۱۶ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، محمدرضا باقری دانشجوی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره پایان‌نامه دوره دکتری‌اش با نام «تدوین الزامات طراحی سیستم خط‌ مشی‌گذاری فرهنگی برای ساخت آگاهانه واقعیت آینده» گزارش داد و بیان کرد: آینده فرهنگ‏ها عمیقاً به سیاست (خط‌ مشی)های فرهنگی دولت‏ها بستگی دارد و آن­چه تاکنون در کشور ما در خط‌ مشی‎گذاری فرهنگی پیموده شده، از جهت‌های بسیاری بی‌ثبات و تابع شرایط قبل و بعد از انقلاب اسلامی، تحولات جهانی، تغییرات محیطی، سیاسی و… بوده است.


وی افزود: خط‌مشی‌‎گذاری­های کشور با وجود کثرت، تنوع و سابقه نه چندان کم نتوانسته‌اند در نبود «سیستمی» مناسب، آن چنان که باید موثر واقع شده و هدایت‌گر باشند.


باقری با این اعتقاد که، با توجه به شرایط بسیار متغیر و پیچیده محیط امروزی و به ویژه در عرصه‌های انتزاعی و ابهام‌گونه‌ای هم‌چون فرهنگ، هیچ یک از مدل‌های خط‌ مشی‌گذاری نمی‌توانند برای عرصه فرهنگ به تنهایی کارساز باشند؛ سعی کرد با کاربرد ترکیبی از حداقل چهار مدل سیستمی، عقلایی، تغییرات جزئی ـ تدریجی و نهادی و نیز آشتی بین این مدل­ها، به یک مدل تلفیقی مناسب برای خط‌ مشی‌گذاری فرهنگی دست یابد.


این پژوهشگر تصریح کرد: وضعیت موجود اساساً فاقد برخی اجزا، کارکردها و خرده سیستم‌های الزامی طراحی شده در مدل تحقیق است و در این خصوص می‌توان به فقدان اجزایی هم‌چون بازخورد، نهاده، اثربخشی و سنجش پیامد خط‌ مشی‌ها اشاره کرد. بنابراین سیستم به معنای واقعی هنوز تشکیل نشده یا در صورت تشکیل فاقد کارکردهای اولیه است.


وی چهار سناریو را برای آینده خط­ مشی ­گذاری فرهنگی در کشور بیان کرد و گفت: با توجه به چارچوب زمانی افق چشم­ انداز ایران ۱۴۰۴، سناریوهای نگهداری، بقا، تحول و مخاطب­ محور وجود دارند. بر اساس نتیجه این مطالعه، سیستم خط‌ مشی‌گذاری فرهنگی در فقدان الگوی کلی و نظمی اندام‌وار (ارگانیک) برای هماهنگی میان این سیستم با سایر قوای حکومتی (مجریه، مقننه و قضائیه) است.

مطالب مرتبط :
  1. مدیر سرمایه گذاری بنیاد برکت استان قم درخصوص سرمایه گذاری بر روی طرح های دانش بنیان اعلام آمادگی کرد
  2. شاهد گسست فرهنگی در کشور هستیم/ نسبت پیری جمعیت و گسست فرهنگی
  3. نشست «آینده فرهنگ و وظایف حوزه های علمیه» برگزار می شود
  4. رویکرد فرهنگی دولت آینده از کمی‌گرایی به کیفی‌گرایی تغییر کند/چالشهای فرهنگی در عرصه بین‌الملل
  5. گزارشی از فعالیتهای گروه آینده‌پژوهی پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی در سال ۹۲

پارک علم و فناوری قم

zohur