۱۳ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، در این نشست مشترک که به میزبانی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد، عبدالرضا عابد، قائم مقام سازمان اوقاف و امور خیریه، سعید پورزادی مدیرعامل مؤسسه شرکت پیشگامان توسعه ماندگار، حسن ربیعی مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل، حجت الاسلام محمد مهدی حاتمی معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس، عباسعلی جعفری معاون بهره برداری اقتصادی سازمان اوقاف و امور خیریه و مهدی حجت قائم مقام رئیس سازمان و معاون میراث فرهنگی، محمدرضا کارگرمدیر کل امور موزه ها و اموال منقول تاریخی، حجت‌الاسلام فخرالدین صابری دبیر ستاد ویژه بقاع متبرکه و اماکن مذهبی و دکتر فرهاد نظری، مدیرکل دفتر ثبت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حضور داشتند.


در ابتدای این نشست، عبدالرضا عابد قائم مقام رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه طی سخنانی با اشاره به آغاز هفته وقف گفت: برنامه های امسال هفته وقف با همکاری نهادهای مختلف به خوبی پیشرفته و استقبال خوبی نیز از آن صورت گرفته است.


وی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری نشست مشترک با مدیران سازمان میراث فرهنگی، تصریح کرد: سازمان اوقاف و میراث فرهنگی دو سازمان مرتبط هستند و تعامل و تفاهم هرچه بیشتر بین این دو سازمان آثار مهمی در زمینه برآورده شدن اهداف مورد انتظار از این دو سازمان درپی خواهد داشت.


قائم مقام رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به سابقه ارتباط بین دو سازمان اوقاف و میراث فرهنگی این تعامل را برگرفته از نگاه ارزشی و اهداف بلند نظام مقدس جمهوری اسلامی خواند و افزود: رهبر معظم انقلاب نیز همواره بر وحدت، تعامل و همفکری میان دستگاه ها تاکید دارند و این مسئله را موجب رضایت خداوند و دارای برکات زیادی می دانند.


وی در ادامه با بیان اینکه با حضور مسئولان جدید سازمان میراث فرهنگی امکان همکاری و تعامل بین دو سازمان فراهم شده است گفت: این همکاری علاوه بر حفاظت و نگهداری از میراث فرهنگی، امکان اجرای برنامه‌ها و اقدامات مشترک را نیز فراهم می‌آورد.


عابد تصریح کرد: در پیش نویس تفاهم نامه چارچوبی اولیه برای افزایش همکاری ها در ۵ حوزه کاری مشخص شده است که پس از اعلام نظر و تایید روسای دو سازمان اجرایی می‌شود.


وی افزود: در این پیش نویس، برمبنای مشکلات و موضوعات مشترک بین دو سازمان، یک شورای راهبردی در راس امور و کمیته‌های تخصصی به عنوان زیرمجموعه، راهکارهای قانونی و حقوقی برای حل و فصل مشکلات را بررسی خواهند کرد.


در ادامه این نشست، مهدی حجت قائم مقام رییس سازمان و معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، طی سخنانی با اشاره به اهمیت نگهداری از اماکن متبرکه گفت: موقوفات و اماکن متبرکه حاصل کار ارزشمندترین افراد است که در بهترین ساعات عمر خویش با بهترین نیت ها ایجاد شده است بنابر این هرگونه تعرض نسبت به این مجموعه های ارزشمند غیرقابل تحمل است.


وی افزود: باید با دقت مراقب جزء به جزء مراقد امامزادگان باشیم زیرا این اماکن متبرکه نشان دهنده آن است که از قدیم الایام مردم کشور ما به اهل بیت(ع) ارادت ویژه داشته اند.


قائم مقام رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر اینکه سازمان متبوعش خود را خادم موقوفات دانسته و به دنبال احیاء و بهره برداری بهتر از آنها می باشد افزود: قوانین موجود در زمینه میراث فرهنگی و اوقاف نیز به دنبال آن است که ضمن حفاظت از موقوفات و اماکن متبرکه، سابقه این کار ارزشی نیز حفظ شود.


وی گفت: تفاهم دو سازمان میراث فرهنگی و اوقاف در این زمینه موجب می شود که اهداف هر دو سازمان در زمینه موقوفات تاریخی محقق شود و این اقدام قطعا مورد رضایت شریعت و قانون است.


حجت با مثبت ارزیابی کردن پیش نویس تفاهمنامه میان دو سازمان که از سوی کارشناسان سازمان اوقاف در این نشست ارائه شد گفت: به نظر می رسد زمینه لازم برای همکاری و تشکیل شورای مشترک فراهم شده است.


وی در پایان، ابراز امیدواری کرد تا در جلسات کارشناسی میان دو طرف بتوانیم به یک وحدت و انسجام در این زمینه برسیم.


در ادامه این نشست با تبیین متن پیش نویس تفاهم نامه، حاضران به بیان نقطه نظرات خود در این زمینه پرداختند.


در پایان نیز مقرر شد تا نمایندگانی از دو طرف برای پیگیری این موضوع تعیین شده و طی جلسه ای با حضور روسای دو ساز مان اوقاف و میراث فرهنگی به منظور تعامل و هماهنگی بیشتر این تفاهمنامه امضاء شود.

مطالب مرتبط :
  1. مدیران و کارکنان سازمان اوقاف با آرمانهای امام راحل تجدید پیمان می کنند
  2. سازمان اوقاف از مرضیه حدیدچی دباغ بانوی واقف نیک اندیش تجلیل کرد
  3. نشست هم اندیشی وقف با حضور استادان حوزه و دانشگاه برگزار شد
  4. نشست «آینده فرهنگ و وظایف حوزه های علمیه» برگزار می شود
  5. در راستای تقویت مرکز رشد علوم انسانی؛ نشست مشترک شورای تخصصی حوزوی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

پارک علم و فناوری قم

zohur