۱۹ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


تجلیل از ۱۴ بانوی فعال در حوزه وقف


سومین همایش «نقش زنان در توسعه و ترویج فرهنگ وقف» که روز شنبه ۱۴دی ماه در تالار وحدت بود. در این همایش که در روزهای پایانی هفته بزرگداشت وقف برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه درباره نقش بانوان در ترویج فرهنگ وقف گفت: امروز در برخی از موضوعات وقفی خلأ داریم که یکی از آنها با توجه به فعالیت شبکه های مختلف ضد اسلامی، راه اندازی شبکه های دفاع از اسلام، قرآن و اهل بیت(ع) است.


دکتر حسن رحیم‌پور ازغدی نیز طی سخنانی در این همایش، به تبیین جایگاه زنان در عرصه اقتصادی و مالکیت و انفاق پرداخت و گفت: برخلاف تاریخی که بر زنان در شرق و غرب عالم رفته است، زن مسلمان از ابتدای آغاز اسلام علاوه بر وظایفی که به عنوان زن در برابر خانواده اش دارد، -چنانکه مرد هم دارد-یک وظیفه اجتماعی – اقتصادی نسبت به جامعه اسلامی به نحو خاص و جامعه جهانی به نحو عام دارد.


وی در تبیین تعالیم اسلام در خصوص جایگاه زن گفت: خداوند در قرآن برای مالکیت اقتصادی زن ارزش قائل شده است اما متأسفانه در جهان و در بخشی از کشور ما این نگاه محمدی و الهی به زن وجود ندارد.


در پایان این همایش از ۱۴ بانوی واقف و تاثیرگذار در امر تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف نیز با اهدای لوح تقدیر و پرداخت کمک هزینه سفر به عتبات عالیات تجلیل شد.


نظام جامع تحول اقتصادی در وقف تدوین گردد/ ۱۵ درصد از دارایی های کشور وقفی است


همچنین «همایش وقف و اقتصاد» به عنوان مهمترین برنامه پایانی هفته بزرگداشت وقف در روز یکشنبه ۱۵ دی ماه در هتل ارم برگزار شد. در این همایش حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه بر ضرورت تدوین نظام جامع تحول اقتصادی در وقف تاکید کرد و گفت: اگر با این وضع که امروز اوقاف را اداره می کنیم ادامه دهیم هیچ صرفه اقتصادی نداشته و نخواهد داشت، لذا باید یک نظام جامع تحول اقتصادی در این زمینه طراحی شود که در کنار آن بحث تحول فرهنگی نسبت به وقف نیز اتفاق بیافتد.


دکتر محمدرضا پورابراهیمی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی طی سخنانی به بررسی جایگاه موقوفات در اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: نگاهی که به وقف داریم در دو حوزه دینی، مذهبی و فرهنگی و دیگری در مباحث اقتصادی است. اگر رویکرد اقتصادی در وقف را احیا نکنیم شاید طی سالهای آینده، وقف در حوزه مباحث فرهنگی، دینی و اجتماعی با وضعیت مطلبوبی روبرو نشود.


وی با بیان اینکه امروز نرخ دارایی وقفی کمترین بازده را دارد، گفت: ۱۵درصد از دارایی های ما وقفی است که اگر نرخ بازده آنها را بررسی کنیم جای تأسف دارد و این مسئله اصلا ربطی به بحث تحریم ندارد.


بررسی چیستی «فلسفه حقوق»


نشست هم اندیشی چیستی «فلسفه حقوق» با هدف بررسی و تبیین جایگاه فلسفه حقوق و نسبت آن با حقوق و فلسفه روز یکشنبه ۱۵ دیماه با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمود حکمت نیا معاون پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.


تشریح برنامه های کمیته قرآن ستاد بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامی


نشست خبری کمیته قرآنی ستاد بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامی با حضور مهدی قره شیخلو دبیر این کمیته یکشنبه ۱۵ دیماه، در سالن اجتماعات سازمان دارالقرآن الکریم برگزار شد.


قره شیخلو در این نشست گفت: ستاد دهه فجر که در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، مسئولیت اجرای مراسم دهه فجر را دارد متشکل از ۴۴ کمیته تخصصی است که یکی از این کمیته‌ها، کمیته قرآن است و این کمیته از شش سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده است.


وی با تشریح بخشی از برنامه های کمیته قرآنی ستاد دهه فجر گفت: امسال با توجه به شرایط روز و حساسیتی که در صحنه داخلی و بین‌المللی وجود دارد از تمامی دستگاه‌ها می‌خواهیم تا در حد مقدورات خود کمک کنند که ایام پیروزی انقلاب اسلامی رنگ و نمای قرآنی به خود بگیرد.


دکتر رضا داوری اردکانی برنده چهارمین دوره جایزه دکتر کاردان شد


مراسم اهدای چهارمین دوره جایزه دکتر علی محمد کاردان دوشنبه ۱۶ دی ماه در دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تهران برگزار شد. این مراسم با حضور جمعی از اساتید روان‌شناسی و تعلیم و تربیت، دکتر محمدرضا عارف و آیت الله مصطفی محقق داماد برگزار شد.


برگزاری نشست علمی “آینده پژوهی و فرهنگ”


نشست علمی “آینده پژوهی و فرهنگ (آینده فرهنگ و وظایف حوزه های علمیه)” با حضور حسین گودرزی، دکتر عبدالرحیم پدرام و حجت الاسلام والمسلمین رحیم کارگر سه شنبه ۱۷ دی ماه از طرف اداره همکاری های علمی و پژوهشی و پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی برگزار گردید.


نشست تخصصی بررسی کتاب “علم، جامعه، اخلاق” برگزار شد


نشست تخصصی بررسی کتاب “علم، جامعه، اخلاق” یا “جستاری در ابعاد اجتماعی و اخلاقی علم” سه شنبه ۱۷ دی ماه با حضور حسین معصومی همدانی، حسین شیخ زاده و امیراحسان کربلایی زاده در سالن کنفرانس شهر کتاب برگزار شد.


سالروز اجرای فرمان ننگین کشف حجاب


فرمان کشف حجاب به صورت رسمی در ۱۷ دی ۱۳۱۴ صادر شد؛ از این تاریخ، استفاده از چادر یا هر سرپوشی، بجز کلاه های اروپایی، ممنوع اعلام شد، زنان محجبه حق ورود به خیابانها یا استفاده از وسایط نقلیه را نداشتند و کسبه نیز مجاز به فروش اجناس به زنان با حجاب نبودند. در این روز، جشنی از طرف علی‌ اصغر حکمت که خود نقش فعال و مؤثری در این ماجرا داشت، در دانشسرای مقدماتی و درحضور رضاشاه برپا شد. در این جشن همسر و دختران او و جمعی از همسران وزیران و وکیلان بدون حجاب شرکت داشتند. تصویب و ابلاغ قانون کشف حجاب اعتراضات علما و روحانیون و مخالفتهای گسترده‌ی مردمی را نیز در سراسر کشور و در شهرهایی نظیر قم، اصفهان و شیراز در پی داشت که مهم‌ترین نمونه آن قیام بزرگ مسجد گوهر شاد مشهد بود.


اگر چه با انتشار خبر قیام گوهرشاد، مقدمات اعتراض اجتماعی وسیعی فراهم شد،‌ اما فقدان رهبری منسجم و خشونت شدید حکومت از جمله عواملی به شمار می‌آیند که نه تنها این اعتراضات را ناکام گذاشتند بلکه رضاخان را نیز مصمم به اجرای خشونت بار کشف حجاب نمودند. با این حال قیام گوهرشاد که یک سال پس از بازگشت رضاخان از سفر به ترکیه و مشاهدات وی در مورد بی‌بند و باری و بی‌حجابی زنان ترکیه به وقوع پیوسته بود، از یکسو حکایت از تأثیر بی‌چون و چرای رضاخان از فرهنگ غربی داشت و از سوی دیگر از تعارض این فرهنگ با فرهنگ اسلامی جامعه ایران و عدم پذیرش موازین غیر شرعی توسط مردم نیز خبر می‌ داد.


برگزاری نشست “علم دینی؛ امکان و عدم امکان”


نشست تخصصی علم دینی؛ امکان و عدم امکان از سلسله نشستهای قطب علمی فلسفه دین در تالار معرفت دفتر قم پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی سه شنبه ۱۷ دیماه با حضور صاحبنظران عرصه حکمت و فلسفه در قم برگزار شد.


در این نشست علمی که با هدف بررسی و نقد علم دینی جهت بومی سازی علوم انسانی برگزار گردید، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا شاکرین معاون آموزشی مؤسسه آموزش عالی حوزوی حکمت به عنوان سخنران و حجت الاسلام والمسلمین دکتر رمضان علی تبار، مدیر گروه منطق فهم دین پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به عنوان ناقد به ایراد سخنرانی پرداختند.


پیش نشست همایش ملی حکیم طهران برگزار شد


پیش نشست همایش ملی حکیم طهران؛ نکوداشت مقام علمی مرحوم آقا علی مدرس زنوزی با موضوع جریان شناسی حوزه حکمی تهران، با حضور آیت الله سیدحسن مصطفوی، حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر رشاد ،منوچهر صدوقی سها محقق و نویسنده فلسفه و عرفان اسلامی،حجت الاسلام والمسلمین حسن معلمی، دبیر مجمع عالی حکمت اسلامی و رئیس همایش ملی حکیم طهران(بزرگداشت آقاعلی مدرس زنوزی)، ۱۸ دیماه در حوزه علمیه امام رضا(ع) برگزار شد.


همایش ملی حکیم طهران؛ نکوداشت مقام علمی مرحوم آقا علی مدرس زنوزی(ره) از سوی مجمع عالی حکمت اسلامی و با همکاری ۱۹ مرکز علمی، فرهنگی و اجرایی کشور سال ۱۳۹۳ برگزار خواهد شد.


انتصاب مشاوران پژوهش و برنامه ریزی و اجرایی معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد


آخرین خبر در حوزه دین و اندیشه در این هفته انتصاب مشاوران پژوهش و برنامه ریزی و اجرایی معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد است. معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی حکمی “مصطفی عباسی مقدم” را به سمت مشاور در امور پژوهش و برنامه ریزی و “اصغر امیرنیا” را به سمت مشاور اجرایی معاونت قرآن و عترت منصوب کرد.

مطالب مرتبط :
  1. اعلام برنامه های جشن هشتاد سالگی دکتر رضا داوری اردکانی
  2. رونمایی «هلیوپولیس» با مقدمه داوری اردکانی/ پیام وزیر فرهنگ لبنان
  3. فردیدی و هایدگری خواندن دکتر داوری محصول نگرش‌های سیاسی ژورنالیستهاست
  4. «فلسفه، ایدئولوژی و دروغ» منتشر شد/ جدیدترین اثر دکتر رضا داوری
  5. انتقاد داوری اردکانی از وضعیت اخلاقی جامعه/ آیا جامعه ما از جوامع دیگر اخلاقی تر است!

پارک علم و فناوری قم

zohur