۲۸ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، هزاران زائر ایرانی حرم نبوی، در حالی گام در یکی از بهترین و عجیب‌ترین محدوده‌های این عالم نهادند که خود را برای قرار دادن در معرض چشمه‌سار عشق و عبودیت آماده کرده، کلید رحمت الهی در دست گرفته و مناجات عارفانه مولی‌الموحدین، حضرت علی علیه‌السلام را طوری زمزمه کردند که قلب و دل را مشحون از سایه‌سار محبت و رحمتی یابند که چون آبشاری از نور به سوی بندگانش سرازیر شده و روح و جسم‌شان را در بر‌گیرد.


مومنانی که همواره و هر کجا که باشند، در دعاهاشان، اهل بیت علیهم‌السلام را شفیع خود قرار می‌دهند، این بار در جوار حرم شریف نبوی و مرقدهای تابناک ائمه مظلوم بقیع علیهم‌السلام، در حالی که گنجینه واژگان دعای روحبخش کمیل را مرور می‌کردند، از زبان امیرمؤمنان خواندند «اللّهمَ اغفر لِیَ الذُّنوبَ الّتی تَحْبِسُ الدُّعاءَ» و آنگاه با خواندن «وَ قَدْ اَتَیْتُکَ یا اِلهى بَعْدَ تَقْصیرى وَ اِسْرافى عَلى نَفْسى مُعْتَذِراً نادِماً مُنْکَسِراً مُسْتَقیلاً مُسْتَغْفِراً مُنیباً مُقِرّاً مُذْعِناً مُعْتَرِفاً…» انواع اقرار به گناه را به زبان جاری ساخته و اولین گام در توسل به درگاه خداوند را برداشتند.


گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج حاکیست، انبوه زائران ایرانی در صفوف متراکم و در فضایی آرام و معنوی، فرازهای دعای پرفیض کمیل را زمزمه کرده و در مظلومیت ائمه بقیع(علیهم‌السلام) گریستند.


دعای کمیل زائران ایرانی در مدینه با هماهنگی مقامات سعودی و حضور پلیس این کشور برگزار می‌شود و در طول برگزاری این مراسم با شکوه، خیابان‌های اطراف مسجد النبی(ص) مسدود شده و تنها زائران ایرانی اجازه حضور در محدوده محل برگزاری مراسم را داشتند.این مراسم رأس ساعت ۲۱:۳۰ با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد و در ادامه، مداحان اهل بیت عصمت و طهارت در مدح و منقبت رسول الله (ص) و ائمه مظلوم بقیع (ع) به مدیحه‌سرایی پرداختند.


پس از قرائت دعای کمیل حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی برای عزت اسلام و مسلمین و حل مشکلات جهان اسلام به درگاه خداوند متعال دعا کرد.


زائران ایرانی در حج امسال چهار نوبت در بین‌الحرمین دعای کمیل گروهی می‌خوانند که دومین مراسم آن لحظاتی قبل با حضور زائران ایرانی مدینه قبل در بین‌الحرمین پایان پذیرفت.حاشیه مراسم دعای کمیل مدینه منوره


• در ابتدای مراسم، تلاوت آیات وحی توسط قاری برجسته کشورمان، مهدی عادلی انجام شد و برنامه با مناجات حاج امیر عباسی ادامه یافت. دومین دعای پر فیض کمیل در بین الحرمین در حج ۹۳ توسط حاج عباس حیدرزاده اجرا و با مداحی حاج محمدرضا غلامرضازاده ادامه یافت.


• زائران ایرانی در پایان این مراسم در اقدامی زیبا، فضای بین‌الحرمین را جارو و نظافت کردند و نظم کاروان‌ها و زائران ایرانی در این مراسم مورد توجه بود.


• نیروهای پلیس سعودی از ساعت‌ها قبل از مراسم در این محدوده حضور یافته و در این محدوده مستقر شده بودند. البته این تدابیر همه ساله به منظور جلوگیری از مشکلات احتمالی به هنگام برگزاری دعای کمیل اتخاذ می‌شود.

 

مطالب مرتبط :
  1. قرائت دعای کمیل در زیارتگاههای شهدای سراسر کشور
  2. چگونه اندیشه ای بزرگ داشته باشیم/ نکته ای مهم و جالب از دعای کمیل
  3. ۲هزار روشندل در مراسم قرائت دعای عرفه شرکت می کنند
  4. دومین نمایشگاه دستاوردهای موسسات قرآنی کشور برگزار می شود/ برگزاری جشنواره محصولات قرآنی در کنار نمایشگاه
  5. «اللهم إنِّی أَسْأَلُکَ بِرَحْمَتِکَ الَّتی وَسِعَتْ کُلَّ شَیْء…»/ مدینه، خدا نگهدارت…

پارک علم و فناوری قم

zohur