۳ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، خودکشی مدت زمانیست که به یک بحران در عرصه بهداشت و درمان در غرب تبدیل شده است. حقیقت هولناک این است که تعداد بیشتری از مردم هرساله براثر خودکشی نسبت به جنگ و دیگرکشی از دنیا می روند. بازماندگان بسیاری از این افراد همواره به ما یادآوری می کنند که باید اقدامی در این عرصه صورت گیرد. برخی از اقدامات اجتماعی موثر برای جلوگیری از مرگ در اثر خودکشی نصب موانع فیزیکی در نقاط مخاطره آمیز، محدودیت دسترسی به چنین نقاطی و همچنین ترویج محتوای دلگرم کننده بوده اند، اما اقداماتی از این قبیل، به نکته اصلی که همان اندک بودن اطلاعات ما درباره خودکشی بوده هیچ اشاره ای نمی کند، هنوز نمی دانیم افراد در معرض خطر چگونه باید شناسایی شوند و تفکر درباره خودکشی چگونه باید درمان شود.


ضرورت انجام تحقیقات بیشتر درباره زیست شناسی، روانشناسی و جامعه شناسی خودکشی واضح است. در حقیقت این مسئله به قدری اهمیت دارد که “مجله روانپزشکی لنست” قسمت اعظم شماره جدید خود را به این موضوع اختصاص داده است. در برخی کشورها چون انگستان یک برنامه بین سازمان دولتی و غیردولتی به عنوان استراتژی کاهش مرگهای ناشی از خودکشی اجرا می شود و در ایالات متحده آمریکا ائتلاف ائتلاف جلوگیری از خودکشی پا را یک گام فراتر گذاشته و یک دستورالعمل دارای اولویت برای انجام تحقیقات در این زمینه صادر کرده است.


نکات معدود اما مهمی از تلاشهای تحقیقاتی بیرون می آید که توجه و تأکید روی آنها حائز اهمیت است. در مرحله اول، باید گفت که به رغم تمام سرمایه گذاریهای صورت گرفته در عرصه تحقیقات و پیشگیری، مرگهایی که براثر خودکشی صورت می گیرند کاهش نیافته اند و باید اقدامی در رابطه با آن صورت گیرد.


در مرحله دوم، اگر سطح دسترسی به درمان بیماریهای روانی بهبود یابد و سطح بهداشت روانی ارتقا یابد، می توان مرگ و میرهای ناشی از خودکشی را کاهش داد. اما رابطه بین بیماری روانی و خودکشی چالش برانگیز تر از آن است.


رفتارهایی که تمایل فرد را به خودکشی نشان می دهد از یک تعامل پیچیده با عوامل بسیاری حاصل می شود که باید آنها را بهتر درک کنیم. درمیان این عوامل می توان به عوامل زیست شناختی، محیط زیستی، روان شناختی و ژنتیک اشاره کرد.


درنهایت، اگرچه ضرورت انجام تحقیقات در این عرصه بسیار مبرم است اما مسیر پیش رو هم چندان تکامل یافته نیست.


یکی از اهداف تأسیس بنیاد تحول سلامت روانی اشاره به همین مطلب و ترویج نیاز به تحقیقات بین رشته ای و یکپارچه در رابطه با مشکلات بهداشت روانی بوده است.


گفتمان عمومی درباره خودکشی نشان می دهد که چقدر این تلاش نه تنها برای کاهش استرس بلکه برای نجات جان افراد حائز اهمیت است.


نویسنده این یادداشت سینتیا جویس، رئیس بنیاد تازه تأسیس «تحول بهداشت روانی» است که به عنوان یک بنیاد خیریه تحقیقاتی در عرصه سلامت روانی آغاز به فعالیت کرده است.

مطالب مرتبط :
  1. ضرورت ورود واقفان به حوزه درمان سرطان/ کاهش معنویت یکی از علل افزایش استرس‌های روانی است
  2. درمان بحران‌های اخلاقی با رویکردهای سبک زندگی قرآنی کاملاً امکان پذیر است
  3. اهداف و ماهیت شایعه سازی و جنگ روانی رسانه ای
  4. تفاوت های نگاه اسلام و غرب به سلامت روانی/ متوسط عمر افراد متدین بیشتر از دیگران است
  5. علم روان شناسی غربی در مواجه با بحران معنا و معنویت حیران مانده است

پارک علم و فناوری قم

zohur