۲۱ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با با اعلام این خبر و تبریک عید سعید غدیر بزرگترین عید امت اسلامی افزود: سازمان اوقاف و امور خیریه همزمان با عید غدیر جشن بزرگ ولایت علوی، اکمال دین نبوی را برای چهارمین سال متوالی در امامزادگان کشور برگزار می کند.


معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: این جشن بزرگ با هدف ترویج فرهنگ غدیر، تعمیق سطح اعتقادات مردم بویژه جوانان در موضوع ولایت و بهره گیری از ظرفیت بقاع متبرکه برای رساندن پیام غدیر به نسل های بعد برگزار شد. برنامه اصلی امروز حضور در منزل سادات برای عرض تبریک این عید سعید است زیرا احترام به سادات، احترام به اهل بیت(ع) است که در خطبه غدیر هم به آن اشاره شده است.


حجت الاسلام شرفخانی ادامه داد: سنت خوبی است که در روز عید غدیر خدمت سادات واجب التعظیم برسیم که به عنوان ذریه اهل بیت(ع) دارای جایگاه والایی در دین هستند و از آنان هدایای معنوی برای سعادت و خوشبختی خود در زندگی دریافت کنیم.


معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه کاروان های شادی بصورت گروهی در ۴۲۴ مرکز استان و شهرستان به سمت امامزادگان به راه افتاده اند، افزود: این کاروان ها با مدیحه سرایی و همخوانی در امامزادگان حضور یافته و پس از آن نیز برنامه های جشن بزرگ ولایت علوی، اکمال دین نبوی برگزار شد.


وی تصریح کرد: در این جشن برنامه هایی همچون؛ تواشیح، سرود، قرائت قرآن، قرائت بخشی از خطبه غدیر، قرائت میثاق نامه واحد در سراسر کشور با هدف اعلام لبیک به رسول گرامی اسلام (ص) به منظور رساندن پیام غدیر به نسل های بعد، تجلیل از هیات امنای امامزادگان و خادمین سادات و … برگزار گردید.


معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف گفت: از جمله برنامه های امروز اجرای سنت حسنه عقد اخوت است که در امامزادگان و بقاع متبرکه سراسر کشور برگزار شد.


حجت الاسلام شرفخانی با بیان این مطلب افزود: سنت حسنه خواندن صیغه عقد اخوت بین مومنان احکام و شرایط خاصی دارد و بر مبنای آن مومنان با هم عهد می بندند که هر کدام زودتر وارد بهشت شدند دیگری را شفاعت کنند و یا در دعاها و اعمال خیر هر یک نایب دیگری باشند.


وی برپایی مسابقه سراسری غدیر را از دیگر اقدامات انجام شده در این خصوص دانست وگفت: امسال برای چهارمین سال متوالی مسابقه سراسری غدیر برگزار می شود و به همین منظور کتابچه «غدیر درس زندگی» با تیراژ ۵۰۰ هزار نسخه در کل امامزادگان و بقاع متبرکه سراسر کشور در حال توزیع است.


شرفخانی افزود: در پایان این کتاب مسابقه ای طراحی شده که به برندگان آن جوائزی از قبیل کمک هزینه سر حج عمره و زیارت عتبات عالیات اهدا خواهد شد. متن کتابچه «غدیر درس زندگی» به صورت پی دی اف در سایت سازمان اوقاف نیز موجود است و علاقمندان می توانند آن را از این طریق دانلود کرده و پس از مطالعه از طریق سایت سازمان به صورت آنلاین در مسابقه شرکت کنند.


وی با اشاره به لزوم ترویج فرهنگ وقف با نیت تبلیغ واقعه عظیم غدیر در کشور گفت: به همین منظور در امامزادگان سراسر کشور ایستگاه های «همه واقف باشیم» برپا شده است تا کارشناسان سازمان اوقاف در آن مراجعه کنندگان را به ایجاد وقف های جدید در عرصه ولایت و غدیر ترویج و ترغیب کنند.


شرفخانی در پایان سخنانش گفت: همانگونه که بیشترین موقوفات کشور در زمینه برپایی مجالس عزاداری امام حسین(علیه السلام) است و صرف این هزینه ها کمک زیادی در نهادینه شدن فرهنگ حسینی به صورت نسل اندر نسل کرده است، برای نهادینه شدن غدیر نیز باید چنین موقوفاتی ایجاد شود.

مطالب مرتبط :
  1. جشن ولایت علوی در ۲۰۸۷ بقعه متبرکه و امامزاده کشور برگزار شد
  2. جشن ولایت علوی در ۲۰۸۷ بقعه متبرکه و امامزاده کشور برگزار می شود
  3. برنامه‌های دهه ولایت علوی اکمال دین نبوی از امروز در امامزادگان کشور آغاز می‌شود
  4. جشن ولایت علوی، اکمال دین نبوی در بقاع متبرک و امامزادگان شاخص کشور برگزار می‌شود
  5. عناوین روزهای دهه ولایت و امامت / برگزاری جشنهای «ولایت علوی، اکمال دین نبوی»

پارک علم و فناوری قم

zohur