۱۸ اسفند ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر ، حجت الاسلام و المسلمین محمدی در نشست خبری پایان سال در پاسخ به پرسشهای خبرنگاران پیرامون امضای تفاهم نامه با سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت : انعقاد تفاهم نامه با سازمان های مرتبط با سازمان اوقاف از جمله برنامه های این سازمان است که سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری به جهت وجود مساجد و حسینیه های متعدد و همچنین حدود ۹۵۰ بقعه متبرکه میراثی، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.


وی با بیان اینکه امامزادگان میراثی مورد توجه مردم قرار دارند، گفت: در این امامزادگان موظفیم براساس قوانین و ضوابط میراثی و وقفی عمل کنیم.


حجت الاسلام محمدی افزود: این تفاهم نامه با نظرات کارشناسی و فنی کارشناسان دو سازمان آماده شده و براساس مسائل حقوقی ، شرعی و قانونی تهیه شده است.


نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری پیرامون اوراق وقف ، با بیان اینکه طرح اوراق وقف سال گذشته به مجلس پیشنهاد و پس از تصویب مورد تائید شورای نگهبان قرار گرفت ، تصریح کرد: اوراق وقف، زمینه ساز وقف جمعی و مشارکت آحاد مردم در سنت حسنه وقف است .


حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه برخی بر این باورند که وقف متعلق به اقشار مرفه و سرمایه دار است ، گفت: انتشار اوراق وقف، امکان وقف برای مردم با هر درآمدی را فراهم می کند که با تصویب مجلس و صدور مجوز از سوی بانک مرکزی و با بهره گیری از تجربیات دیگر دستگاه ها و نظرات کارشناسان اقدام به عرضه این اوراق کردیم.


رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اعلام اینکه این اوراق از حداقل مبلغ ۱۰۰ هزار تومان طراحی شده است ، گفت: این اوراق توسط بانک ملت و درقالب عقد صلح ارائه می شود که سازمان پس از جمع آوری این مبالغ و سرمایه ها ، اقدام به ساخت بیمارستان تخصصی سرطان در گام نخست خواهد کرد.


وی در تشریح نحوه انتخاب نیت برای اوراق وقف افزود: با مشورت و همفکری با مجموعه وزارت بهداشت و درمان کشور ، ۳ موضوع ؛ سرطان ، سکته های مغزی و قلبی و عروقی پیشنهاد  شد که با توجه به اولویت و نیاز کشور ، موضوع درمان سرطان انتخاب شد و براساس نظر کارشناسان در فاز نخست، ۱۰۰ میلیارد تومان برای ساخت این بیمارستان، برآورد هزینه شده است.


حجت الاسلام محمدی خاطرنشان کرد: ثمرات و برکات اوراق وقف متعلق به مردم است و سازمان اوقاف براساس وظیفه سازمانی خود، مبنی بر حمایت و مدیریت موقوفات ، مردم را به این کار خیر و خداپسندانه دعوت می کند و روند ساخت بیمارستان را مدیریت خواهد کرد.


 

مطالب مرتبط :
  1. وقف مایه عزت و عظمت واقف است/ تأسیس بیمارستان تخصصی سرطان با اوراق وقفی
  2. ۱۵درصد از دارایی های کشور وقفی است/ تشریح کاربرد اوراق بهادار در وقف
  3. اوراق وقفی امکان وقف با هر درآمدی را محقق می کند/ اولین وقف فاطمی(س) به ثبت رسید
  4. برگزاری نخستین کنگره وقف، حماسه اقتصادی و سبک زندگی اسلامی/ انتشار ۱۰۰ میلیارد تومان اوراق وقفی
  5. دیدار رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با دبیرکل حزب الله لبنان

پارک علم و فناوری قم

zohur