۲۵ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، در هشتاد و پنجمین نشست از سلسله نشست‌ های فرهنگ مهدوی مؤسسه موعود عصر(عج) با موضوع قبیلع لعنت، «اسماعیل شفیعی سروستانی» از سرگذشت دشمنی ابلیس با انسان، علّت و عملکردهای او در آغاز آفرینش انسان سخن گفت.


در ابتدای این نشست که عصر دیروز در سالن غدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، از کتاب اشراف سیاه، ترجمه کتاب تاویستاک نوشته جان کلمن نیز رونمایی شد.


شستشوی مغزی انسانها در عصر بمباران اطلاعاتی


در مراسم رونمایی کتاب اشراف سیاه، محمود مطهری نیا، استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل فرهنگی و مهدوی گفت: کتاب تاویستاک که استاد عباس کسکنی زحمت ترجمه آن را بر عهده داشتند، اثری است که به بررسی شیوه های شستشوی مغزی و تاثیر بر افکار عمومی مردم جهان، توسط سازمان تاویستاک و سایر نهادهای بریتانیا و آمریکا برای سلطه بر مردم جهان می پردازد.


در این اثر که در ۳۵ فصل نگاشته شده است، مخاطبان با این موضوع مواجه می شوند که سبک زندگی شان به صورتی کاملا برنامه ریزی شده در حال شکل گیری است و از فعالیت های اجتماعی مانند انتخابات گرفته تا نوع خوراک و پوشاک و حتی بیماریهایشان نیز توسط این دست سازمان ها شکل داده شده است.


در ادامه نیز شفیعی سروستانی، مدیر مسئول موسسه موعود عصر (عج) در معرفی این اثر بیان داشت: این اثر حاصل سی سال پژوهش جان کلمن نویسنده بریتانیایی است که خود قبلا از اعضای MI6 بوده و هم اکنون از بریتانیا اخراج شده است.


وی با توجه به جمعیت جوان حاضر در سالن، به سوال جوانان امروز در خصوص گیجی در مسیر زندگی و پراکندگی ذهن اشاره کرد و توضیح داد: این عصر را عصر سوءتفاهم می نامم چرا که ما مجبوریم برای نزدیک ترین افرادمان نیز هر موضوعی را بارها توضیح دهیم. این امر دلایل مختلفی دارد که یکی از مهمترین دلایل آن «رو دل ذهنی» است.


وی در توضیح اصطلاح «رو دل ذهنی» گفت: ما امروزه هر اطلاعاتی را از هر کجا و در هر زمانی مورد مصرف قرار می دهیم. مطالعه کتاب و منابع اصیل بسیار کم شده و جوانان به واسطه اینترنت و شبکه های اجتماعی موبایلی دائم در معرض اطلاعات بی منبع  و آشفته قرار می گیرند و همین امر منجر به آشفتگی ذهنی آنهاست.


وی با اشاره به کتاب تاویستاک گفت: این اثر حاصل بیش از سه سال زحمت همکاران ما در موسسه موعود عصر (عج) است. در این اثر به خوبی با موضوع بمباران اطلاعاتی مردم جهان آشنا خواهید شد. نتیجه این بمباران اطلاعاتی چیزی نیست جر اینکه فرد به سمت ساده لوحی نزدیک به بلاهت حرکت داده می شود و در نهایت اداره کنندگان جهان می توانند هرچه را اراده کنند به مخاطب القا می نمایند.


ابلیس و نخستین ضربه های او به انسان


پس از پخش برنامه ای در خصوص عید سعید غدیر خم، شفیعی سروستانی در توضیح فصل جدید سلسله نشست های موسسه فرهنگی موعود عصر (عج) آن را یک «کارگاه آموزشی» معرفی کرد.


بر این اساس سردبیر ماهنامه موعود، قصد دارد با بررسی ریشه های دشمنی ابلیس و رد پای اعمال او، از عملکرد دشمن آشکار انسانها از آغاز آفرینش تا تشکیل و گسترش مجامع مخفی سخن بگوید. سروستانی، دشمن شناس و پژوهشگر حوزه غرب شناسی، برای تهیه و جمع آوری اطّلاعات این موضوع مهم، از ۲۰۰ اثر و منبع اصلی کمک گرفته است.


در نشست هشتاد و پنجم موعود که نخستین جلسه از کارگاه آموزشی سلسله سخنرانی های «قبیله لعنت» به شمار می رفت، سخنران از انتخاب خلیفة الله از سوی خدا سخن گفت و «حسادت به مقام خلیفة الله» و «تکبر در برابر او» را از ریشه های دشمنی ابلیس با انسان خواند.


مدیر مسئول مؤسسه موعود، پس از آن به آفرینش انسان و ماجرای طغیان ابلیس پرداخت و بیان کرد که پس از دشمنی ابلیس با حضرت آدم ابوالبشر(ع)، او برای ایجاد شکافی دیگر به سراغ قابیل رفت و او را وسوسه کرد تا برادرش «هابیل» را به قتل برساند.


شفیعی سروستانی در این باره توضیح داد: «از اهمیت این موضوع همین جمله در «قرآن» کافی است که فرموده است: «داستان دو پسر آدم را بخوان!» تا بدانی چه بر آنان گذشته است. از حضرت آدم و حوا(ع)، فرزندانی به دنیا آمدند و از جمله آنها، هابیل و قابیل بودند. واقعه ای رخ داد و در اثر هبوط و در اثر حرکت بعدی ابلیس، این دو برادر با هم درگیر شدند. یعنی اوّلین رویارویی آدم(ع) در آن بهشت با ابلیس، موجب هبوط شد و در دومین برخورد و عمل، ابلیس به جان قابیل افتاد و دو انشعاب به وجود آمد.


وی افزود: از امام صادق(ع) روایت شده است که: «[پیشکشی] از هابیل قبول شد و از قابیل نشد. قابیل از این ماجرا گرفتار طوفانی از حسد گردید و به دشمنی با هابیل پرداخت و همواره در کمین بود که او را در خلوتی ببیند و کارش را یکسره کند تا آنکه روزی او را در خلوت و دور از چشم آدم(ع) دید. بر او حمله کرد و او را کشت…»


در ادامه نشست، شفیعی سروستانی با بررسی تاریخ ساخت مسجد و معبد، مسجد را بنایی الهی و معبد را بنایی شیطانی خواند و با مستندات روایی، ساخت اوّلین معبد و آتشکده را مربوط به قابیل دانست. سخنران پس از آن به تاریخچه ی ساختن نخستین مسجد، یعنی مسجد الحرام پرداخت و بیان داشت که تاریخ ساخت نخستین مسجد به پیش از خلقت آدم(ع) بازمی گردد.


سخنران درباره اهمیت ریشه های ساخت مسجد و معبد بیان داشت: «شناسایی مرجع و منشأ ساخت و ترتیب اوّلین مسجد از آن روی اهمیت می‌یابد که امر پرستش، نیاز جان آمی است و عبادتگاه میقات عابدان. ابلیس برای منحرف ساختن انسان و جعل معبد به جای مسجد همه توان خود را در کار وارد ساخت و از روزهای آغازین سعی در انحراف آدمی نمود تا پرستش خداوند متعال را به سوی خود معطوف کند و بلافاصله، سعی در عمارت و بنای معبد به جای مسجد کرد. این موضع از اهمّیت ویژه ‌ای در تاریخ فرهنگی قبیله رحمت در مقابل قبیله لعنت برخوردار است.»


در انتهای نشست، پژوهشگر حوزه غرب شناسی و مهدویت، با بیان توانمندی های ابلیس، با تکیه بر مستندات روایی و تاریخی، او را «نخستین جادوگر» خواند و گفت «از امام صادق(ع) روایت شده است که چون ابلیس فرو شد، آدم گفت پروردگارا! او را لعنت کردی. [مگر] او چه می ‌داند؟ فرمود«جادو.» گفت چه خواند؟ فرمود «شعر.» گفت چه نویسد؟ فرمود «خال‌کوبی» گفت چه خورَد؟ فرمود «هر مردار و هر چه نام خدا بر آن نبرند.» گفت چه نوشد؟ فرمود «هر مست‌ کننده.» گفت جایش کجاست؟ فرمود«حمّام» گفت: کجا نشیند؟ فرمود «در بازارها.» گفت چه آوازی دارد؟ فرمود «نی ‌زدن.» گفت دام ‌هایش چه باشند؟ فرمود: «زن‌ها.»


لازم به ذکر است که این نشست، نخستین جلسه از سلسله نشستهای فرهنگ مهدوی با موضوع «قبیله لعنت: سیر تحول و عمل ابلیس از هبوط آدم تا مجامع مخفی معاصر» بود.


جلسه بعدی این نشست در تاریخ ۲۹ آبان ماه با عنوان «رویکرد نو به سرگذشت سرزمینهای کهن» برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط :
  1. ریشه های روانی حسادت در افراد/ راهکار درمان حسادت در خود و دیگران
  2. ریشه تربیتی حسادت در افراد/ حسادت روابط صحیح اجتماعی را بهم می زند
  3. ملی گرایی جوامع مصداق حسادت اجتماعی است/ ثروت اندوزی و خود برتربینی دو ریشه اصلی حسادت هستند
  4. حسادت با کفر گره خورده است/ ریشه های شناختی، عاطفی و ارادی حسادت
  5. بررسی سیر تحول و عمل ابلیس از هبوط آدم تا مجامع مخفی معاصر

پارک علم و فناوری قم

zohur