۹ بهمن ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین جودتی، مدیر گروه گلشن ابرار پژوهشکده باقرالعلوم(ع) ضمن بیان این خبر گفت: با هدف ارائه الگوها و اسوه های برجسته جهان تشیع برای نسل حاضر و به منظور پاسخگوئی به مخاطبان فرهنگ دوست جامعه اسلامی پس از تلاش مستمر جمعی از پژوهشگران این مرکز و نظارت و داوری اعضای شورای علمی و اساتید محترم گروه گلشن ابرار دهمین جلد از آثار این گروه در فرایند نشر قرار گرفت.


وی با تأکید بر مخاطب شناسی و غنای محتوای مقالات اثر پژوهشی فوق، اظهار داشت: در این کتاب به شرح حال ۵۰ شخصیت از علمای بزرگوار شیعه از قرون گذشته تا عصر حاضر پرداخته شده و با ترتیب زمانی خاصی به مخاطبان ارائه می گردد.


این مدیر پژوهشی افزود: تا به حال ۹ مجلد از این مجموعه به بازار نشر راه یافته و همزمان با انتشار دهمین جلد، مراحل نهائی پژوهشی جلد ۱۱ این مجموعه نیز که شرح حال پنجاه تن دیگر از مشاهیر گذشته و حال جهان تشیع را در بر دارد، پایان پذیرفته و اوائل سال آینده منتشر خواهد شد.


حجت الاسلام جودتی اظهار داشت: گلشن ابرار همزمان با فعالیتهای عمومی این مجموعه، در اجابت درخواستهای مردم فرهنگ دوست استانهای مختلف کشور، تألیف شرح حال علمای بلاد مختلف میهن عزیز اسلامی را نیز در دستور کار خود قرار داده و اولین مجموعه آن که مختص ۳ استان آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل بوده، در ۳ جلد با نام گلشن آذربایجان، مراحل پایانی پژوهشی خود را سپری می کند و امید است به زودی منتشر و روانه فضای فرهنگی کشور شود.


شایان ذکر است که در این مجموعه ۳ جلدی شرح حال بیش از ۳۰۰ تن از عالمان شیعه برخاسته از بلاد آذربایجان آورده شده و اثر مذکور تنها مختص عالمان دوران معاصر منطقه آذربایجان نیست و از علمای سده های سابق آذربایجان نیز شخصیتهای شیعی برجسته ای معرفی گشته اند. میرزا یحیی امام جمعه خویی، میرزاابوالحسن انگجی، شیخ حسن بصیری، شیخ عبدالمجید بنابی، سید هادی خسروشاهی، شیخ عبدالصمد خویی، شیخ محمد سعید دینوری، سید عبدالله فاطمی نیا، میرزا خلیل قبله ای، سید علی اکبر قرشی، سیدعلی کوهکمری، عبدالغنی مجتهد اهری، محسن مجتهد شبستری، میرزا محمدباقر مدرس بستان آبادی، سید محمدتقی مرعشی نجفی، سیدمهدی خلخالی و شیخ محمد نمازی تعدادی از علمای معرفی شده در این مجموعه می باشد. این مجموعه تحت نظر اساتید برجسته تراجم نگاری حوزه علمیه قم تهیه و آماده نشر شده است.


مدیر گروه گلشن ابرار در ادامه سخنانش گفت: با توجه به جایگاه مجلدات گلشن ابرار در بین کتب تراجم عصر حاضر، بر به روز بودن اطلاعات درج شده و دقت فراوان محققان گروه در استفاده از منابع روز و متقن تأکید کرد و در انتها از مرحله آماده سازی مجلدات دوازدهم تا شانزدهم گلشن ابرار برای ویراستاری نهایی و تدارک مقدمات انتشار خبر داد.


وی همچنین عنوان نمود که به موازات طرح گلشن ابرار به برخی طرحهای فرعی این گروه و نیز بازنویسی و ارتقای محتوای مجلدات ۱ و ۲ در چاپهای مجدد اشاره داشت.


کاربران می توانند متن مجلدات اول تا نهم گلشن ابرار را در پایگاه اطلاع رسانی پزوهشکده باقرالعلوم(ع) قم به نشانیwww.rbo.ir دریافت نمایند.

مطالب مرتبط :
  1. جلد چهارم درسنامه مهدویت به زودی منتشر می شود
  2. جلد اول فرهنگ‌نامه تحلیلی واژگان مشابه به‌زودی منتشر می‌‌شود
  3. جلد دوم موسوعه آیات الاحکام به‌زودی منتشر می شود
  4. فلسفه اصلی روزه درک نشده است/ روزه «ابرار» چگونه است؟
  5. اولویتهای کاری معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد به زودی اعلام می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur