۲۰ شهریور ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، غلامعلی حداد عادل مشاور عالی مقام معظم رهبری در برنامه خورشید هشتم که از شبکه قرآن و معارف سیما به مناسبت دهه کرامت هر شب به روی آنتن این شبکه می رود تصریح کرد: ما اگر بخواهیم فرهنگ اسلامی را وارد برنامه زندگی خود کرده و نرم افزار سبک زندگی اسلامی را تبدیل به سخت افزار تمدن اسلامی کنیم باید خود آگاهی یافته و نسبت به سبک زندگی هم اسلامی و هم غربی آشنایی پیدا کنیم و بعد از آن شناخت است که به سبک زندگی اسلامی در همه شئون بازخواهیم گشت و راه این بازگشت سیره پیامبر و ائمه علیهم السلام و امام رضا(ع) است ما باید تلاش خود را بکنیم که زندگی مان را رضوی کنیم.


حداد عادل ادامه داد: در ساختمان سازی صحن عتیق و صحن رضوی و صحن های دیگر امام رضا با این گنبد و گلدسته های زیبا معماری ایرانی اسلامی به کار گرفته شده است معماری که دردوران صفویه یعنی تقریبا حدود ۴۰۰ سال پیش و زمانی که معماری غربی برای ما معنا نداشت این چنین زیبا ساختمان هایی با عظمت را آفرید و اینجا این سؤال مطرح می شود که ما بعد از انقلاب اسلامی چند تا ساختمان و بنا به سبک معماری اسلامی ساخته ایم.


رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تأکید بر این مطلب که سبک زندگی محور تمام شئون زندگی است تصریح کرد: ما در حال حاضر از اصول آرمانی و متعالی سبک زندگی اسلامی دور هستیم به اندازه ای که خودمان گاهی حس می کنیم در جامعه ای زندگی می کنیم که صداقت و راستگویی درآن کم شده، در خرید و فروش احساس ناامنی می کنیم، دروغ می گوییم، با یکدیگرآن چنان که باید مهربان نبوده و حتی حقوق همدیگر را نیز رعایت نمی کنیم. در صورتی که مسلمان واقعی در سبک زندگی و در جلوه های اخلاق این گونه رفتار نمی کند.


وی با معرفی کتاب سبک زندگی “منشور زندگی در منظر امام رضا” به تألیف محمد باقر پورامینی به بعضی از جلوه های اخلاقی سبک زندگی اسلامی امام رضا(ع) اشاره کرد و گفت: امام رضا هم بسیار خوشرو و خوش برخورد بودند به حدی که ما ایشان را به رأفتشان می شناسیم علاوه بر خوش رفتاری، ایشان مانند پیامبر(ص) بسیار خوشبو نیز بودند و به نظافت بسیار اهمیت می دادند ما هم هر جا را دیدیم که کثیف است باید بدانیم آنجا سبک زندگی اسلامی رعایت نمی شود و هر چه کوچه و خیابان هایمان تمیزتر باشد به سبک زندگی اسلامی نزدیک تر خواهیم بود.


این نماینده مجلس گفت: در قرآن، ایمان و عمل صالح هر دو در کنارهم هستند این عمل صالح همان رفتار مسلمانی و در نتیجه سبک زندگی ایرانی و اسلامی است برخی از این اعمال در شرع، بعضی در اخلاق و بعضی نیز به عنوان دست آورد هایی که از نیاکانمان به دست آمده باید رعایت شده و مورد استفاده قرار بگیرد.


وی در پایان یادآور شد: صحبت از سبک زندگی اسلامی به معنای به زمین آوردن دین از آسمان است دین ما منبع و منشأ وحیانی دارد اما قرار نیست که این وحی در آسمان بماند بلکه باید مانند باران به زمین آمده و زمین را سیراب کند. این به زمین آمدن دین از آسمان یعنی اثر کردن در زندگی ما، که این اثر سبک زندگی ما را رقم خواهد زد.

مطالب مرتبط :
  1. وضع زمین، آسمان و انسان در روز قیامت/ اوصاف روز رستاخیز در قرآن
  2. "تفکر" راه شناخت خویش و خدا/ اهمیت و معنای تفکر از منظر دینی
  3. جستاری درباره علم دینی و دینی کردن علوم
  4. امام صادق(ع) بسیج فرهنگی دینی ایجاد کرد/ حضرت(ع) حوزه را به خانه‌ها برد
  5. نباید از بازی جوانمردانه حریف سوء استفاده شود/ نسبت اخلاق و حقوق در فوتبال

پارک علم و فناوری قم

zohur