۲۴ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به‌ گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام علی محمدی در نشست بررسی گزارش عملکرد ۹ ماهه اول سال ۹۳ ادارات کل اوقاف و امور خیریه کشور با بیان اینکه امروز به واسطه حرکت سازمان اوقاف، وقفی که در جامعه مغفول و ناشناخته بود، باردیگر مطرح شده است، افزود: در این میان نقش علما برجسته است و همه باید برای جبران گذشته بکوشند.


حجت الاسلام محمدی فضا و افکار عمومی کنونی کشور را آماده و پذیرای موضوع وقف دانست و گفت: نکته مهم آن است که امروز فرهنگ وقف در جامعه احیا شده است و احیای این مهم حتی مهم تر از احیا و آبادانی موقوفات است.


نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه از فضای کنونی کشور باید بهره گیری کرد، افزود: مقام معظم رهبری فرمودند، باید خود را از درون اصلاح کنیم.


وی با اشاره به اینکه همکاران و نیروهای سازمان اوقاف باید تقویت شوند، تصریح کرد: برای پاسخگویی، مشاوره و دسترسی مردم برای ایجاد وقف جدید باید در سازمان اوقاف مرکزی مشخص وجود داشته باشد و این امر باید محقق شود.


حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه فضای حاکم بر هفته وقف باید در طول سال نیز استمرار داشته باشد، تاکید کرد: باید با موضوع و محتوای مناسب این فضا را در طول سال نیز استمرار داد و بطور مثال از ظرفیت حوزه های علمیه و دانشگاه ها برای تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف در طول سال بهره برد.


وی با کم رنگ توصیف کردن حضور این سازمان در دانشگاه و مراکز علمی و آموزشی افزود: با مردم، مسئولان و علما پیرامون برنامه ها و اقدامات سازمان اوقاف بویژه در هفته وقف مصاحبه بگیرید و از آنها نظر سنجی کنید.


وی با بیان اینکه همایش «بررسی نقش بانوان در توسعه و ترویج فرهنگ وقف» از سال آینده باید در سراسر کشور برگزار شود ، گفت: بانوان بیش از ۵۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند و برای ترویج سنت حسنه وقف باید بانوان و فرزندان را نیز با این سنت حسنه آشنا سازیم.


حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه برای سال آتی پیامدهای مثبت، اجر و پاداش عمل به وقف و پیامدهای منفی موقوفه خواری باید در کشور تبیین و تشریح شود ، افزود: سازمان اوقاف و امور خیریه حامی وقف ، واقفان و موقوف علیهم است و اگر وقفی ثبت نشود، حق واقف و موقوفه علیهم تضییع خواهد شد و این همانند ثبت اطلاعات یک فرزند نوزاد در ثبت احوال است که نه تنها فرزند را از پدرو مادر نمی گیرد بلکه به فرزند هویت می بخشد.


نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه اوقاف دستگاهی مردمی و نه دولتی است، افزود: در هفته وقف باید از ظرفیت امامزادگان و بقاع متبرکه بیش از پیش استفاده کنیم.


وی اضافه کرد: امروز پس از ۵ سال نتیجه کارها و اقدامات گذشته خود را مشاهده می کنیم که حاصل تحمل سختی ها و رنج هاست و بازهم باید با صبر و تحمل و فعالیت های بیشتر موفقیت های افزون تری کسب کنیم.


حجت الاسلام محمدی با اشاره به شعار هفته وقف مبنی بر «همه واقف باشیم» تصریح کرد: شهید مدنی می فرمایند؛ زمانی که قرار است برای نماز شب در مجلسی سخنرانی کنید حداقل شب قبلش دو رکعت نمازشب بخوانید تا حرف هایتان تاثیر گذار باشد و ما مدیران اوقاف نیز برای اینکه این شعار «همه واقف باشیم » تاثیرگذار باشد، باید خود نیز وقفی به ثبت رسانده باشیم.


نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه با قدردانی از حجت الاسلام مصائبی ، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان آذربایجان غربی که منزلی دو طبقه را در استان قم وقف قرآن و عترت کرده است ، گفت: در همین نشست تصمیم گیری کنید تا به عنوان مدیران و معاونان سازمان اوقاف و امور خیریه بصورت مشارکتی وقفی را به ثبت برسانیم.

مطالب مرتبط :
  1. نشست هم اندیشی وقف با حضور استادان حوزه و دانشگاه برگزار شد
  2. نخستین یادواره ۱۱۴ شهید قرآنی کشور برگزار می شود
  3. برپایی نمایشگاه «پند سرخ تاریخ» در ۲ هزار امامزاده و بقاع متبرکه کشور
  4. نخستین یادواره شهدای قرآنی برگزار می شود
  5. سومین همایش «نقش بانوان در توسعه و ترویج فرهنگ وقف» برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur