۱۶ تیر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، مراسم جشن ۸۰ سالگی دکتر رضا داوری اردکانی استاد فلسفه دانشگاه تهران و رییس فرهنگستان علوم عصر امروز یکشنبه ۱۶ تیرماه در فرهنگسرای ابن سینا برگزار شد.


در ابتدای این مراسم پیام دکتر سید حسین نصر استاد فلسفه اسلامی و استاد دانشگاه جرج واشنگتن آمریکا توسط دکتر اسدزاده دبیر بزرگداشت جشن ۸۰ سالکی دکتر داوری اردکانی فیلسوف فرهنگ قرائت شد.


 در این پیام آمده: در سال ۱۳۳۷ که تدریس در گروه فلسفه را در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران آغاز کردم با جوانی مواجه شدم که دانشجوی دکتری در رشته فلسفه بود و مدیر گروه محترم دکتر یحیی مهدوی از او تعریف می کرد. آن جوان دکتر رضا داوری بود که اکنون بیش از پنجاه سال از آشنایی بنده با این دانشمند و متفکر پر ارج می گذرد.


نصر در این پیام می افزاید: در طی این نیم قرن دکتر داوری خدمات فراوانی در رشته فلسفه و سوق دادن جوانان متفکر کشور عزیزمان به راه درست اندیشیدن انجام داده است و پیشتاز میدان بحث جدی فلسفی و طرح سوالات واقعی در امور گوناگون بوده است. از درگاه پروردگار متعال برای این متفکر پر ارج ایران معاصر طلب سلامتی کرده و امیدوارم سالیان دراز افاضه علمی ایشان استمرار یابد.


در ادامه این مراسم استاد بهاءالدین خرمشاهی مترجم قرآن و حافظ پژوه نیز با اشاره به آشنایی طولانی خود با دکتر داوری تصریح کرد: در اداره ای در میدان بهارستان عده ای جوان در حدود سالهای ۴۲ و ۴۳ گرد هم می آمدند که دکتر داوری محور بحث فلسفی آنها بود و به آنها درس می داد.


وی افزود: در آنجا من واژه نویس بودم و از درس ایشان استراق سمع مشروع می کردم و به ویژه بحث ایشان مربوط به حافظ چنان مرا مجذوب می ساخت که نوشتن را کنار می نهادم.

مطالب مرتبط :
  1. اعلام برنامه های جشن هشتاد سالگی دکتر رضا داوری اردکانی
  2. «شعر و همزبانی» داوری در جشن هشتاد سالگی فیلسوف فرهنگ رونمایی می شود
  3. نشان ویژه یونسکو بر سینه فیلسوف هشتاد ساله ایران می نشیند
  4. فردیدی و هایدگری خواندن دکتر داوری محصول نگرش‌های سیاسی ژورنالیستهاست
  5. چرا به امام حسین(ع) ثارالله می گویند/ دلیل شباهت شهادت حضرت یحیی به امام حسین(ع)

پارک علم و فناوری قم

zohur