۱۸ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام علی اکبر رشاد گفت: آقا علی مدرس زنوزی پس از ملاصدرا از جمله افرادی است که دارای قوی‌ترین تفکر فلسفی در حوزه علمی حکمی فلسفی تهران است و آثار او نشان دهنده احاطه علمی و تسلطش بر حکمت مشاء، اشراق و حکمت متعالیه صدرایی است.


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: برای بازگرداندن قوت و شادابی مباحث علمی و عقلی به حوزه فلسفی تهران تلاش و کوشش‌های مجدانه لازم است تا این حوزه دوباره احیاء شود.


وی ادامه داد: همایش حکیم طهران فرصت و مجال بسیار ارزشمند و مغتنمی است تا این مهم به سرانجام برسد و دوباره قدرت علمی و حکمی به حوزه تهران برگردد.


رئیس شورای حوزه‌های علمیه‌ استان تهران گفت: در حوزه تهران باید حکمت و فلسفه احیا شود و حکما و فلاسفه بزرگی در این حوزه پرورش یافته‌اند.


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: حکمت سنگر دفاع از عقاید دینی است و ایراد به برخی از نظریات علما نباید ایراد به کل فلسفه تلقی شود.


رییس شورای حوزه‌های علمیه‌ استان تهران گفت: هیچ نظریه‌ای در فلسفه مورد اجماع همه حکما و فلاسفه نیست و هر کس هم که بخواهد نظریه‌ای را در فلسفه رد کند باید از فلسفه استفاده کند تا بتواند آن نظریه فلسفی رد کند.


حجت‌الاسلام و المسلمین رشاد گفت: مرحوم آقا مدرس زنوزی نزدیک به ۶۰ سال در تهران حکمت و فلسفه را تدریس و ترویج نمود و شاگردان زیادی را پرورش داد و چون اغلب شاگردان او در علوم گوناگون استاد شدند از این رو به آقا مدرس زنوری استاد الاساتید لقب دادند.


وی در پایان نیز افزود: به دلیل ابتکارات و نوآوریهای آن مرحوم در حوزه علوم عقلی، ایشان  به حکیم مؤسس نیز مشهور شده است.


 

مطالب مرتبط :
  1. "فلسفه" زبان مشترک عقاید مختلف دینی، عرفی و قومی است
  2. برنامه دوره آزاد آموزشی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران اعلام شد
  3. سیاست و فلسفه سیاسی جایگاه مستقلی در حکمت متعالیه دارد/سیاست هم حکمت نظری و هم حکمت عملی است
  4. مطالبه مقام معظم رهبری از مجمع عالی حکمت اسلامی معرفی فلسفه اسلامی به جهان است
  5. لزوم استنطاق حکمت ابن سینا/ امکان پاسخ پرسشهای فلسفه های مضاف از آثار بوعلی

پارک علم و فناوری قم

zohur