۳ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، این نشست نهمین جلسه از سلسله­ مباحث جشنواره بین المللی امام خمینی، ویژه اندیشه سیاسی اسلام بود که به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و انجمن مطالعات سیاسی حوزه شکل گرفت.


در این نشست مجازی، که با حضور تنی چند از اعضای هیئت علمی پژوهشگاه و دیگر پژوهشگران از یک سو و پروفسور رابرت گلیو از دانشگاه اکستر انگلستان از سوی دیگر برگزار شد، ابتدا خلاصه‌ای از بحث نشست نخست توسط دکتر گلیو طرح شد و سپس سه سخنران، حجت الاسلام والمسلمین سوادی، پژوهشگر علوم اسلامی، دکتر سید صادق حقیقت، دانشیار دانشگاه مفید و حجت الاسلام والمسلمین سید‌باقری، استادیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مباحث خود را پیرامون موضوع طرح کردند.


حجت الاسلام سوادی با تأکید بر این مسأله که برای رسیدن به  فهم بهتر لازم است فهمنده با نگرش جامع و نظام­مند به نصوص دینی بنگرد گفت: انسان باید کلیت اندیشۀ سیاسی اسلام را در نظر داشته باشد و به امر بنیادین توحید و اقتضائات برخاستۀ از آن در اندیشۀ دینی توجه داشت.


سپس دکتر حقیقت، با توجه به مقاله رابرت گلیو گفت: نمی­ توان همه برداشتها از متون دینی را به دین انتساب کرد، زیرا میان اسلام یک، متون دینی مانند قرآن و روایات؛ اسلام دو، برداشت و قرائتهای عالمان از دین و اسلام سه، عملکرد مسلمانان در طول تاریخ، تفاوت وجود دارد.


در ادامه نشست دکتر سیدباقری با توجه به روایتی از امام باقر(ع) با اشاره به نکته ای که در تقیه نیز آمده است گفت: در هنگام خطر پیرامون جان انسانها، دیگر تقیه جایی ندارد. در مرکز اندیشه و فقه سیاسی شیعه، عدالت­ و عدالت­محوری وجود دارد، پس در ذات این اندیشه، خشونت جایی نخواهد داشت، زیرا که خشونت بر خلاف عدالت است، بر خلاف برخی از اندیشه­ های سلفی و اهل سنت که امنیت برای آنان اهمیت اساسی دارد و لذا خشونت نیز در آن به بهانه ایجاد امنیت، جایگاه می­ یابد.


در ادامه این نشست، دکتر گلیو، ضمن جمع بندی به چند بحث و پرسش ارائه شده سخنرانان، پاسخ داد و اظهار امیدواری کرد: چنین جلساتی به صورت گسترده تر میان دانشگاه اکستر و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شود.


جشنواره بین المللی امام خمینی(ره) ویژه اندیشه سیاسی اسلام، سوم بهمن امسال برگزار می شود.


این نشست علمی در سالن فرهنگ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دفتر قم با حضور تنی چند از اعضای هیئت علمی پژوهشگاه، پژوهشگران و اساتید حوزه و دانشگاه برگزار شد.

مطالب مرتبط :
  1. نشست تخصصی نگاهی نو به کودک و فلسفه برگزار می شود
  2. نشست علمی نقد حرکت جوهری برگزار می شود
  3. دومین نشست آزاد اندیشی با موضوع دلایل گرایش به مسیحیت برگزار می شود
  4. نشست «گفتمان سیاسی ـ اجتماعی امام سجاد(ع) از منظر صحیفه» برگزار می شود
  5. نشست «تحولات منطقه و آینده مناسبات شیعه و سنی» برگزار شد

پارک علم و فناوری قم

zohur