۱۰ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، سخنانی از امام محمد باقر(ع) برگرفته از کتاب جرعه ای از صهبای حج، آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت شهادت آن حضرت در پی می آید.


اسلام دارای مبانی و ارکانی است. یکی از این ارکانْ حج است. چنان‏که امام باقر(ع) فرمود: اسلام بر پنج پایه بنیان نهاده شده است: نماز، زکات، روزه، حج و ولایت. بنابراین، آن کس که عمدًا حج نگزارد، رکنی از ارکان دین الهی خویش را نابود کرده و در نتیجه اسلام کامل را از بین برده است.


امام باقر(ع) در باره جامعیت و سابقه کهنِ حج فرمود: آدم هزاربار پیاده به سوی کعبه آمد که هفتصدبار آن برای گزاردن حج و سیصد بار آن برای گزاردن عُمره بود؛«أتی آدمُ هذا البیْتَ ألْفَ آتیةٍ علی قَدَمَیْه، مِنها سَبْعُمِأةٍ حَجةً وثَلاثُمِأَةٍ عُمْرةً»


از امام صادق(ع) نیز روایتی نقل شده است که به جامعیت حج اشاره دارد؛ زرارةبن أعین به امام صادق(علیه السلام) عرض کرد: من چهل سال است درباره حج از شما می‏ پرسم و شما فتوا می‏ دهید؟! آن حضرت در پاسخ فرمود: حج ‏گزاردن دوهزار سال قبل از آفرینش آدم هم مطرح بود و تو می‏ خواهی مسائل آن در ظرف چهل سال به پایان رسد؟!؛«یا زُرارةُ! بیتٌ حُج إلیه قَبلَ آدمَ بِأَلْفَی عامٍ تُرِیدُ أنْ تُفنی مسائِلُهُ فی أربعینَ عامًا»


مردمی که از دور و نزدیک به خانه خدا مشرف می‏ شوند به دو کار موظف‏ اند: یکی اینکه، با بدنْ دور «کعبه گِل» و آن سنگها بگردند. دیگر اینکه، با جانْ دور «کعبه دِل» و حرم ولای اهل بیت نبوت(ع) طواف کنند . امام باقر(ع) فرمود: حضور در پیشگاه امام معصوم(ع) و عرضه ولایت و اعلام وفاداری و فداکاری به وی، متمم حج است؛«تَمامُ الحَج لِقاءُ الإمامِ»


امام سجاد(ع) فرمود: فاصله بین رکن(حَجَرالأسود) تا مقام ابراهیم، برترینِ مکانهاست؛«أَفْضَلُ الْبُقاعِ مابینَ الرکنِ والْمَقامِ… ». از امام باقر(ع) روایت شده که این قسمت از مسجدالحرام آکنده از قبور پیامبران الهی(ع) است؛«إن ما بینَ الْرُکنِ وَالْمَقامِ لَمَشْحُونٌ مِنْ قُبُورِ الأنبیاءِ». این مکان، نقطه آغاز نهضت جهانی حضرت حجت‏(ع) است.


 

مطالب مرتبط :
  1. نگاهی کوتاه به حیات پربار امام محمد باقر(ع)/ ده حدیث نورانی از ابوجعفر(ع)
  2. جایگاه و اهمیت مسجد در کلام معصومین(ع)/ ۴ مسجد معروف به بیان امام باقر(ع)
  3. ویژه برنامه ولادت امام محمد باقر(ع) در بقاع متبرک برگزار می شود
  4. آیت الله مصطفوی در علوم جامعیت دارد/ استاد کار تدریس و تعلیم را با هم دنبال می کنند
  5. نگاهی کوتاه به زندگی پربرکت امام باقر(ع)

پارک علم و فناوری قم

zohur