۱۲ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، در متن این مطلب آمده است: پروردگار عالم  می‌فرماید «وَ أَنْزَلَ اللهُ عَلَیْکَ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَةَ» ما هم کتاب و هم حکمت به تو دادیم. لذا حکمت فقط برای معصوم است. ما حکیم کم داریم. البته متأسفانه در باب تعارف به خیلی ها حکیم می گویند که شاید فقط عالِم هستند. البته عالم هم کم داریم. با سواد زیاد داریم اما عالمی که تا می‌گوید «بِسْمِ اللهِ الرحْمنِ الرحیمِ» به علم خدا اتصال یابد و دائم مطالب به او برسد و مدام درهایی به قلب او بریزد و او هم به زبان جاری کند، خیلی کم داریم. باسواد داریم که سواد هم سیاهی است و باسواد یعنی کسی که تنها کتاب خوانده است، اما دلیل نمی شود که عالِم هم باشد. حکیم هم که دیگر نادر است.


پروردگار عالم می‌فرماید: ما به تو کتاب و حکمت دادیم. هر کس حکیم شد، از عصمت برخوردار است، کیس است، از همه چیز آگاه است، فتنه  شناس است و در فتنه ها افراد را می شناسد.


بعضی از علمای ما هم فقط عالمند، اما حکیم نیستند. لذا در مواقع فتنه زیرک نیستند و نمی توانند فتنه ها را شناسایی کنند؛ چون حکیم به معنای حقیقی نیستند.


پروردگار عالم می‌فرماید: «وَ أَنْزَلَ اللهُ عَلَیْکَ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَةَ» خود حکمت تیزبینی می‌آورد و برای انسان عصمت دارد.


حکیمان عالم هم بسیار دلسوز مردم هستند. پیغمبر اکرم(ص) هم اینگونه بودند، از باطن همه آگاه بودند، اما مدام می‌گفتند: بگذار یک طوری او را هم به این سمت بکشم، تا این که پروردگار عالم صدایش درآمد و فرمود: «لَعَلکَ باخِعٌ نَفْسَکَ أَلا یَکُونُوا مُؤْمِنینَ»اینها ایمان نمی‌آورند، چرا تو مدام می‌خواهی خودت را به هلاکت بیندازی؟! اینها ایمان حقیقی ندارند و هیچ وقت مؤمن نمی‌شوند.

مطالب مرتبط :
  1. ابعاد زندگی علمی و فرهنگی حکیم طهران(حکیم مؤسس) بررسی می شود
  2. فرصت ارسال مقالات برای همایش ملی حکیم طهران تا پایان مرداد تمدید شد
  3. پیش نشست همایش ملی حکیم طهران برگزار می شود
  4. هر فیلسوفی حکیم نیست ولی هر حکیمی فیلسوف است/ ۱۶ بار واژه حکمت در قرآن آمده است
  5. تنها با غفران الهی انسان از پلیدیهای گناه پاک می شود/ همنشین انسان متقی کیست

پارک علم و فناوری قم

zohur