۲۶ تیر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام علیرضا پناهیان سه شنبه شب ۲۵ تیرماه در ادامه سلسله نشست هایی پیرامون سبک زندگی قرآنی و اسلامی که هر شب در بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن برگزار می شود، گفت: بزرگان و ائمه اطهار همواره نسبت به ادب به دیگران اهمیت بسیاری قائل بودند.


وی افزود: زمانی که حضرت علی(ع) در جنگ با کفار عمروود را بر زمین زد، زره او را از تنش در نیاورد و وقتی از او سوال کردند که چرا این کار را نکردی ایشان در پاسخ گفتند: عمروود در میان قوم خود دارای جایگاه و شخصیت بوده و من به احترام این هرگز شخصیت او را نمی شکنم. همچنین وقتی اسرا را به شهر مدینه آوردند حضرت علی(ع) سوال کردند که این اسرا جزء درباریان قومشان بوده اند یا خیر؟ اطرافیان جواب دادند بله. حضرت دستور دادند تا آنان را احترام کنند و در جایی مناسب تر از آنان نگه داری کنند.


وی افزود: رعایت ادب نسبت به دیگران اهمیت بسیاری دارد تا جایی که خداوند ادب نسبت به پیامبر(ص) را در سلسله مراتبی بیان می کند و در دین ما هتک حرمت نسبت به پیامبر(ص) حکم اعدام دارد.


حجت الاسلام پناهیان تصریح کرد: غرب برعکس دین اسلام به دنبال ترویج بی ادبی بوده و به ابتذال کشیدن هر انسانی با هر شخصیتی برای آنها یک فرهنگ است. در موضوع رعایت ادب باید موقعیت هر شخص و جایگاه امامان و ائمه اطهار(ع) به طور اخص تبیین شود.

مطالب مرتبط :
  1. « تفکر خلاق در منابع اسلامی»/ جایگاه تفکر خلاق در سیره نبوی و ائمه اطهار
  2. مقام و منزلت حضرت عباس در نزد ائمه اطهار(ع)/ پنج امامی که تو را دیده‌اند دست علم‌گیر تو بوسیده‌اند
  3. آداب افطار در کلام ائمه اطهار(ع)/ ذکرها و خوردنی‌های توصیه شده در هنگام افطاری
  4. رئیس جمهور آینده باید به فرهنگ و فرهنگیان با دیده احترام بنگرد/ ایران ریشه دارترین تعامل فرهنگی بین ملل و اقوام را داشته است
  5. فرهنگ عقلانیت نداریم/ سیاست نامه خواجه نظام الملک توسط مسئولین خوانده شود

پارک علم و فناوری قم

zohur