاتی بانک اطلاعاتی جامعی را تدوین کرده و با شناسایی ایده های نو مراکز تحقیقاتی آنها را وارد چرخه تولید و بازار کند.

موسوی با بیان اینکه مراکز علمی و فناوری باید به دور از هیاهوهای سیاسی- اجتماعی فعالیت کنند، گفت: مخاطبان اصلی این نوع مراکز نیازمندی های واقعی مردم است و حاشیه ها نباید حق آنان را در رفع خواسته هایشان تضییع کند.

تدوین دائره المعارفی از مجموعه موضوعات آثار امام خمینی(ره)

رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) در قم با تاکید براینکه باید مراکز تحقیقاتی و فناوری دارای چارچوب و سیاست های کلان باشند، گفت: اگر بخواهیم اهداف مقطعی و کوتاه مدت را محور فعالیت خود قرار دهیم هیچگاه نمی توانیم به دستاوردهای بزرگ و کلان دست پیدا کنیم و دائم درگیر مسائل روزمره و بی ثبات روزانه هستیم.

موسوی برنامه ریزی و نگاه تخصصی به موضوعات را یک اصل اجتناب ناپذیر در مراکز علم و فناوری ارزیابی کرد و گفت: با گام های کوچک و برنامه های مشخص و موضوعی باید آغاز کرد و در صورتی که بخواهیم گام های بزرگ برداریم و برنامه های چند گانه را اجرا کنیم به نتیجه خاصی نمی رسیم و باعث دلسردی خود و مجموعه می شویم.

رئیس موسسه مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) در قم بر ضرورت داشتن خروجی در کارها تاکید کرد و گفت: بی هدفی، کم اطلاعی و برداشتن گام های فراتر از توان آفت خروجی های ماندگار در کشور ماست.

موسوی آثار و اندیشه های امام راحل را از منابع متقن و مهم علوم انسانی در کشور ارزیابی کرد و گفت: دائره المعارفی از عقاید، اصول، سیاست، جامعه شناسی، فلسفه وکلام و… حول محور اندیشه ها و منویات امام راحل در دست تدوین و چاپ است.

تدوین بیش از ۵۰ تبیان با موضوعات تخصصی محور سخنرانی های امام راحل

وی با اعلام این مطلب که بیش از ۵۰ تبیان با موضوعات تخصصی درحوزه علوم انسانی براساس سخنرانی ها، اندیشه ها و نظریات امام راحل تدوین شده است، گفت: خوشبختانه در یکی دوسال اخیر ۴ همایش کاملا تخصصی و کاربردی پیرامون امام راحل تدارک دیده شده است.

برگزاری همایش تحریر الوسیله در قم

رئیس موسسه مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) در قم از برگزاری همایش تحریر الوسیله (یکی از آثار امام خمینی(ره) ) با محور فعالیت قضات کشور خبر داد و گفت: این همایش ابتدا در دو مرحله در اواخر سال جاری و اوایل سال آینده برگزار می شود.

در پایان این نشست توافق شد جلسات میان دو مرکز ادامه داشته باشد و با شناخت ظرفیت های طرفین نقاط مشترک بررسی و زمینه همکاری فراهم شود.

مطالب مرتبط :
  1. استقبال دانش آموختگان خارجی مدرسه امام خمینی(ره) از ایده های مرکز رشد علوم انسانی
  2. مدیر مرکز رشد علوم انسانی: جشنواره ملی کاربردی سازی یافته های علوم انسانی برگزار می شود
  3. رئیس مرکز رشد علوم انسانی:اساس فعالیت ما ارتباط سازنده با نخبگان حوزه و دانشگاه است

پارک علم و فناوری قم

zohur