۲۱ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، آیت الله خاتمی، امام جمعه موقت تهران همزمان با شب ششم محرم در حسینیه شهدای بسیج با اشاره به جریان های انحرافی برای کمرنگ کردن مجالس عزای امام حسین(ع) و برخی آفت های مداحی گفت: اکنون قلم ها مسموم می نویسند تا ما را از مجالس عزاداری جدا کنند. گویندگانی سخن می گویند تا ما را از مجالس ابی عبدالله(ع) جدا کنند. مداحان عزیز حزب اللهی اهل بیتی که بحمداله در خط ولایت عمل می کنند، مثل همه ما ممکن است اشتباهی داشته باشند. اما می بینیم جریانی در کشور است که می خواهد مداحان اهل بیت را له کند، نه مداحان بی تفاوت را بلکه مداحان ولایتی.


وی افزود: در این کشور نقد آزاد است. ممکن است مداح محترمی جمله ای گفته باشد که مناسب مجلس اهل بیت(ع) نبوده ولی این نقد کردن کجا و له کردن مداحان اهل بیت(ع) کجا. ما به همان اندازه ای که اصرار داریم خطبای اهل بیت(ع) در مجالس ابی عبدالله باشند، مداحان هم باید حضور یابند. ما مداحی را هنر دینی می دانیم. این هنرمندان دینی هستند که با شور حسینی شان جمعیت های عاشق و دل های عاشق را هدفمند در مسیر سیدالشهدا سوق می دهند.


برخی به دنبال ضد ارزش کردن مسلک ولایتی هستند


آیت الله خاتمی عنوان کرد: قصد تقدیس ندارم و نمی خواهم بگویم هر کسی هر کاری که کرد و هر موضعی که گرفت درست است. ولی با این روند عده ای گویا قصدشان له کردن مداحان اهل بیت است. اینکار کار نادرستی است. اِنّی سِلْمٌ لِمَنْ سالَمَکُمْ یعنی بیعت می کنیم که ای امام حسین(ع) ما در سنگر شما هستیم و از سنگر شما حفاظت می کنیم.


وی با اشاره به برخی جریانات برای حمله غیرمنصفانه به مداحی کشور تصریح کرد: برخی می خواهند کاری کنند که ولایتی بودن ضد ارزش شود. کسانی که اهل مقاومت اند می گویند «هیهات من الذله»، به اینها بگویند افراطی و تندرو، این اسمش ملامت است. ما افتخار می کنیم که در خط ولایتیم، افتخار می کنیم که با فتنه درگیر شدیم. اگر ۱۰ بار دیگر هم این فتنه تکرار شود ما همان آدم سابقیم و معتقدیم خط اعتدال همان خط ولایت است. «اِنّی سِلْمٌ لِمَنْ سالَمَکُمْ وَ حَرْبٌ لِمَنْ حارَبَکُمْ» یعنی ما با ولایتیم. راه سعادتمان را پیدا کردیم که راه حسین(ع) است. امروز تجلی راه حسین(ع) در راه ولایت است.


آیت الله خاتمی افزود: تمام تلاش این است که ما را از این راه جدا کنند. شهیدان کربلا با امام حسین(ع) پیمان بستند و پای پیمانشان ایستادند. این معنای بیعت با امام حسین(ع) است. ما امام معصوممان را زنده می بینیم و با او قول و قرار می گذاریم و به آن پایبندیم و تمام سختیها را به جان می خریم. مانند شهیدان عزیزمان تا آنجا که پای ایثار جان باشد در صحنه هستیم.

 
فرهنگ عاشورا تنها راه مقاومت با دشمنان


آیت الله خاتمی تصریح کرد: فضای محرم، فضای عاشوراست. این فضا در برابر خیره سرانی است که مصاحبه می کنند. فرعون زمان، اوباما به صراحت اعلام می کند که تمام گزینه ها از جمله گزینه نظامی روی میز است. در برابر خیره سران و فرعون های زمان فقط فرهنگ عاشورا مقاومت می کند. ما همراه با مقام معظم رهبری، مذاکره کنندگان را فرزندان ملت می دانیم و از خدا می خواهیم در چهارچوبی که ایشان تعیین فرموده اند مذاکره کنند ولی از صمیم جان هیچ اعتمادی به ادامه ی این مذاکرات نداریم.


آیت الله خاتمی با اشاره به گفتگوهای اخیر مسئولان، با مذاکره کنندگان فرانسوی خاطرنشان کرد: وزیر خارجه فرانسه مصاحبه کرده و گفته ایرانی ها ما را احمق می دانند، بله اگر چنین نبودید که در مقابل این ملت بپا خواسته نمی ایستادید. وقتی رهبر این کشور می گوید ما در پی بمب اتمی نیستیم باز می گویند شما باید اعتمادسازی کنید. اینها هدفی جز چپاول و غارت کشور ندارند و انرژی هسته ای بهانه است. فردا خواهند گفت موشکهای دوربرد خود را تحویل دهید و وقتی این هم حل شد می رسند به بحث حقوق بشر. در برابر خیره سری های اینها تنها و تنها فرهنگ عاشوراست که می تواند مقاومت کند.

مطالب مرتبط :
  1. یک ماه با فرهنگ عاشورا در فرهنگسرای تهران
  2. روزه در روز عاشورا بدعت در دین است/ در روز عاشورا سنگی نبود که در زیرش خون بسته شده نباشد
  3. عاشورا زشت ترین و زیباترین روز تاریخ است/ عاشورا افسانه است یا واقعیت
  4. ولایتی:کشور ما یک «ماهاتیر محمد» می خواهد که پزشک هم باشد
  5. کتاب «معجزه عاشورا» منتشر می شود/ رویکردی متفاوت و نو در بررسی نهضت عاشورا

پارک علم و فناوری قم

zohur