۱۷ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، آیت‌الله سید احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، صبح پنج‌شنبه ۱۶ خردادماه در مراسم اختتامیه هفتمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی با قدردانی از حضور قاریان و حافظان بین‌المللی قرآن کریم افزود: قاریان و حافظان قرآن سفیران قرآنی کشورهای مسلمان هستند.


عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری با اشاره به مقالات علمی ارائه شده به این همایش در خصوص موضوع سبک زندگی اظهار داشت: قرآن خودش را به پنج نام و ده‌ها وصف معرفی کرده و حدود ۶۰ وصف که در بین این اوصاف یکی واژه تبیان است که در سوره نمل آیه ۸۹ آمده است.


آیت‌الله خاتمی روشنگری را از دیگر اوصاف قرآن کریم عنوان کرد و گفت: واژه سوم واژه بینه (شاهد) است، که سبب وضوح مطلب می‌شود. خطیب نماز جمعه تهران دیگر تعابیر را «مبین» «برهان»، «نور» و هدی دانست و و گفت معنای این تعابیر این است که برای همه زندگی خود باید از قرآن نسخه شفا بخش بگیریم.


وی فلسفه نزول قرآن را هدایت بشریت عنوان کرد و با اشاره به سوره اسراء آیه ۹ متذکر شد: این قرآن شما را به بهترین راه هدایت می‌کند و معنای این واژه‌ها این است که در اصلی‌ترین مسائل زندگی خودتان باید سراغ قرآن و سبک زندگی بروید. باید سبک زندگی یک مسلمان با غیرمسلمان در همه عرصه‌ها متفاوت باشد.


آیت‌الله خاتمی ارائه یک طرح در مورد سبک زندگی را یادآور شد و گفت: باید یک کارگروه ویژه شکل بگیرد و در جامعه ما این را شناسایی کنند که کجای زندگی ما دینی نیست و در مرحله دوم از حوزه‌ها در بعد دینی و دانشگاه در بعد فنی و اجرایی بخواهند که سبک زندگی دینی در این عرصه‌ها که آسیب‌پذیر هستیم را شناسایی کنند و بعد یک نهاد متولی امر شود.


خاتمی بسنده کردن به پژوهش را ناکافی دانست و گفت: باید سهم صدا و سیما که اساسی‌ترین تأثیر را در سبک زندگی دارد مشخص شود، چرا که هر نوع زندگی عرضه کنند، آن نوع زندگی در عمق خانه‌ها خواهد رفت.


خطیب جمعه تهران تأکید کرد که باید سهم آموزش و پرورش در سبک زندگی دینی نیز مشخص و معلوم شود چه مقداری از کتاب‌های درسی ما به سبک زندگی پرداخته‌ شده است.


وی مشخص کردن سهم دانشگاه‌ها در این خصوص را یادآور شد و گفت: در طول سه دهه از انقلاب متأسفانه این عرصه مورد غفلت قرار گرفته شده است.


خاتمی، تمام زندگی انسان‌ها، رفتارهای اجتماعی، آداب و معاشرت، سیاست و تعامل را عنوان جامعی از سبک زندگی اسلامی به شمار آورد و متذکر شد: قرآن کلیات سبک زندگی را در دو بخش مطرح کرده است که عبارتند از سبک زندگی حیوانی و سبک زندگی انسانی.


وی در خصوص سبک زندگی حیوانی از نگاه قرآنی گفت: در این نوع از سبک زندگی ارزش و معنویت مطرح نیست و همه چیز تحت‌الشعاع مادیات و رفاه است و آنهایی که این نوع سبک زندگی را دارند، بهره‌وری آنها از زندگی همانند حیوانات است.


آیت‌الله خاتمی برای اثبات سخنان خود به سوره های «محمد و اعراف» در مورد سبک زندگی حیوانی اشاره کرد.


امام جمعه موقت تهران همچنین در مورد زندگی انسانی به آیاتی از قرآن استناد و خاطر نشان کرد: خداباوری و عمل صالح با انگیزه خدایی و متناسب با زمان و مکان مسیر زندگی صحیح و قرآنی به شمار می‌رود.


آیت‌الله خاتمی با اشاره به موضوع انتخابات ریاست جمهوری گفت: متأسفانه در سبد تبلیغاتی برخی از کاندیداها، تنها کالایی که وجود ندارد، قرآن و معنویت است.


وی اضافه کرد: اگر این کشور بخواهد به سمت و سوی قرآنی پیش برود که البته می‌خواهد چرا که جامعه اسلامی است، باید دغدغه فرهنگ، دین و معنویت از دغدغه های اصلی کاندیداها باشد.


آیت‌الله خاتمی در پایان به دعای امام صادق (ع) برای دستیابی انسان به سبک زندگی اسلامی اشاره کرد و از خدای تبارک و تعالی توفیق مسلمانان بر مشکلات موجود را خواستار شد.

مطالب مرتبط :
  1. توصیه قرآنی قرائتی به نامزدهای ریاست جمهوری/ قرآن را به پا دارید تا وضع اقتصادی درست شود
  2. نامزدهای ریاست جمهوری برنامه های قرآنی خود را نیز اعلام کنند/ حماسه در سایه قرآن ممکن است
  3. رئیس جمهور در همه کارها مفاهیم دینی را رعایت کند/ مناظره در شأن نامزدهای ریاست جمهوری نبود
  4. افزایش سطح کیفی دانشگاه هدف رئیس جمهوری آینده در آموزش عالی باشد
  5. معاون علمی و پژوهشی معاونت علمی ریاست جمهوری: تجاری سازی علوم از وظایف علوم انسانی است

پارک علم و فناوری قم

zohur