۲۲ خرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، دهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت با موضوع «اخلاق و سبک زندگی زمینه‌ساز، راهبردها و راهکارها» صبح پنجشنبه ۲۲ خردادماه با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی و مسئولان کشوری در مرکز همایش های صداوسیما به مدت دو روز آغاز به کار کرد.


دکتر حسن قشقاوی معاون کنسولی وزیر امور خارجه در بخشی از این همایش به ارائه سخنرانی خود با عنوان «چشم انداز سیاست ایران در دکترین مهدویت با تکیه بر اصول و مبانی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران» پرداخت و گفت: این بحث نیاز به مقدماتی دارد. ما چه بپذیریم که جهانی شدن محقق خواهد شد بر اساس آنچه که می گویند دنیا یک دهکده جهانی شده است و دنیا به سمت جامعه مدنی جهانی و شهروندی جهانی با قواعد همزیستی مشترک حرکت می کند و یا اینکه قول کسانی را بپذیریم که این جهانی شدن همان جهانی سازی است.


وی افزود: برخی از اندیشمندان غربی در قالب تئوری لیبرالیسم و جنگ تمدنها و یا پایان تاریخ، آن را توصیف می کنند و یا با نگاه مذهبی به آینده جهان بنگریم که در ادیان ابراهیمی و نیز دین زرتشت بدان اشاره شده است در شکل ظاهری هیچ اختلافی وجود ندارد چه با نگاه مذهبی و چه نگاه غیرمذهبی شکل قضیه یکی است و این اختلاف محل مناقشه نیست بلکه آنچه باعث اختلاف است، محتوای این جهانِ مورد انتظار است.


وی تفسیر متفاوت از قدرت را موجب اختلاف نظر در جهان موعود خواند و افزود: همواره این اختلاف در محتوای جهان موعود بین متألهین و اندیشمندان  وجود داشته است و در عصر معاصر هم نبرد بین متألهین و سکولارها وجود دارد و مسلما استمرار این پیکار به دو جهان مختلف می انجامد. نگاه الهیون، نگاه به مبدأ و معاد است و اصلی ترین محل مناقشه تفسیر از قدرت است و همه اختلافات راجع به جامعه مهدوی از نظر ما و دیگرانی همچون فوکویاما که به پایان تاریخ اشاره دارد، در تفسیر متفاوت متألهین و سکولارها از مفهوم قدرت است.


قشقاوی تأکید کرد: دیدگاه مهدوی ما این است که تفسیر لیبرالیستی از قدرت ذاتا ناعادلانه است و این هرگز به جامعه عادلانه نمی تواند منتهی شود.


وی تفسیر و نگاه الهی به معادله قدرت را تنها راه در امان ماندن از بحرانهای جهانی شدن توصیف کرد و یادآور شد: به خاطر اینکه این نگاه الهی به قدرت وجود ندارد می بینیم که سه درصد جمعیت جهان در آمریکاست اما یک سوم منابع جهان منحصرا در اختیار این کشور است و این همان رابطه معیوب دو سویه قدرت در نگاه لیبرالیستی است. این تفسیر از قدرت موجب ایجاد ۵ بحران اصلی یعنی اخلاق، بی عدالتی، خانواده، محیط زیست و فقدان صلح پایدار شده است.


معاون وزیر امور خارجه با تأکید بر اینکه در قرن ۲۱ هیچ امیدی به صلح پایدار وجود ندارد، افزود: اما جهان مهدویت درست نفطه مقابل این مسئله است یعنی جهانی است که خلاق سامان می گیرد و خانواده قوام پیدا می کند و محیط زیست حفظ می شود و عدالت مهدوی برقرار می گردد و صلح پایدار به وجود خواهد آمد.


قشقاوی با اشاره به نگاه جمهوری اسلامی به جامعه مهدوی تأکید کرد: قانون اساسی ایران بر مبنای دکترین مهدویت است و علمای بزرگواری که این قانون را بنا نهادند دقیقا به این ضعفایی که اشاره کردم، نظر داشته اند.


وی در پایان سخنانش قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را جهانی خواند و گفت: جامعه امام زمان(عج) و اصل اسلام بر اساس اصالت صلح است. روشنفکران و علما و متفکران حق قرائت‌های مختلف دارند اما حکومت‌گر، روشنفکر نیست البته خوب است که حاکم، حکیم باشد اما اساس حکومت، روشنفکری نیست بلکه عرصه حکومت‌گری تصمیم عملی راجع به زندگی مردم است.


قشقاوی تصریح کرد: برای همین ما قرائت مختلف از قانون اساسی نداریم. حکومتگر محکوم به یک قرائت است چون اگر اینگونه نبود فلسفه سوگند از بین می رود و کفاره شرعی دارد و حکومتگران قسم یاد می کنند که ما در برابر قرائتهای مختلف، روشنفکر و اساتید حقوق و … یک قرائت را می پذیریم.


 

مطالب مرتبط :
  1. آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
  2. دهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت برگزار می شود/ آغاز به کار شعبه تهران پژوهشکده مهدویت
  3. حقوق اقلیتها در ایران رعایت می شود/ جمهوری اسلامی منادی دفاع از مستضعفان جهان
  4. آغاز دهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت
  5. کتاب «شریعت و حقوق ملی در سیاست خارجی کشورهای اسلامی» منتشر شد/ بررسی رابطه توسعه و شریعت در کشورهای اسلامی

پارک علم و فناوری قم

zohur