۴ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین نصرالله پژمانفر نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از آنجا که امکان زیارت از نزدیک برای بسیاری از عاشقان علی بن موسی الرضا(ع) وجود ندارد، جشنواره امام رضا(ع) بستر مناسبی است که از زوایای مختلف ارتباط عاطفی بین امام مهربانی ها با مردم را برقرار کرده و روز به روز این بستر برای همگان به وجود آورده است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در روایات، امام رضا(ع)، ایشان به عنوان امام رئوف شناخته شده اند، افزود: امروز باید برای ایجاد ارتباط بین این امام مهربانی ها با مردم بسترسازی مناسبی صورت گیرد.


وی با بیان اینکه در ارتباط با فعالیتهایی که در راستای معرفی امام رضا(ع) می توان انجام داد مهم ترین نکته آن است که به اشکال مختلف زمینه ارتباط عاطفی مردم را با حضرت فراهم کنیم، تصریح کرد: همان طور که دستگاه حاکمیت نسبت به تامین نیاز آسایشی مردم تکلیف دارد در ارتباط با تامین نیاز آرامشی مردم نیز تکلیف دارد و در همین راستا باید زیر ساخت های امر زیارت فراهم شود .


حجت الاسلام پژمانفر گفت: خوشبختانه جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در طول دوازده سال برگزاری توانسته است بستری مناسب برای ارتباطات عاطفی مردم داخل و خارج کشور با امام هشتم را فراهم کند و معارف بسیاری را در باره حضرت رضا(ع) به مردم منتقل کند.


وی ابراز داشت: وجود نورانی حضرت رضا(ع) ابعاد مختلفی برای بررسی دارد که در جشنواره امام رضا(ع) از زاویه هنری و فرهنگی به زندگی این حضرت پرداخته است اما دست اندرکاران این جشنواره با داشتن یک نظام  و برنامه مدون می توانند به سایر ابعاد وجودی حضرت نیز دست یابند.


عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جشنواره بین المللی امام رضا(ع) توانسته است زبان ها، قلم ها و گویش های متفاوتی را در موضوع حضرت رضا(ع) به یکدیگر نزدیک کند، گفت: محوریت امام رضا(ع) بالاترین ارزشی است که این جشنواره توانسته است،همه نگاهها و دغدغه های فرهنگی را در جهت تامین یک خواسته مشترک کنار هم قرار دهد.


وی با اشاره به اینکه جشنواره بین المللی امام رضا(ع) را از دو زاویه می توان تحلیل کرد، یکی آنچه باید باشد و دیگری موجودیت فعلی این جشنواره، تصریح کرد: خوشبختانه جشنواره امام رضا(ع) توانسته است بسیاری از ظرفیتهای هنری، فرهنگی، علمی و … و شخصیت های مختلف را با محوریت امام رضا(ع) کنار هم جمع کند اما تا هدف نهایی این جشنواره که رساندن پیام سیره حضرت رضا(ع) به بشریت است هنوز فاصله وجود دارد.


نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز مهم ترین نقش جشنواره امام رضا(ع) این است که بتواند محاسن کلام ائمه و امام رضا(ع) را به همه مردم تشنه دنیا برساند و این مسئله محوری ترین و اصلی ترین موضوعی است که جشنواره امام رضا(ع) باید دغدغه آنرا داشته باشد.

مطالب مرتبط :
  1. امام سجاد(ع) ارتباط محکمی بین مردم با خداوند ایجاد کرده بود/ پناه بردن به خداوند در هر صبح باعث آرامش روحی می شود
  2. روایت‌های رضوی می‌تواند زمینه‌ طرح دقیق‌تر باورهای خداشناسی به زبان امروزین را فراهم آورد
  3. نقش و حضور مردم در برنامه های دهه کرامت پررنگ تر شود/ جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در ۲۰۰ نقطه دنیا برگزار می شود
  4. رشد درآمد موقوفات امکان خدمت بیشتر به مردم را فراهم می کند
  5. پیام جشنواره امام رضا(ع) توسعه معنویت در سطح ملی و بین المللی است

پارک علم و فناوری قم

zohur