۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، دکتر آنتوان زایلینگر (Prof. Anton ZEILINGER) رئیس آکادمی علوم اتریش و سه تن از دانشمندان عضو آن آکادمی، دکتر میشائل آلرام معاون آکادمی علوم اتریش، دکتر گئورگ براسو رئیس دپارتمان ریاضیات و علوم طبیعی آکادمی علوم اتریش و دکتر فلوریان شوارت رئیس مؤسسه ایرانشناسی آکادمی علوم اتریش به همراه سفیر اتریش در ایران امروز ۱۴ اردیبهشت ماه با دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان و جمعی از اعضای فرهنگستان دیدار و گفتگو کردند.


در بخش اول این نشست که دکتر علی اکبر صالحی معاون رئیس­ جمهوری و عضو فرهنگستان علوم، دکتر محمدرضا عارف رئیس گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم، آیت الله دکتر سیدمصطفی محقق داماد رئیس گروه علوم اسلامی فرهنگستان علوم، دکتر یوسف ثبوتی رئیس گروه علوم پایه فرهنگستان علوم، دکتر حسن ظهور دبیر فرهنگستان علوم، دکتر حسین نمازی معاون پژوهشی علوم انسانی و اسلامی و دکتر محمد شاهدی معاون پژوهشی علوم محض و کاربردی فرهنگستان حضور داشتند، یادداشت تفاهم همکاری علمی میان فرهنگستانهای علوم ایران و اتریش توسط دکتر داوری اردکانی و دکتر زایلینگر رؤسای دو فرهنگستان امضا شد.


در بخش دوم نشست رئیس و اعضای آکادمی علوم اتریش در جمع بیش از ۶۰ تن از دانشمندان عضو فرهنگستان علوم ایران، در خصوص آکادمی علوم آن کشور و سیاستهای علمی و فناوری اتریش و اهداف و برنامه­هایی که این آکادمی برای پیشبرد علم در کشور اتریش بر عهده دارد سخنرانی کردند.


در پایان نشست نیز دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم ضمن تشکر از سخنرانی میهمانان به تاریخ روابط خوب علمی و فرهنگی میان دو کشور ایران و اتریش اشاره کرد و ضمن ابراز خوشوقتی از اینکه رئیس جدید آکادمی علوم اتریش برای توسعه روابط بین الملل اولین سفر خود را به ایران انجام داده است، اظهار امیدواری نمود که ورود این هیأت علمی بلندپایه به ایران موجب توسعه همکاری­های علمی فرهنگی میان دو کشور شود.


رئیس فرهنگستان علوم در ادامه توضیحاتی درخصوص تاریخچه فرهنگستانها در ایران، گروههای علمی فرهنگستان علوم و فعالیتها و برنامه­های فرهنگستان ارائه کرد و در پایان نشان فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران را به دکتر زایلینگر اعطا نمود.


در این مراسم رئیس، دبیر، معاونان پژوهشی، رؤسای گروههای علمی و شاخه­های تخصصی فرهنگستان و جمعی از استادان عضو پیوسته و وابسته فرهنگستان علوم و دانشگاههای کشور حضور داشتند. 

مطالب مرتبط :
  1. رئیس آکادمی علوم اتریش میهمان رئیس فرهنگستان علوم ایران می شود
  2. انتشار شماره جدید نشریه فرهنگستان علوم/گزارش دیدار اساتید فلسفه دانشگاه تویوی ژاپن از فرهنگستان علوم
  3. نامه دکتر داوری به رؤسای آکادمی های علوم دنیا در انتقاد از تحریم نویسندگان ایرانی
  4. یکصد و پنجمین جلسه مجمع عمومی فرهنگستان علوم برگزار شد/ رئیس سازمان انرژی اتمی عضو فرهنگستان علوم شد
  5. انتصاب مجدد آیت الله محقق داماد به ریاست گروه علوم اسلامی فرهنگستان علوم

پارک علم و فناوری قم

zohur