۲۰ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، دکتر محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان در دیدار با مقامات کلیسای ارتدکس رومانی، ضمن بیان این مطلب، طی سخنانی گفت: خشونت، نفرت و خونریزی در حال گسترش و نهادینه شدن در سراسر جهان است و به همین دلیل رهبران دینی در برابر یک آزمون تاریخی قرار گرفته اند. تجربه نشان داده است که هرگاه علمای دینی و بویژه ادیان ابراهیمی با یکدیگرتفاهم و همکاری داشتند، توانسته اند در مقابل  افراط گرایی و خشونت ایستادگی نمایند.


وی در دیدار با وارلام پلویشته آنول، معاون اسقف اعظم کلیسای ارتدکس رومانی افزود: خداوند جهان را برای خوشبختی و راحتی انسانها آفرید، اما قدرتهای زورگو آنرا به جهنمی برای بشریت تبدیل کرده اند. با این حال باید توجه داشت  آتشی که آنان بر افروخته اند تنها دامن گیر مسلمانان یا مسیحیان نشده، بلکه همه انسانهای مظلوم در جهان را تهدید می کند. برای نمونه همه اتباع کشور عراق، اعم از مسلمان و مسیحی قربانی جنایتهای تروریستی داعش و اربابان آنها شده و می شوند؛ همان گونه که در غزه تنها مسلمانان آسیب نمی بینند.


اسماعیلی در ادامه سخنانش بیان کرد: در عراق و غزه مسیحیان همانند مسلمانان کشته، آواره و اموالشان غارت می شود. اماکن مقدس مسیحیان همانند مسلمانان و سایر ادیان مذهبی تخریب یا بسته می شود. بنابراین رهبران دینی در این برهه زمانی وظایف خطیری بر دوش دارند و باید با در مقابل خشونت، افراط گری و هجمه ها علیه بشریت هم صدا باشند و ایستادگی کنند.


عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به ابعاد حقوقی جنایتهای جنگی صهیونیستها، گفت: حمایت جمهوری اسلامی ایران از مردم غزه یا عراق تنها اختصاص به مسلمانان ندارد، بلکه شامل تمام ستمدیدگان می شود. این افتخار مسلمانان است که استانهای شیعه نشین عراق همچون نجف و کربلا، پذیرای مسیحیانی هستند که در موصل مورد ستم و تهدید داعش قرار گرفته اند.


وی اضافه کرد: مواضع دولت و رهبران دینی ایران باید به عنوان الگو از سوی دیگر کشورها نیز تکرار شود و در این راستا همکاری مراکز دینی ایران و رومانی می تواند در جهت رهایی جامعه بشری از تهدید، افراط و خشونت تأثیرگذار باشد.


در ابتدای این ملاقات معاون رهبر کلیسای ارتدکس رومانی ضمن تأکید بر همکاری مراکز دینی ایران و رومانی به سمینار اخیر گفتگوی اسلام شیعی و مسیحیت ارتدکس که با موضوع تأثیر سکولاریزه شدن بر ارزشهای دینی و اخلاقی در بخارست برگزار شد، گفت: برگزاری نشستهای مشترک بین مراکز دینی دو کشور نقطه عطفی در مناسبات دینی اسلام شیعی و مسیحیت ارتدکس می باشد و اظهار امیدواری کرد: مراکز دینی ایران و رومانی در آینده بتوانند با گفتگوها و برنامه های مختلف دینی و مذهبی  نقش بهتری در موضوع گفتگوی بین ادیان ایفا نمایند.
وی گفتگو میان مقامات دینی را  گام بسیار مثبت برای درک، فهم و همکاری با یکدیگر قلمداد کرد و تأکید نمود که اگر بین ادیان همکاری و صلح نباشد، بین ملتها نیز صلح برقرار نمی شود.


در این دیدار دکتر امینیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز با اشاره به جنایات داعش درعراق و سوریه و حملات ددمنشانه رژیم صهیونیستی به نواره غزه اظهارداشت: اقدامات ضد اسلامی داعش به دور از ارزش های اسلامی است و در اسلام هیچ فرقی بین مذاهب مختلف در همزیستی مسالمت آمیز وجود ندارد.


وی افزود: بی‌اعتنایی سازمانهای بین‌المللی و برخی کشورها به جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه شرم‌آور است و همه ما موظفیم به مسئولیت جمعی خود در این باره عمل کنیم؛ به ویژه رهبران دینی که مسئولیت خطیری در دفاع از مردم غزه دارند.

مطالب مرتبط :
  1. وحدت تنها راه مبارزه با فتنه های صهیونیستی ـ آمریکایی است/ نامه آیت الله اراکی به علما و رهبران جهان اسلام
  2. گردهمایی رهبران ادیان مختلف در آستانه اجلاس تغییرات جوی سازمان ملل
  3. سخنرانی مارتا نوسبام درباره گسترش محدودیتهای دینی علیه مسلمانان در آمریکا و اروپا
  4. مسلمانان نیجریه علیه ویروس "ابولا" نماز خواندند
  5. هر آنچه باید درباره گروه تروریستی داعش بدانید در شماره جدید مجله پنجره/ دستگاه اموی علیه شیعه

پارک علم و فناوری قم

zohur