۱۰ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، جواد کریمی قدوسی با اشاره به اینکه بینش به همراه روش، فرهنگ، ایدئولوژی، مکتب و سبک زندگی را می سازد، اظهارکرد: در حکومت اسلامی و کشور اسلامی ایران این دو اصل بر پایه یک بینش اسلامی قرار گرفته است.


وی با بیان اینکه روش ملت ایران در این مقطع از تاریخ هم یک روش انقلابی است، افزود: بر پایه این دواصل بینش اسلامی و روش انقلابی امروز ملت ایران شناسایی می شود.


وی با اشاره به اینکه ریشه فرهنگ امروز ایران اسلامی و روش این ملت در معارف اهل بیت جستجو می شود، گفت: امام راحل(ره) در تأسیس جمهوری اسلامی دو اصل بینش اسلامی و روش انقلابی را مورد توجه برجسته قرار دادند و مقام معظم رهبری نیز بارها فرمودند: “هر کجا من سخن از فرهنگ می گویم منظورم از فرهنگ همین بینش اسلامی و روش انقلابی است همین اصول و مبانی اخلاقی اسلامی است.” و بر همین اساس در حوزه مسائل فرهنگی اگر بخواهیم ارزیابی درستی از محصولات و دستاوردهای فرهنگی داشته باشیم باید این محصولات را بر پایه این دو اصل ارزیابی کنیم.


نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی حرکت فرهنگی جشنواره امام رضا(ع) را براساس تعاریف اسلام از فعالیت فرهنگی اقدامی قابل ارزیابی دانست و ابراز داشت: راز موفقیت و ماندگاری جشنواره بین المللی امام رضا(ع) عمل به سیره اولیای خدا و فرهنگ رضوی و نگاه به جهان و حکومت و سیاست از نگاه امام رضا(ع) است.


وی با اشاره به اینکه معارف اهل بیت(ع) همچون بحر بیکرانی است که هر کس وارد آن شود به عجز خود پی می برد و نمی تواند به آنچه که اسلام و سیره اولیا و ائمه اطهار آن را تبیین کرده اند دسترسی کاملی داشته باشد، گفت: امروز نمی شود ادعا کرد که جشنواره امام رضا(ع) توانسته است به قله رفیع معارف اهل بیت(ع) رسیده باشد اما تحقق و رسیدن به این معارف غیرممکن نیست.


کریمی قدوسی تأکید کرد: جشنواره امام رضا(ع) باید در حرکت سالیانه آینده خود در تمام حوزه های سیاست، فرهنگ فردی، فرهنگ اجتماعی، مراودات بین الملل، در حوزه تولید و کارآفرینی، الگوی تولید و مصرف، حوزه دفاع و … برنامه ریزی کند و تحلیل کننده مسایل منطقه و جهان بر پایه معارف فرهنگ رضوی باشد.


وی با بیان اینکه در زمان امام رضا(ع) فتنه های بسیاری وجود داشت که یکی از فعالیت های اصلی جشنواره امام رضا(ع) پرداختن به اینگونه موضوعات و چگونگی مواجه آن حضرت با فتنه ها باید باشد، اظهارداشت: حضرت رضا(ع) در زمان فردی بنام مامون عباسی زندگی می کردند که ادعا داشت یکی از علما و دانشمندان آن عصر است و با حربه علم، فتنه را مدیریت کرد و بر پایه تفسیر قرآن و با استفاده از علما و دانشمندان عصر خود به مواجه با حق می پرداخت.


وی با اشاره به این که حفظ حکومت اسلامی در عصر غیبت بر پایه اصل ولایت مطلقه فقیه را حق حضرت رضا(ع) در این کشور است که جشنواره بین المللی امام رضا(ع) باید به شایستگی به این مسئله بپردازد، گفت: امکانات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امکانات حکومت اسلامی است و باید این امکانات در پشتوانه فرهنگ اصیل اسلامی قرار گیرد و تقویت کننده این منش و روش و بینش باشد.


وی تأکید کرد: چه خوب است در قم نیز حرکتی همچون جشنواره بین المللی امام رضا(ع) بر مبنای فرهنگ فاطمی شکل بگیرد که حضرت زهرا(س) و فاطمه معصومه(س) چگونه از حریم ولایت دفاع کردند و سبک و روش این دو بزرگوار در تربیت و امور حکومتی و در حمایت از اصل حکومت و امامت به عنوان اصل این حرکت فرهنگی قرار داشته باشد.


نماینده مردم مشهد و کلات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه چه خوب است در حرم سوم یعنی حرم شاهچراغ نیز فرهنگ امام موسی بن جعفر(ع) تبیین شود و در نجف اشرف نیز با هدایت جمهوری اسلامی ایران و تجربیات جشنواره امام رضا(ع)، فرهنگ علوی شکل بگیرد، تصریح کرد: این مسایل باید توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیریت شود و دست اندرکاران جشنواره بین المللی امام رضا(ع) تجربیاتی که در طی چند سال برگزاری این جشنواره به دست آورده اند را در اختیار این مراکز فرهنگی قرار دهند.

مطالب مرتبط :
  1. بسترهای نشر معارف رضوی توسط جشنواره بین المللی امام رضا(ع) فراهم شده است
  2. مدل مدیریتی جشنواره امام رضا(ع) در کشور تسری یابد/ مأمویت راهبردی جشنواره ترویج فرهنگ ناب رضوی است
  3. فرهنگ باید غصه همه آدمهای جامعه باشد/ تقدیر از ۱۶ خادم برگزیده رضوی
  4. برگزاری همایش حدیث رضوی ۲ از افتخارات جشنواره بین المللی امام رضا(ع) است
  5. اقدامات امام حسن(ع) پایه پیروزی جنگ جمل شد/ نقش تعیین کننده سبط اکبر در تاریخ اسلام

پارک علم و فناوری قم

zohur