۹ شهریور ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


حجت الاسلام علی نصیری به مناسبت هفته دولت به خبرنگار مهر گفت: من برای دولت آقای روحانی آرزوی موفقیت می کنم و پیامی به عنوان یک طلبه که مدتی را در حوزه و دانشگاه خدمتگزاری کردم دارم. سه دهه است که انقلاب کردیم پیام های معنوی، دینی، اخلاقی و فرهنگی بلندی داشتیم هم وعده های بزرگی به مردم دادیم تا حدودی هم موفق شدیم. افتخار ما قرآن و سنت و عهدنامه مالک اشتر است اینها پیمان نامه هایی است که با مردم بسته بودیم انقلابمان انقلاب حاکمیت دین و ارزشهای معنوی بود عدالت و قسط و ارتباط بی پیرایه و بی حجاب میان مسئولان با مردم بود.


وی افزود: از این جهات ضعف ها و کاستی هایی داشتیم. در دل مردم یک نگرانی هایی است که دولت آقای روحانی با توجه به اینکه ایشان شخصیت روحانی دارند هم اسمش و هم خودش در کسوت روحانی است انتظار مردم در دوره ایشان بسیار بالاست. در دولت های گذشته شاهد فراز و نشیب هایی بوده ایم یک کامیابی و ناکامی هایی در بین بوده است سطح توقع عامه مردم و فرهنگیان و نخبگان از دولت آقای روحانی بسیار بالاست. دفاعی که ایشان از کابینه اش در مجلس کرد و این سخن او که دیگر زمان آزمون و خطا و شعار دادن گذشته است باید از تجربه ها و تخصص ها استفاده کرد مؤید این مطلب است.


رئیس مؤسسه “معارف وحی و خرد ادامه داد:یکی از صاحب نظران معاصر می گفت پیش از انقلاب در دانشگاه تهران فیدل کاسترو به تهران آمد من در دانشگاه تهران درباره عدالت علی(ع) و حکومت علوی سخنرانی می کردم یکی از دانشجویان آمد گفت حکومت چه وقتی در دست شما می افتد تا ما شاهد عدالتی باشیم که حضرت امیر گفته است. این فرد می گفت که اگر این دانشجو بیاید از من سؤال کند که حالا عدالت علوی چقدر حاکم بر جامعه شده است من چه پاسخی دارم.این سؤال بسیار مهمی است.


این محقق و پژوهشگر علوم اسلامی تصریح کرد: تا پیش از انقلاب وقتی سخنرانان بالای منبر می رفتند به راحتی دولت وقت و نظام مدیریت، تشکیلات، برنامه های فرهنگی، مسائل آلودگی هایی که در حوزه های عدیده بود، فسق و فحشا و ترویج فرهنگ غرب را زیر سؤال می بردند. اما اکنون دیگر نمی توانیم کنار بایستیم و زبان انتقاد از دولت وقت دراز کنیم. الان حکومت در دست روحانیت است و کسانی که تا دیروز مطالب را روی کاغذ می نوشتند امروز آنها را باید در زندگی مردم پیاده کنند. می توان عالی ترین و بالاترین برنامه های دینی، اخلاقی، معنوی و فرهنگی را ارائه کرد. این شعار ما است به دنیا اعلام کردیم باید این شعار و مدعا را در تمام برنامه های مدیریتی اجرایی فرهنگی کاملا نشان دهیم.


 این کارشناس فقه و علوم قرآنی ادامه داد: باید هرگونه ضعفی که دولت های گذشته داشته اند همانطور که رهبری اشاره کردند کنار بگذاریم و نقاط قوت دولت های گذشته را به جد دنبال کنیم. دیگر روزگار شعار دادن اینکه با حرافی بخواهیم صحنه گردانی کنیم گذشته است. به جد عمل، کار و تلاش باید کرد. هر کس که حس مسئولیت در این مملکت دارد چه رسانه ها، چه سایت ها، چه خبرگزاری ها، استادان، دانشجویان، محققان، دانشگاه، حوزه، صنعت گرها، پیشه ور، مدیران جامعه همه، دوره ای است که باید دست در دست هم دهیم تمام کینه ها، دلخوری ها، ناراحتی ها را دور بریزیم و کشور را به جلو ببریم.                                                                                                                          


نصیری تصریح کرد: همسایگان ما از ما دارند سبقت می گیرند ما که روزی ادعای الگو بودن جهان اسلام را داشتیم باید از آن دفاع کنیم. به برنامه های چشم انداز ۱۴۰۴ داریم نزدیک می شویم آیا از نظر برنامه ریزی ها ، استراتژی ها، ساختارها ، راهبردها آنچه که انتظار داشتیم موفق شده ایم. کار بسیار سنگینی و بزرگی پیش رو داریم. هر کسی که در جمهوری اسلامی مسئولتی هر چند کوچک دارد باید صاف و صمیمانه و صادقانه خودش را موعظه کند که کار بزرگی بر عهده گرفته اید مسئولیت در این نظام که مردم هرخطا و غفلت و تساهل و تسامح و کار مسئولین را مردم به پای دین بخواهیم و نخواهیم می گذارند کار و وظیفه سنگینی است اینها به نظام صدمه می زند.


وی در پایان یادآورشد: لذا باید همه جدی تلاش کنیم و از فرهنگ متعالی اسلام در مقام عمل و کار در میدان درس و بحث و اداره و میز و بازار کسب و کار دفاع کنیم. کاری کنیم که فرمایش پیامبر(ص) که فرمود من به امتم مباهات می کنم کشورهای اسلامی به ما مباهات کنند. ایران را الگوی خود قرار دهند بگویند ایران یک نمونه اخلاق، معنویت، فرهنگ متعالی، استقلال واقعی و رشد اقتصادی است.

مطالب مرتبط :
  1. مراکز فعال قرآنی برنامه‌های همدیگر را تکمیل کنند نه موازی‌کاری/ پیشنهاداتی برای معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد
  2. مدیر مرکز رشد در دیدار با نماینده قم: همه ارگان ها در توسعه و ترویج علوم انسانی اسلامی باید به مرکز رشد کمک کنند
  3. تفاوت دیدگاه اسلام درباره حکومت با سایر ادیان/ نگاه اسلام به انسان تک بعدی نیست
  4. نقش دولتها در حیات سیاسی و اقتصادی جوامع/ انواع دولت از نظر کارکرد
  5. رئیس جمهور آینده باید به فرهنگ و فرهنگیان با دیده احترام بنگرد/ ایران ریشه دارترین تعامل فرهنگی بین ملل و اقوام را داشته است

پارک علم و فناوری قم

zohur