۴ تیر ۱۳۹۱ موضوع: اخبار

 

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یکی از مراجع تقلید قم بیان داشت: نباید اجازه دهیم جهان بینی غربی در دانشگاه های ما نفوذ پیدا کند

حضرت آیت الله جعفر سبحانی در دیدار کارکنان و مدیران پارک علم و فناوری قم و مرکز رشد علوم انسانی قم با ایشان اظهار داشت: بنده از طرفداران قدیمی نفوذ و رخنه فضایل و مزایای علوم انسانی در زندگی مردم بودم.

ایشان با انتقاد از دیدگاه غرب در مورد دین و دینداری افزود: غرب معتقد است که دین یک پدیده جامعه شناسی است و باید ریشه و علل پیدایش آن را در جامعه مطرح کرد.

دین پدیده نیست بلکه امری فطری است

استاد حوزه علمیه با تاکید براینکه دین یک امر فطری است نه یک پدیده اجتماعی، گفت: به زعم علمای غربی نمی توان دین را با فرضیه یک روانکاو و علوم روان شناسی استنباط و رد و تایید کرد.

حضرت آیت الله سبحانی با بیان اینکه اگر به دنبال استدلال های جامعه شناسی و روان شناسی غربی باشیم معارف دینی ضعیف و بی بنیان می شود؛ گفت: باید تمام مباحث مربوط به علوم انسانی رنگ و ریشه اسلامی پیدا کند تا هویت و معنا داشته باشد.

ایشان با استقبال از نظریه کاربردی سازی علوم انسانی در ظرف و محتوای اسلامی گفت: اگر می بینید که خروجی دانشگاه های در مباحث علوم انسانی ضعیف و اغلب ناکارآمد هستند به دلیل این است که جهان بینی غربی محور دروس آنها شده است.

علوم انسانی موجود در دانشگاه اسلامی نیست

مفسر برزگ قرآن کریم با تاکید براینکه باید تمام زوایای زندگی خود را براساس جهان بینی اسلامی تنظیم کنیم گفت: باید به سمت ایجاد دانشگاه اسلامی مورد نظر نظام برویم

حضرت آیت الله سبحانی با اعلام اینکه نیازی نداریم که علوم فنی و مهندسی اسلامی شود افزود: اگر به دنبال جاری شدن اسلام در زندگی خود هستیم باید بنیادی و علمی کار کنیم و از حواشی دور باشیم.

وی با اشاره به فعالیت های علمی خود در زمینه اسلامی کردن علوم انسانی گفت: در کتاب « فلسفه اسلامی و اصول دیالکتیک» به دنبال احیای جهان بینی اسلامی در فلسفه بوده وکتاب« مسائل کلامی جدید» را با همین ذهنیت پی کردم.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به کتاب« اقتصاد اسلامی» خود گفت: علم اقتصاد برای بشر است و این علم از ذهن بشر خارج شده است اما باید توجه داشت در اسلام مسائل اقتصادی و تجاری به خوبی تبیین و تثبیت شده است.

مدیریت حوزه باید نوآوری در میان طلاب را جدی بگیرد

این مرجع تقلید شیعیان کتاب «عامل محرک تاریخ » خود را یکی دیگر از منابع ایجاد جهان بینی اسلامی در تاریخ ذکر کرد و گفت: البته در این زمینه یکی از استادان برجسته بنام آقای پیشوایی نگاه روشن و محققانه ای به مباحث تاریخی داشته است که قابل استناد است.

آیت الله العظمی سبحانی اظهار داشت: خوشبختانه موسسه امام خمینی(ره) وابسته به آیت الله مصباح بعد از انقلاب دیدگاه وسیع و گسترده ای را در زمینه کاربردی کردن منابع اسلامی در علوم انسانی برنامه ریزی و اجرا کرده است که می تواند ماخذ خوبی برای علاقه مندان باشد.

مطالب مرتبط :
  1. آیت الله العظمی گرامی: هدف مرکز رشد علوم انسانی باید اصلاح امت باشد
  2. وزیر علوم در دیدار با آیت الله نوری همدانی : پارک علم و فناوری واسط بین دانشگاه و تولید است
  3. مدیر مرکز اندیشه ولایت:منویات رهبری باید محور فعالیت های علوم انسانی باشد
  4. معاون استاندار تاکید کرد: مرکز رشد علوم انسانی باید الگو ساز باشد
  5. مدیرانجمن مدیریت حوزه علمیه قم: نیازهای پژوهشی باید با خواسته های جامعه اسلامی سازگار باشد

پارک علم و فناوری قم

zohur