۲۹ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، در آغاز برگزاری سلسله نشست‌های «فرهنگ ملل» توسط مؤسسه‌ی فرهنگی، هنری و انتشاراتی الهدی ـ وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ـ با خانه‌ی هنرمندان ایران، نشست تخصصی «مفهوم دیپلماسی فرهنگی و شاخصه‌های آن در جمهوری اسلامی ایران» شب گذشته دوشنبه ۲۸ مهر، در باغ هنر خانه‌ی هنرمندان، برگزار شد و طی آن، قهرمان سلیمانی، معاون آموزشی و پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مجید سرسنگی، مدیر خانه‌ی هنرمندان و رضا ملکی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی و پژوهش‌گر دیپلماسی فرهنگی، به بیان نظرات خود در این خصوص پرداختند.


معدل فراورده‌های ما در رشته‌های مختلف فرهنگ و هنر، مثبت است


در این نشست که با استقبال فعالان بخش هنری و فرهنگی و دانشجویان و محققان کشورمان همراه بود، قهرمان سلیمانی، معاون آموزشی و پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به تبیین تفاوت‌های دیپلماسی فرهنگی و هنری پرداخت و گفت: اصل دیپلماسی فرهنگی بر صداقت استوار است؛ زیرا هر آنچه عرضه می‌کنند، فرهنگ و هنر است و این محصولات نمی‌توانند صورت دروغ داشته باشند. دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران هم بر این اساس بنا شده و تمامی اقدامات آن صادقانه بوده است.


وی در ادامه به تأثیرگذاری فعالیت‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد و گفت: آثار این فعالیت‌ها در جهان دیده می‌شود و جریان‌هایی که ایران، شیعه و اسلام را هدف قرار داده‌اند، در حقیقت به مقابله با حرکت فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جهان می‌پردازند. همچنین بخشی از رفتارهایی که توسط امپراتوری‌های رسانه‌ای جهان، به عنوان سازندگان افکار عمومی در سطح جهان سامان داده می‌شود، محصول همین صداقت دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران است.


سلیمانی همچنین با اشاره به استقبال از محصولات فرهنگی و هنری ایرانی در جهان، افزود: معدل فراورده‌های ما در رشته‌های مختلف فرهنگ و هنر، مثبت است. مانند سینمای ایران که به دلیل دور بودن از جذابیت‌های خشونت و جنسی و ارایه‌ی پیام‌های انسانی، ژانر مخصوص به خود را دارد؛ اما ابزارهای کنترل در سطح جهان، مانع از ترویج این آثار هستند. با این حال دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، بر مبنا‌ی روح فرهنگی انسان است که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حامل این پیام فرهنگی است.


وی همچنین درباره‌ی شاخص‌های دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: در ابتدا باید با روح فرهنگی ایران آشنا شویم که از سپیده‌دم تاریخ با ایرانیان همراه بوده و الان دارای دو مؤلفه‌ی ایران و اسلام است. در ۲ هزار و ۵۰۰ سال پیش، ایرانیان مجموعه‌ی تخت جمشید را که محصولی ترکیبی از تمدن‌های مختلف ایرانی، یونانی، مصری، هندی و … بود، ساختند. بعدها چون خصلت مهاجرت داشتند و سرزمین‌شان در وضعیت ژئوپلتیکی خاصی قرار گرفته بود، متعاملانه با دیگران کار و همکاری و همدلی می‌کردند. بعدها که مسلمانان آمدند، هم هویت ایرانی خود را حفظ کردند و هم مسلمان شدند. پس از آن هم مغول‌ها و ترک‌ها در ایران حضور پیدا کردند؛ ولی ایرانیان متعاملانه برخورد کردند و ایرانی هم باقی ماندند.


رایزن پیشین ایران در تاجیکستان ادامه داد: به این ترتیب فرهنگ ایران و فرهنگ اسلام با هم تعامل ایجاد کردند و یکی از مشخصه‌های فرهنگ ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همین روحیه‌ی متعاملانه بود.


وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران قدرت انطباق‌پذیری با مسایل روز جهان دارد، گفت: شاخصه‌ی دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، روحیه‌ی متعاملانه‌ی ان است و اینکه موضع‌گیری این جمهوری، در خصوص مواضع فرهنگی، موضع‌گیری عاقلانه است.


معاون آموزشی و پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همچنین درباره‌ی رابطه‌ی بین دیپلماسی فرهنگی و دیپلماسی رسمی گفت: این دو نوع دیپلماسی در حوزه‌های مختلف با هم همسان نیستند. در کشوری مثل پاکستان ما ۴ نمایندگی سیاسی ولی ۸ نمایندگی فرهنگی داریم. در آلمان اما ما ۳ نمایندگی سیاسی و تنها یک نمایندگی فرهنگی داریم. زیرا حضور سیاسی و فرهنگی ما در کشورهای مختلف، مرتبط با وضعیت سیاسی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آن کشور است و منافع ملی این را تعیین می‌کند که تا چه اندازه حضور داشته باشیم. 


سعادت انسان در کل جهان، آرمان جمهوری اسلامی ایران است


رضا ملکی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی و پژوهش‌گر دیپلماسی فرهنگی، یکی از سخنرانان این دیدار بود. وی در آغاز کلام خود در تعریف دیپلماسی فرهنگی، گفت: روابط فرهنگی قدمت چند هزار ساله دارد؛ ولی دیپلماسی فرهنگین برای اولین بار در سال ۱۹۴۹ میلادی و با اعزام ۱۴ رایزن فرهنگی توسط دولت فرانسه به نقاط مختلف دنیا، ایجاد شد. پس از آن کشورهای متعددی تمایل پیدا کردند که وارد این عرصه شوند و دیپلماسی فرهنگی را در خدمت منافع ملی خود که امنیت و اقتصاد، رکن‌های آن هستند، درآورند.


وی افزود: به تدریج جایگاه دیپلماسی فرهنگی در سیاست خارجی کشورها ارتقا پیدا کرد و به رکن اول و حتی مبنای سیاست خارجی آنان؛ به ویژه کشورهای پیش‌رو که منافع کشورهای دیگر را به خاطر منافع ملی خود نادیده می‌گیرند، مبدل شد.


وی با بیان اینکه دیپلماسی عمومی، گفت‌وگوی دولت‌ها با دولت‌ها و دیپلماسی فرهنگی، ارتباط دولت‌ها با ملت‌ها و روابط فرهنگی هم ارتباط ملت‌ها با ملت‌هاست، اذعان کرد: در خدمت منافع ملی بودن، از مبناهایی که می‌توان بر دیپلماسی فرهنگی فرض کرد، مثل آمریکا. اما این موضوع بر تمامی کشورها صدق نمی‌کند؛ مانند فعالیت شوری سابق که با دیپلماسی فرهنگی به دنبال تبلیغ ایدئولوژی سوسیالیستی و کمونیستی خود بود و یا عربستان که با فعالیت‌های فرهنگی‌اش به دنبال معرفی کشور عربستان سعودی، به وعرفی وهابیت می‌پردازد.


ملکی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران اما متفاوت با روند این کشورها وارد دیپلماسی فرهنگی شد و با استناد به اصل ۱۵۴ قانون اساسی، سعادت انسان در کل جهان را، بدون دخالت در امور کشورهای دیگر آرمان خود می‌داند.


استاد دانشگاه علامه طباطبایی، افزود: ایران با تعریف خاص خودش، نشر ارزش‌هایی که برای بشر امروز خدمت معرفی می‌شود، حضور اثربخش و ارزش‌آفرین در جهان را سرلوحه‌ی خود قرار داده است که نمی‌تواند رفتار غیرصادقانه باشد.


وی همچنین درباره‌ی شاخصه‌های فرهنگی گفت: تمدن ایرانی و اسلامی، آموزه‌های اسلام ناب و انقلاب اسلامی، حوزه‌های جمهوی اسلامی ایران در پایگاه‌های خارجی برای عرضه‌ی فرهنگ هستند. این موارد، در حقیقت حوزه‌های قدرت ما در کار فرهنگی ما در خارج از کشور هستند.


ملکی در پایان سخنان خود، ظرفیت استفاده از ایرانیان خارج از کشور را در اقلیم‌های فرهنگی مختلف، متفاوت دانشت و گفت: حفظ هویت، ارتقای جایگاه و بهره‌گیری از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور، هدف فعالیت‌های جمهوری اسلای ایران است.


همچنین، مجید سرسنگی، مدیر خانه‌ی هنرمندان در سخنانی به تأثیرگذاری هنر در دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد. وی گفت: بنای دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، آزادی اندیشه است. باید این نگاه عمیق، پرشورتر و تأثیرگذارتر از گذشته به جهانیان انتقال داده شود و هنر، به عنوان یک زبان بین‌المللی بهترین راه برای تأثیرگذاری در دیپلماسی فرهنگی است.


وی تأکید کرد: تنها با ابزارهایی مانند فرهنگ و هنر می‌توان در عمق باورها و اعتقادات ملل رسوخ کرد و اتحادهایی را در ابعاد بین‌المللی بنیان کرد. ولی راه رسیدن به این اهداف، جلب مشارکت هنرمندان کشورمان در قالب کمپین‌های هنری است.


سرسنگی سخنان خود را اینگونه پایان داد: به باور بسیاری از صاحب‌نظران روابط بین‌الملل، کامیابی‌ در سیاست خارجی در گروی استفاده‌ی درست از ساز و کارهای هنری و فرهنگی در چارچوب دیپلماسی هر کشوری است.

مطالب مرتبط :
  1. دومین اجلاس بین المللی دیپلماسی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم(ص) برگزار می شود
  2. فراخوان مقاله همایش بین‌المللی دیپلماسی و قدرت نرم در سیره پیامبر اسلام (ص)
  3. آموزه های نوروز بر ستایش پروردگار مبتنی است/ نوروز برای توسعه دیپلماسی فرهنگی ایران ارزشمند است
  4. جشنواره امام رضا(ع) تحلیل کننده مسایل منطقه و جهان بر پایه معارف فرهنگ رضوی باشد
  5. تمدید زمان ارسال مقاله به اجلاس دیپلماسی و قدرت نرم در سیره پیامبر(ص)

پارک علم و فناوری قم

zohur