۵ تیر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین علی خراسانی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه مرکز فرهنگ و معارف قرآن جلد ۱۱ دائرةالمعارف قرآن کریم را در آستانه نشر دارد، اظهار داشت: همچنان که علاقه مندان به مطالعات قرآنی مستحضر هستند این پروژه از ۱۷ سال قبل با حضور جمع زیادی از حوزویان و دانشگاهیان آغاز شده و تاکنون ۱۰ جلد از آن منتشر شده و در سال ۹۲ دو جلد دیگر از این اثر منتشر می شود.


وی ادامه داد: جلد ۱۱ این دائرةالمعارف در ادامه حرف ح از مقاله «حسن بن علی» شروع و تا مقاله «خانه خدا» ادامه دارد و مشتمل است بر حدود ۷۰ موضوع و مقاله که مهمترین موضوعات در این جلد موضوع، حسن بن علی(ع)، حسن و قبح عقلی، حسین بن علی(ع)، حشر و نشر، حفظ قرآن، حقوق، حقوق بشر، حکمیت، حکومت، حمراء الاسد، حنین، حواء، حواریون، حورالعین، حیات طیبه، حیوان و خانواده است.


عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اضافه کرد: در این دائرةالمعارف مجموعه موضوعات و اعلام قابل استخراج از قرآن در قالب یک مقاله مستقل و جامع ارائه می شود که مجموعه این موضوعات در ۳۰۰۰ مدخل ارائه شده که از این تعداد ۶۰۰ مدخل ارجاعی و ۲۴۰۰ مدخل اصلی است که از حرف آ شروع و تا حرف ی ادامه دارد.


این پژوهشگر علوم قرآنی با بیان اینکه این مدخل‌ها براساس حروف الفبا است و مقالات هم در چارچوب ساختار شناخته شده دائرةالمعارف تدوین و تنظیم می شود، اظهار داشت: از ویژگی های این دائرةالمعارف جامعیت مقالات است و اینکه دیدگاه های مفسران در ذیل هر مطلب و موضوع ارائه می شود، همچنین منابع استفاده شده در این مقاله منابع دست اول است و بسیاری از منابع، از منابع کهن و قدیمی است.


وی ادامه داد: به نظر می رسد علاقه مندان به مطالعات قرآنی در کوتاه ترین زمان به یک مطالعه جامع و کامل دسترسی پیدا کنند و به آن موضوع برسند. البته ارجاعات به مدخل‌های دیگر و منابع آدرس داده شده در هر مقاله می تواند تکمیلی باشد برای پژوهش‌های قرآنی علاقه‌مندان و برای کسانی که می خواهند بیش از مقاله تحقیق کنند سرنخ‌هایی ارائه می کند.

مطالب مرتبط :
  1. «انفاق در قرآن کریم» منتشر شد
  2. فراخوان مقاله دومین همایش اعجاز قرآن کریم
  3. عرضه ۲۰۰ اثر مکتوب و نرم‌افزاری مرکز فرهنگ و معارف در نمایشگاه قرآن
  4. هفتمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی برگزار می‌شود
  5. ۲ جلد از ترجمه عربی فرهنگ قرآن آماده چاپ است

پارک علم و فناوری قم

zohur