۱۱ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، نخستین همایش بین المللی اهل بیت(ع) جوانان و تمدن نوین اسلامی امروز شنبه ۱۱ آبان ماه درتالار وحدت تهران به کار خود پایان داد.


رضا خوراکیان دبیر همایش طی سخنانی اظهار داشت: مهمترین معجزه اهل بیت(ع) معارف آن ها است که می تواند ما را به رشد برساند و باید بیشتر از هر چیزی معارف اهل بیت(ع) را مطرح کنیم.


مدیرعامل موسسه خدمات مشاوره ای جوانان و پژوهشهای اجتماعی آستان قدس رضوی با بیان اینکه خداوند اراده کرده است که نام و یاد اهل بیت (ع) عالم گیر شود، ادامه داد:  سال به سال شاهد این فزونی توجه هستیم. امروز اقبال روز افزون اقشار مختلف مردم به معارف اهل بیت را شاهد هستیم. به همین دلیل تشکل هایی که می خواهند برای تبیین معارف اهل بیت تلاش کنند باید استراتژی های توسعه محور داشته باشند. ما باید بتوانیم برای حالتهای مختلف، اقشار مختلف و فضاهای گوناگون آمادگی نقش آفرینی موثر داشته باشیم.


وی ضمن توصیه به اعتدال در برنامه ریزی های اجتماعی فرهنگی و تربیتی و توجه به ظرفیت شرایط منطقه ای و مخاطب، اظهار داشت: باید یادآور شویم که در حوزه فهم دین و تبیین مفاهیم معارف اهل بیت (ع) توجه به همه اصول ضرورت دارد و اساسا اعتدال به معنی میانه روی موضوعیت ندارد ما در ساحت فکر و اندیشه به مرزبندی شفاف نیازمندیم البته در مقام اجرا و تربیت اعتدال مورد نیاز است.


خوراکیان افزود: همانقدر که ما در حوزه اجرا و تربیت تاکید به اعتدال و توجه به ظرفیت ها داریم اما در حوزه فهم و تبیین معارف دین اعتدال به معنای میانه روی هیچ جایی ندارد. به تصریح قرآن محبت اهل بیت (ع) وظیفه یا نشانه هر مسلمان است و عمق آن تا جایی است که با اجر رسالت باید برابری کند. آحاد مسلمانان و همه فرق اسلامی باید نسبت خود را با این مهم مشخص کنند و تشکل ها در تبیین و مطالبه این موضوع باید به نحو شایسته اقدام کنند.


وی گفت: جریان های تکفیری که تبلور جهل خشونت و حماقت با هم هستند، واکنش استکبار به اشتیاق جوامع انسانی و اسلامی به درک و فهم معارف اهل بیت است. راه مقابله با ایجاد نفرت از اسلام بین غیر مسلمانان و تحریک تعصبات، مواجهه فکری و تنویر افکار عمومی است. مطمئن باشید کسی که سر می برد امیدی به موفیقت در فتح قلوب ندارد.


دبیر اجلاس اهل بیت، جوانان و تمدن نوین اسلامی تاکید کرد: ما نباید با رفتارهای واکنشی و یا متاثر از خشونت و جهالت آنها رفتارهایی کنیم که در عمل اهداف تکفیری ها را محقق کنیم.


خوراکیان با بیان اینکه در تبیین معارف اهل بیت باید از کارشناسان دینی یعنی حوزه های علمیه که تنها مرجع تخصصی صاحب صلاحیت در این حوزه هستند استفاده کنیم، ادامه داد: استفاده از روایات البته برای همه میسر است اما وقتی کسی می خواهد نظر اهل بیت را در یک موضوعی بگوید کاری نیست که بتوان در کوتاه مدت در آن به نتیجه رسید.


وی در پایان تصریح کرد: برای افزایش اثر بخشی استفاده از روش های نوین و خلاقیت را توصیه می کنیم. ما باید آمادگی داشته باشیم برای کسانی که اساسا با اهل بیت آشنا نیستند معارف این بزرگواران را بگوییم اما این روشهای جدید نباید منافات با اصول و فرهنگ اهل بیت داشته باشد و نباید به بهانه نوآوری اصل پیام و محتوا را فدا کنیم.


به گزارش مهر، نخستین همایش بین المللی«اهل بیت(ع)، جوانان و تمدن نوین اسلامی» به همت موسسه جوانان آستان قدس رضوی با حضور ۴۵۰ نفر از ۳۱۰ تشکل فعال  ۳۰ کشور جهان ۹ تا ۱۱ آبان ماه در تهران برگزار شد.

مطالب مرتبط :
  1. محکومیت جنایات تکفیری ها علیه شیعیان مصر/ واجب شرعی است که از منبر رفتن ‏شیوخ تکفیری جلوگیری شود
  2. معارف اسلامی به زبان کودکانه و ساده به کودکان تعلیم داده شود
  3. مسجد مهم­ترین مرکز و پایگاه تبلیغ و ترویج معارف دینی است/ نقش مسجد در ترویج معارف مهدوی
  4. انسانها در جوامع اسلامی بر خلاف جوامع غربی در برابر یکدیگر مسئول هستند
  5. عرضه ۲۰۰ اثر مکتوب و نرم‌افزاری مرکز فرهنگ و معارف در نمایشگاه قرآن

پارک علم و فناوری قم

zohur