۲ فروردین ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


اولین دوره مسابقات قرآنی جامعه کارگری برگزار شد


دارالقرآن خانه کارگر به مناسبت فرارسیدن هفته کارگر اولین دوره مسابقات قرآنی جامعه کارگری را با نام «سعی» برگزار کرد.این مسابقات با هدف ترویج و توسعه فرهنگ قرآنی میان کارگران و خانواده های آنان در سه بخش روخوانی، مفاهیم و حفظ قرآن کریم و به طرق مختلف کتبی، شفاهی، اینترنتی، پیامکی و تلفنی در سراسر کشور برگزار شد.


دومین همایش تجلیل از چهره های ماندگار تبلیغ برگزار شد


به همت سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران، دومین همایش تجلیل از چهره های ماندگار تبلیغ، با حضور حجت الاسلام خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و آیت الله حائری شیرازی و ائمه جمعه استان تهران در این سازمان برگزار شد. آیت الله حائری شیرازی در این مراسم با بیان اینکه مبلغان باید اصالت و وحدت را در نظر داشته باشند و نباید یکی را فدای دیگری کنند، گفت: بعد از فتح مکه عده ای مسلمان شدند. این افراد با سخنان و استدلال عقلی پیامبر(ص) مسلمان نشده بودند. با اخلاق پیامبر(ص) مسلمان نشدند اما وقتی فتح و نصر مسلمانان را دیدند مسلمان شدند، چون پست و مقام و … می خواستند. این افراد با رحلت پیامبر(ص) هم برگشتند و با اهل بیت(ع) مخالفت کردند.


وی با بیان اینکه گریه های حضرت زهرا(س)، گریه ای سیاسی بود نه گریه ای از درد بازو و …، گفت: گریه برای این بود که ایشان می دید امت اسلام به بیراهه می روند و سعی و تلاش او برای هدایت مردم فایده ای نداشت. وقتی دید گریه و فریاد زیاد اثری ندارد سفارش کرد تا قبر ایشان مخفی بماند تا علامت سؤالی پیش روی تاریخ باشد تا راه حق را تشخیص دهند. از راه قبر گم شده حضرت زهرا(س) است که امام حسین(ع)، یاران باوفایی دارد و اکنون زیارت کنندگان زیادی برای قبر ائمه(ع) هستند. نگرانی حضرت زهرا(س) این بود که نماز و روزه و حج و قرآن بدون ولایت ملاک نیست.خاموشی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی حقیقتی است که نباید با آن، «لا به شرط» عمل کنیم، اظهار داشت: یعنی نباید از انقلاب اسلامی و فعالیتها و اتفاقهای آن بی خبر باشیم و از آن در سخنرانیهای خودمان استفاده نکنیم. ضریب نفوذ انقلاب اسلامی در جهان افزایش یافته است.


وی با تأکید بر اینکه ما باید به شخصیت حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(حفظه الله) بپردازیم، تصریح کرد: تقاضایم این است که حقیقت اسلام و ولی فقیه و رهبر انقلاب که با تمام نظام سلطه درگیر شده و موفق است و دارد به پیش می رود را وارد مباحث خود کنید و مبلغان باید به اینها بپردازند. در جامعه می بینیم که اگر مقام معظم رهبری(دامت برکاته) حمایت خود را از روی کسی بردارد، چه اتفاقی می افتد. اینها نشان دهنده جایگاه رهبری در کشور است.


وی تأکید کرد: ما که هنر تبلیغ داریم باید خطابه و منبر درباره ولی فقیه و رهبر خود داشته باشیم. تقاضایم این است که ما رسالت داریم و به این رسالت اهتمام کنیم و از آن نگذریم. باید از نظر حُسن فاعلی و محتوا و هدف به تبلیغ درست بپردازید.


همایش حکمت مطهر


رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از ویژگیهای اسلام شناسی شهید مطهری اعتدال بود، به مسئله روحانیت و استقلال آن از دولت و حکومت اشاره کرد و گفت: شهید مطهری معتقد بود روحانیون نباید شغلهای دولتی را بپذیرند مگر اینکه خلأ جدی وجود داشته باشد و اولویت روحانیت باید هدایت فکر و قلب مردم باشد.


وی افزود: شهید مطهری در حوزه های مختلف مانند فلسفه سیاسی، تاریخ، اقتصاد اسلامی و… وارد مباحث عمیقی شد و مطالب جدیدی را طرح کرد. یکی از ویژگی های اسلام شناسی ایشان اعتدال بود که این موضوع را در همه عرصه ها مدنظر داشت. ایشان همه جانبه نگری در فرد و جامعه را بسیار مهم می دانست و یکی از دلایل افراط و تفریط و خروج از اعتدال را رخنه فرصت‌طلبان می دانست.


رئیس مجلس شورای اسلامی در بخشی دیگر از سخنان خود به بررسی ویژگی های اقتصاد اسلامی از منظر شهید مطهری پرداخت و گفت: شهید مطهری معتقد بود دستیابی به اهداف بلند اسلامی با اقتصاد سالم و پویا و ثروت‌آفرین امکان‌پذیر است که ما اکنون در این عرصه ها با مشکل مواجه هستیم و باید این عرصه ها را بهبود ببخشیم.دکتر لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به مسئله روحانیت و استقلال آن از دولت و حکومت تأکید کرد: شهید مطهری معتقد بود روحانیون نباید شغلهای دولتی را بپذیرند مگر اینکه خلأ جدی وجود داشته باشد و اولویت روحانیت باید هدایت فکر و قلب مردم باشد.


 آیت الله احمد بهشتی رئیس دانشگاه قم، در نشست بزرگداشت شهید مطهری با بیان اینکه علامه طباطبایی با نگارش اصول فلسفه و روش رئالیسم و شهید مطهری با شرح و پاورقی بر این کتاب نشان دادند که حکمت متعالیه می تواند به جنگ تمام فلسفه های انحرافی و عقاید غلط و باطل برود.


حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا امام، رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران، در نشست بزرگداشت استاد شهید مرتضی مطهری در این دانشکده با قرائت آیه «مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا» گفت: شهید مطهری، عالمی بود که در جهان اسلام به علم و تقوا و نوآوری و بیان مسائلی بود که دیگران جرأت بیان آن را نداشتند، شناخته شده است. افتخار می کنیم که این دانشکده که مدرس شهید مطهری و مشهد شهید مفتح است ما حضور داریم که این از عنایت خداوند است که باید قدردان این نعمت باشیم. البته صرف حضور در این مکان کافی نیست و ما باید در مسیر این بزرگان باشیم.


علی مطهری با بیان اینکه پدرش معتقد بود عدالت، مقیاس دین است نه دین، مقیاس عدالت، گفت: علم و عقل دو مقوله جداست و عقل مرتبه بالاتر از علم است. در اختلاف بین بنی صدر و رجائی، بنی صدر به علم خود می نازید که امام(ره) فرمود: عقل رجایی از علمش بیشتر است.


نشست «رژیم حقوقی سرمایه گذاری خارجی در بخش نفت و گاز در دهه ۱۳۴۰ – ۱۳۵۰» برگزار شد


گروه حقوق پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با همکاری دانشکده حقوق دانشگاه تهران، نشست علمی «رژیم حقوقی سرمایه گذاری خارجی در بخش نفت و گاز در دهه ۱۳۴۰ –۱۳۵۰» را برگزار کرد. هدف از برگزاری این نشست علمی، بررسی سیاستهای سرمایه گذاری نفتی در دهه های ۴۰ و ۵۰ عنوان شده و خروجی مورد انتظار آن، نشان دادن ضعفها و کاستیهای قانونگذاری در حوزه نفت و گاز است. بررسی سیاستهای دو قانون ۱۳۳۶ و ۱۳۵۳ در مورد نفت و گاز محور اصلی این نشست است.


حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی محمد حکیمیان عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، ارائه دهنده این نشست علمی در خلال برگزاری آن، به سؤالاتی نظیر، آیا در وضع قوانین فوق، سیاست گذاری برای رسیدن به اهدافی خاص در حوزه و نفت و گاز مد نظر بوده یا خیر؟ آیا در فرض مثبت بودن، آن سیاستها تأمین کننده منافع ملی بوده است؟ و میزان موفقیت آن سیاستگذاری ها چقدر بوده است؟ پاسخ داد.


نسبت عقل و وحی بررسی شد


نشست «نسبت عقل و وحی» به همت گروه کلام مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و انجمن کلام حوزه علمیه، با حضور حجج اسلام دکتر خسروپناه رئیس مؤسسه ، دکتر محمدتقی سبحانی رئیس پژوهشکده کلام اهل بیت(ع) دانشگاه قرآن و حدیث، دکتر شهرام پازوکی ‌مدیرگروه ادیان و عرفان مؤسسه‌ برگزار شد.


نشست نقد و بررسی کتاب «مجلس و سیاستگذاری در ایران» برگزار شد


به همت کمیته جامعه شناسی سیاسی ایران وابسته به انجمن علوم سیاسی ایران در ادامه سلسله نشستهای نقد و بررسی کتاب، نشست نقد و بررسی کتاب «مجلس و سیاستگذاری در ایران» تألیف دکتر وحید سینائی و سمیه زمانی برگزار شد .این نشست با حضور دکتر داوود غرایاق زندی، عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات راهبردی و دکتر محمد حسین فرهنگی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و دکتر محمدباقر بهرامی، سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان، نماینده سابق مجلس در ادوار مختلف و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و دکتر وحید سینائی، نویسنده کتاب و عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.


کتاب «فرصتها و چالشهای فرهنگی ایران در خاورمیانه» رونمایی شد


در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از دو کتاب «ظرفیت‌های فراروی جهان اسلام در فضای مجازی» و «فرصت‌ها و چالش‌های فرهنگی ایران در خاورمیانه» رونمایی شد.


کتاب «ظرفیت‌های فراروی جهان اسلام در فضای مجازی» طرح پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ، ‌هنر و ارتباطات بوده است که پس از طی مراحل داوری و ارزیابی با همکاری انتشارات دانشگاه امام صادق (ع) منتشر شده است. این کتاب توسط دکتر علی مرشدی زاد،‌ عضو هیات علمی دانشگاه شاهد و در گروه مطالعات جهان اسلام پژوهشکده مطالعات ارتباطات فرهنگی بین الملل پژوهشگاه فرهنگ،‌ هنر و ارتباطات تحقیق شده است. همچنین کتاب «فرصت‌ها و چالش‌های فرهنگی ایران در خاورمیانه» اثر پژوهشی دکتر عباس کشاورز در سرای اهل قلم بیست و ششمین نمایشگاه کتاب تهران رونمایی شد. در جلسه رونمایی این کتاب دکتر سیدجلال دهقانی فیروزآبادی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و دکتر حمید اخوان،‌عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) حضور خواهند داشت.


کتاب «فرصت‌ها و چالش‌های فرهنگی ایران در خاورمیانه» با نظارت علمی دکتر محمدرضا وصفی و ارزیابی دکتر یعقوب توکلی، توسط پژوهشکده مطالعات ارتباطات فرهنگی بین الملل پژوهشگاه فرهنگ،‌هنر و ارتباطات و با همکاری انتشارات دانشگاه امام صادق (ع) منتشر شد.


فلسفه در دوره تجدد حیات فرهنگی غرب از دانته تا کامپانلا رونمایی شد


«فلسفه در دوره تجدد حیات فرهنگی غرب از دانته تا کامپانلا» جدیدترین اثر دکتر کریم مجتهدی در نمایشگاه کتاب رونمایی شد. تازه ترین اثر دکتر مجتهدی در حقیقت یک مجموعه مقالات است.دکتر مجتهدی در این کتاب تابلوهای نقاشی «شام آخر» «ستایش مغها» و  طرح «منظره دره رودخانه آرنو» اثر لئوناردو داوینچی و «مکتب آتن و مباحثه» و «مباحثه درباره سر قربانی مقدس» اثر رافائل سانتسیو را تحلیل کرده است. نقد و نظر درباره آثار دانته، نیکولاس کوزانوس، مارسیلیو فیچینو، پیکودلا میراندولا، دزیدریوس اراسموس، توماس مور، ژوردانو برونو و … هم تعدادی دیگر از مقالات این کتاب هستند.


برگزاری همایش جامعه قرآنی، بصیرت؛ رسالت‌ها و آسیب‌ها


همایش «جامعه قرآنی، بصیرت؛ رسالت‌ها و آسیب‌ها» با هدف نقش گروه های مرجع قرآنی در تحولات پیچیده کشور با رویکرد حماسی، انقلابی و بسیجی برگزار شد.


کتابی با عنوان «میزان بصیرت» برای این همایش تهیه شد که از آن در همایش رونمایی شد. این کتاب شامل مطالبی درباره ۴۰ شخصیت قرآنی تأثیرگذار در تاریخ صدر اسلام است که حساسیت همایش و ضرورت این حرکت را بیش از پیش روشن خواهد کرد.


کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت


دکتر محمدعلی رضایی اصفهانی دانشیار جامعةالمصطفی(ص) العالمیة در دومین کنفرانس الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت گفت: رویکرد قرآن به علوم تجربی نگاه مثبتی است به گونه ای که بیش از هزار و ۵۰۰ آیه در مورد پزشکی، ۹۰۰ آیه مباحث اقتصادی، ۶۰۰ آیه مباحث مدیریتی و مباحث علوم انسانی اشاره شده است.


کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت؛ راس تمدن سازی عقلانیت اسلامی است/ حکمت اسلامی مبنای پیشرفت حکیمانه است.


حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران نیز در این همایش گفت: راس تمدن سازی عقلانیت اسلامی است تا بعد از آن حکومت اسلامی محقق شود و ما به صورت نسبی این دو را پشت سر گذاشته ایم. بعد از این نوبت به حکمت اسلامی می رسد که هم به حکمت علوم می پردازد و حکمت اسلامی مبنایی برای پیشرفت حکیمانه می شود.حجت الاسلام دکتر احمدی با اشاره به نقش تربیت اخلاقی آمیخته به محبت در دستیابی به پیشرفت اسلرامی و ایرانی تصریح کرد: یکی از آسیب های چشمگیر این است که ما نقش تربیتی اخلاق آمیخته با محبت را سبک گرفته ایم و اما اساساً ما در ساختن فرهنگ مان باید از ابزار محبت بیش از گذشته استفاده کنیم.


حجت الاسلام اعرافی با تاکید بر گسترش ابواب فقهی در الگوسازی پیشرفت اسلامی-ایرانی تصریح کرد: اگر فقه ما بخواهد به الگوپردازی کمک کند باید بر اساس تجربیات جدید ابواب جدیدی را پایه گذاری کند.


حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر صادقی رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نیز در این کنفرانس گفت: اگر بناست که فرهنگی را پدید آوریم باید معیارهایی را داشته باشیم که در نتیجه فرهنگ مطلوب را به دست آوریم. ما اگر فرهنگ مطلوب اسلامی را بشناسیم آن گاه جا دارد مهندسی فرهنگی کنیم و از این بحران که در آن به سر می بریم خارج شویم.


رئیس فرهنگستان علوم در دومین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: اخلاق ما، اخلاق فضیلت است و علم و تمدن جدید با اخلاق فضیلت ساخته نشده بلکه با نفی اخلاق فضیلت ساخته شده است. در واقع عالم جدید، عالم تمطع است. ما به اخلاق فضائل توجه کردیم و به اخلاق منفی که اخلاق آزادی است توجه نکردیم اما برای پیشرفت داشتن اخلاق منفی ضروری است و باید به قواعد آن دقیق توجه شود.مراسم مدافعان حرم برگزار شد


در پی اهانتهای اخیر به ساحت مقدسات دین مبین اسلام توسط گروههای سلفی کنگره بین المللی امام علی النقی(ع) با همراهی سازمان رسانه ای اوج، سازمان فرهنگی هنری بشارت و هیئت الرضا(ع) محفل بسیجیان و رهروان شهدا مراسمی را تحت عنوان مدافعان حرم جهت اعلام محکومیت جنایات فوق و اعلام آمادگی برای دفاع از حرم حضرت زینب (س) برگزار کرد.


نشست «درباره تمدن اسلامی» برگزار شد


نشست «درباره تمدن اسلامی» توسط کانون اندیشه جوان با همکاری بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد. این نشست با حضور دکتر محمدهادی همایون و حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد رهدار، رئیس مؤسسه فتوح اندیشه با محور ظهور و افول تمدن اسلامی و نسبت آن با انقلاب اسلامی ایران برگزار شد.


همایش حکمرانی، سیاست و دوستی برگزار شد


انجمن علوم سیاسی ایران با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، کمیسیون ملی یونسکو در ایران، انجمن ژئوپلیتیک ایران، انجمن ایرانی روابط بین الملل و انجمن جامعه شناسی ایران، اقدام به برگزاری هفتمین همایش سالانه خود تحت عنوان حکمرانی، سیاست و دوستی کرد.


در این همایش صاحبنظران علوم سیاسی کشور ازجمله دکتر قاسم افتخاری، دکتر محمدرضا تاجیک، دکتر مجتبی مقصودی، دکتر محمدکاظم سجادپور، دکتر حسین سلیمی، دکتر طاهره ابراهیمی فر، دکتر الهه کولایی، دکتر عباس منوچهری، دکتر محمدجواد غلامرضا کاشی، دکتر ابوالفضل دلاوری، دکتر قدیر نصری، دکتر علی کریمی، دکتر حسین جمالی، دکتر محمدتقی قزلسفلی، دکتر علی مرشدی زاد، دکتر سیدعبدالامیر نبوی، دکتر محسن خلیلی، دکتر وحید سینایی، دکتر علی اکبر امینی، دکتر محمدعلی توانا، دکتر خلیل الله سردارنیا و… در مورد دوستی و سیاست سخنرانی داشتند.


همایش «اقتصاد و حکومت» برگزار شد


به همت مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) همایش دوم فقه حکومتی با عنوان «اقتصاد و حکومت» ۲۶ اردیبهشت ماه برگزار شد. همایش اول با نام ظرفیت‌های فقه جواهری در قلمرو فقه حکومتی در خرداد سال ۱۳۹۱ برگزار شد. همایش دوم با نام «اقتصاد و حکومت» ۲۶ اردیبهشت ماه برگزار شد.


محورهای این همایش فقه اقتصادی دولت، فقه عدالت و رفع فقر، فقه بیمه و تامین اجتماعی، فقه سیاستهای اقتصادی و ابزارهای آن و فقه تملک، اختیارات و بهره‌برداری دولت از منابع طبیعی بوده است.


نشست فلسفه روانشناسی؛ چیستی و امکان سنجی برگزار شد


نشست فلسفه روانشناسی؛ چیستی و امکان سنجی با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر مسعود آذربایجانی، در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد. بحث اول، این سلسله مباحث فلسفه روانشناسی؛ چیستی و امکان سنجی است که با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر مسعود آذربایجانی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه انجام شد.


 همایش اخلاق انتخاباتی حماسه سیاسی برگزار شد


به همت سازمان اوقاف و امور خیریه و با قرائت پیام آیت‌الله نوری همدانی همایش “اخلاق انتخاباتی حماسه سیاسی” در سالن همایشهای صداوسیما برگزار شد.


در این همایش که با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، صاحب‌نظران، محققان، پژوهشگران و مسئولان و مدیران فرهنگی و سیاسی کشور آغاز شد، پیام آیت الله نوری همدانی توسط حجت الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه قرائت شد و گزارشی از اهداف برگزاری این همایش ارائه شد.


دبیر همایش اخلاق انتخاباتی حماسه سیاسی، هدف از برگزاری این همایش را ایجاد گفتمان و فضای اخلاق فراگیر در فرآیند انتخابات، تبیین اصول و موازین اخلاق اسلامی در تبلیغات، ترویج اندیشه‌های امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب و ایجاد انتخابات پرشور و حماسی به عنوان تجلی گاه حماسه سیاسی عنوان کرد.


شرفخانی یادآور شد: در این همایش به موضوعاتی چون پرهیز از تخریب چهره کشور و زیر سوال بردن نظام، جلوگیری از ایجاد کدورت و بدگویی در تصمیمات، پرهیز از اسراف در روش‌های تبلیغات به شیوه غربی، پرهیز از سو استفاده ابزاری از احساسات و عواطف جامعه بویژه جوانان و پرهیز از رواج بی‌انصافی و جنجال‌آفرینی در انتخابات، پرداخته می‌شود.همچنین حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه هم به ارائه سخن پرداخت.


در  این همایش آیت الله سیداحمد خاتمی، آیت الله حائری شیرازی، آیت الله ری‌شهری و حجج اسلام کاظم صدیقی، علی محمدی، قرائتی، حاج‌ علی‌اکبری، عالی و پناهیان درباره مهمترین مباحث اخلاق انتخاباتی در معارف دینی و قرآنی به ایراد سخنرانی پرداختند.

مطالب مرتبط :
  1. دومین همایش «فاطمیه و فرصت های تبلیغ» برگزار می شود
  2. همایش تجلیل از آیت الله جلالی خمینی برگزار می شود
  3. دومین همایش بین المللی فلسفه دین معاصر برگزار می شود
  4. دومین همایش اعجاز قرآن برگزار می شود
  5. برگزاری نهمین همایش دکترین مهدویت/ تجلیل از حدادعادل به عنوان «ولی یاور»

پارک علم و فناوری قم

zohur