۱۶ اسفند ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حضرت زینب کبری (س) دومین زن بزرگ در میان بزرگترین زنان اهل بیت است که زندگی شریفش پر از فضائل و کرامات بوده و اسباب عظمت و بزرگی و قداست و معنویت در آن موج می زند و وجود پر برکتش انباشته از تواناییها و استعدادها و قابلیت ها و عوامل پیشرفت و ترقی است.


در اواسط سال ششم هجری خاندان پاک و طاهر علوی و فاطمی(ع) با شور و شعف و شادمانی و سرور تمام پذیرای فرزند سوم خانواده یعنی دختر اول امام امیر المومنین(ع) و حضرت فاطمه زهرا(ص) بود. در روز پنجم ماه جمادی الاولی”سال ششم هجری”حضرت زینب متولد شد.


هنگامی که حضرت زینب(ع) متولد شد و پیامبر اکرم(ص) برآن آگاهی یافت،به خانه ای دختر بزرگوارش حضرت فاطمه(ص)آمد و فرمود؛”دختر عزیزم،نوزادت را به من بده”. وقتی حضرت زهرا(ع) نوزاد را آورد و رسول خدا(ص)او را در آغوش گرفت و به سینه ی مبارک خود چسباند آنگاه صورت شریفش را بر صورت وی نهاد و با صدای بلند گریه شدیدی نمود به گونه ای که اشک مبارکش بر گونه هایش جاری شد. حضرت فاطمه(ص)فرمود؛ خداوند چشمانت را گریان نکند ای پدر! چرا گریه می کنی؟ رسول خدا(ص)فرمود؛ دختر عزیزم ای فاطمه،این دختر به بلاهای بسیاری گرفتار خواهد شد و مصائب و حوادث تلخی بر او وارد خواهد شد، ای جگر گوشه من! و ای نور چشمانم!هر کس بر او و مصیبت هایش گریه کند ثوابی مانند ثواب گریه بر دو برادر بزرگوارش را خواهد داشت. (“کتاب ناسخ التواریخ جلد مربوط به زندگی حضرت زینب)


چند روز از ولادت حضرت زینب(ع)می گذشت ولی هنوز نامی برای او تعیین نشده بود و برای همین روزی حضرت فاطمه(س) از امیرالمومنین(ع) درباره علت تاخیر در نامگذاری سوال نمود و امام(ع)در جواب فرمود من منتظرم تا پیامبر اکرم(ص) برای او نامی انتخاب کند. پس از آن حضرت زهرا دخترش را نزد رسول خدا برد و حضرت را از این جریان آگاه کرد، در این هنگام جبرئیل امین(ع)نازل شد و گفت؛ ای رسول خدا(ص)خداوند به تو سلام رساند و فرمود؛ ای حبیب من، نام این کودک را زینب بگذار، سپس ایشان نام او را زینب نهاد. کنیه حضرت زینب “ام الکلثوم”و”ام حسن”است.


درباره معنای نام زینب باید گفت هر نامی از یک ریشه و مصدری گرفته شده است که طبعا دارای معنی و مفهوم خاصی است.کلمه زینب”مرکب از دو کلمه”زین”و”اب”است. اینکه کلمه”زینب”یک کلمه ی مفرد است و مرکب نمی باشد و آن نام یک درخت و یا یک گل است و بسیار خوش منظره و خوشبو که زنان را به این نام، نامگذاری می کنند.


حضرت زینب (ع) از هوشی سرشارو درک بالایی برخوردار بودند. یکی از روایاتی که درباره هوش و ذکاوت سرشارآن حضرت می خوانیم این است که روزی پدر بزرگوارش علی(ع) او را که در دوران کودکی به سر می برد بر دامن مبارک خود نشاند و شروع به نوازش او نمود آنگاه فرمود؛دختر عزیزم بگو یک. او گفت؛ یک، حضرت فرمود”بگو دو”زینب(ع)سکوت کرد و علی(ع)به او فرمود؛سخن بگو ای نور چشمانم” و او گفت؛پدر جان من نمی توانم با زبانی که یک گفته ام، دو بگویم”در این هنگام علی(ع)او را درآغوش گرفت و میان چشمانش بوسید.(کتاب زینب کبری(ع)تالیف شیخ جعفر نقدی، ص ۳۴)


این نکته تاریخی به طور واضح دلالت می کند بر اینکه فکر و ذهن حضرت زینب(ع)حتی در دوران کودکی نیز از قدرت اندیشه ی بالا و درک فهم سریعی برخوردار بوده است و این سخن حضرت حاکی از افکار و مفاهیم و معانی بلندی است که در ذهن و خاطر اودر جریان است. زبانی که گفت؛یک دیگر نمی تواند بگوید؛دو،زیرا کلمه ی “یک”مفهوم خاصی در ذهن حضرت زینب(ع)دارد که هرگاه آن کلمه به کار می رود ذهن او متوجه آن معنای خاص می شود و آن معنا عبارت است ازوحدانیت خداوند سبحان و نبود خدای دوم برای مشارکت با او در الوهیت و ربوبیت و اداره ی عالم.


یکی از کرامات آن حضرت این است که مادرش را برای ایراد خطبه ی”فدک” تا مسجد رسول خدا(ع)همراهی کرد. آموزش قرآن کریم و تفسیرآن به زنان کوفه توسط حضرت زینب(ع)در تاریخ آمده است که جمعی از مردان کوفه نزد امیرالمومنین(ع)آمده و گفتند؛اجازه بده زنان ما نزد دخترت بیایند و معالم و معارف دین و تفسیر قرآن را از آن حضرت یاد بگیرند. حضرت علی(ع) اجازه فرمود و حضرت زینب(ع)شروع به آموزش زنان نمود. ( ریاحین الشریعة تالیف محلاتی ج۳ ص ۵۷ )


زندگی حضرت زینب(ع) از اول عمر تا زمان وفاتشان همراه با مصائب و سختی های فراوان بود. اما چگونه می توان بر زندگی بانویی که بیشتر عمرشریفش را در پس پرده و در پوشش حجاب گذراند و کسی جز نزدیکان و خویشاوندانش از زندگی خانوادگی اش مطلع نشد احاطه پیدا کرد. حضرت زینب دست پرورده ی پدر و مادری است که زندگی مبارکشان پر از انوار درخشان فضائل و کرامات است و هر صفحه ی آن افق های وسیعی را به روی انسان می گشاید که فکر و اندیشه در اطراف آن به پرواز در می آید و ستارگان فضایل و مناقب در فضای آن غوطه ور می شوند.

مطالب مرتبط :
  1. نگاهی کوتاه به زندگی حضرت زینب(س)/ القاب قرة عین مرتضی
  2. برپایی مراسم مدافعان حرم در سالروز شهادت حضرت زینب(س)/ تجلیل از مقام علمی آیت الله سیدمحمد خامنه ای
  3. "عفت و حیا" از نکات مهم خطاب حضرت زینب(س) به یزید است
  4. نامه همسر حضرت زینب(س) به اباعبدالله(ع)/ تو چراغ فروزان راه‌یافتگان و امید مؤمنان هستى ای حسین
  5. ریشه یابی حمله به حرم حضرت زینب(س)/ وهابیگری بزرگترین خطر تاریخ جهان اسلام است

پارک علم و فناوری قم

zohur