۱۸ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حزب‌الله لبنان که از میان استخفاف شیعیان در گذشته‌های نه‌ چندان دور از طریق فعالیت‌های اجتماعی و بیدارگر امام و شهید صدر و شهید مصطفی چمران برای یافتن هویت و اعتماد به ‌نفس در جامعه لبنان شکل گرفت و در مبارزه با اسرائیل برومند گردید، اینک در مرحله‌ ای از پویش تاریخی قرار دارد که به جنبشی تأثیرگذار در لبنان و منطقه‌ خاورمیانه تبدیل گردیده است.


با حمله ارتش اسرائیل به لبنان در سال ۱۹۸۲، بدون هیچ مقاومتی از سوی گروه های فلسطینی و جنبش امل پایتخت به اشغال درآمد. تنها در مناطق خلده، دانشکده علوم و ضاحیه گروه هایی که خود را پیروان امام خمینی(ره) می نامیدند؛ مقاومت کردند. با مذاکرات یک هیئت پنج نفره از طرف رئیس جمهور لبنان با عنوان «هیئت نجات ملی»، «فیلیپ حبیب» سیاستمدار امریکایی که از مسیحیان عرب تبار بود و اسرائیل مقرر گردید تا آتش بس برقرار شده و مبارزان فلسطینی لبنان را ترک کنند.


حضود نبیه بری( رهبر جنبش امل) در مذاکرات موجب نارضایتی شیعیان و جنبش امل گردید و برخی اعضای جنبش امل مانند ابوهشام(نائب رئیس امل) و سید ابراهیم امین السید و تعداد دیگری از آن جدا شدند و انقلاب اسلامی را راهنمای خود قرار دادند. پس از سقوط بیروت، نیروهای شیعه خود را به بعلبک رساندند. این گروه ها شامل گروه های اسلامگرای مستقر در بقاع شامل روحانیون، شخصیتهای نظامی، دانشگاهی و انشعابیون از امل، جنبش امل به رهبری نبیه بری، مجلس اعلای شیعیان به رهبری شیخ محمد مهدی شمس الدین، روحانیون مستقل مانند علامه فضل الله و سیاستمداران رسمی شیعه حامی حکومت وقت لبنان بودند.


با وجود همزمانی جنگ ایران و عراق با حمله اسرائیل به لبنان، ابتدا تعدادی از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با هدف مشارکت مستقیم در جنگ به لبنان عزیمت کردند. اما با دستور امام مبنی بر بازگشت به کشور و در عین حال نیاز شیعیان لبنان به آموزش های عقیدتی و نظامی، گروه هایی از سپاه پاسدارن به طور پنهانی دوره های آموزش نظامی و عقیدتی برگزار نمودند. که همزمان انتقال افکار و دیدگاه های انقلاب اسلامی و امام خمینی نیز صورت گرفت. با اقدامات سپاه پاسداران و سفیر ایران در دمشق کمیته ۹ نفره ای از گروه های مستقر در بعلبک تشکیل شد. که از میان آنها شورای پنج نفره ای انتخاب گردید که به شورای لبنان نامگذاری شد که این شورا به صورت غیرعلنی فعالیت می کرد. در ماه مه ۱۹۸۴ نام «حزب الله لبنان» توسط شورای لبنان انتخاب گردید و دفتر سیاسی حزب آغاز به کار کرد، اما همچنان مخفیانه فعالیت می کرد.با عقب نشینی اسرائیل از شهر صیدا، حزب الله در ۱۶ فوریه ۱۹۸۵، در یک گردهمایی رسمی با صدور یک نامه سرگشاده استراتژی و برنامه ایدئولوژیک خود را برای اولین بار اعلام کرد. اهداف حزب الله در نامه سرگشاده عبارت است از: اخراج نهایی اسرائیل از لبنان، اخراج نهایی امریکا، فرانسه و هم پیمانان آنها از لبنان، محاکمه عادلانه فالانژها برای جرایمی که با تحریک امریکا و اسرائیل در حق مسلمان و مسیحیان مرتکب شده اند و اعطای حق تعیین سرنوشت به ملت لبنان با آزادی کامل. جنبش حزب الله مبانی اعتقادی و روش عملی خود را از اصول اسلام می گیرد، لذا ضرورت تحرک سیاسی همه طبقات مردم برای به دست گرفتن زمام امور کشور و عدم سلطه بیگانگان را ضروری می داند. همچنین جهاد علیه اشغالگران را واجب شرعی می داند. از این رو مبارزه با اسرائیل سرلوحه فعالیت حزب الله است.


شورای رهبری مرکب از هفت نفر است که از طریق انتخابات داخلی برگزیده می شوند. در هر کنگره حزب برخی تغییرات در درون تشکیلات و سازماندهی حزب مانند طرح مناصب جدید یا انضمام برخی مناطق به یکدیگر مورد تصویب قرار می گیرد. اعضای حزب شورای رهبری را انتخاب می کنند و از درون آن دبیر کل جنبش تعیین می شود.


اعضای دفتر سیاسی حزب ۱۰ نفر می باشد. وظیفه تحلیل و بررسی مسائل سیاسی، برقراری ارتباط با احزاب و فعالیت های سیاسی در لبنان و ارائه آن به شورای قرار برای تصمیم گیری نهایی به عهده این دفتر است. شورای اجرایی نیز با ۱۵ عضو، وظیفه تنظیم سیاستهای کلی حزب را دارد. تهیه و تنظیم این سیاستها را هیئت طرح و برنامه انجام می دهد که اعضای آن بیست نفرند.


کتاب حزب الله لبنان و بیداری اسلامی تألیف حمید پاشاپور یوالاری به همت مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ۲۸۶ صفحه و شمارگان ۲۰۰۰ نسخه به قیمت ۷۶ هزار ریال به بازار نشر عرضه شده است.

مطالب مرتبط :
  1. مراسم بزرگداشت آیت الله سید محمد خامنه ای برگزار می شود
  2. همایش تجلیل از آیت الله جلالی خمینی برگزار می شود
  3. وزیر علوم در دیدار با آیت الله نوری همدانی : پارک علم و فناوری واسط بین دانشگاه و تولید است
  4. «بررسی ابعاد فقهی ـ حقوقی اُتانازیا با رویکرد حقوق کیفری» منتشر شد
  5. حضرت آیت الله العظمی سبحانی: علوم انسانی اسلامی باید به زندگی مردم راه پیدا کند

پارک علم و فناوری قم

zohur