۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، دکتر عصام العماد، وهابی شیعه شده شب گذشته ۸ اردیبهشت ماه در برنامه شب آسمانی شبکه قرآن و معارف سیما حاضر شد و به بیان برخی از اعتقادات وهابیت پرداخت و گفت: من از بچگی وارد مدرسه وهابیت شدم و از کودکی با اعتقادات وهابیت بزرگ شدم و می توانم بگویم که بزرگترین اشتباه وهابیت که از کودکی هم در فرزندان آنها نهادینه می شود بحث جنگ در قرآن است.


وی تصریح کرد: ما از کودکی طوری بزرگ می شویم که به این موضوع اعتقاد پیدا می کنیم که اگر کسی در جنگ شرکت نداشته باشد کافر از دنیا رفته این اعتقاد آن چنان در زمان نوجوانی در من قوی شده بود که با خود می اندیشیدم که من نماز و روزه ام را به جا آورده ام اما چون در جنگی شرکت نکرده‌ام کافر از دنیا می‌روم.


دکتر العماد افزود: این تفکرات باعث شده بود تا من در نوجوانی تصمیم بگیرم فردی را که شنیده بودم خلیفه دوم را قبول ندارد بکشم، الان آن فرد زنده است و ۱۰۵ سال سن دارد در صورتی که من می خواستم زندگی را از او بگیرم.


این وهابی شیعه شده تأکید کرد: ما موضوع جهاد در قرآن را به خوبی درک نکرده‌ بودیم و آن قدر در فریضه جهاد غرق می شدیم که شرایط و ضوابط و قوانینش را اشتباه می فهمیدیم.


دکتر العماد تأکید کرد: سرماخوردگی قابل علاج است اما یک سرطان ممکن است که دیگر درمان نداشته باشد. وهابیت هم مانند سرطان است که درست نمی شود. درون ذهن یک وهابی پر است از کلمات رسول اکرم(ص) و خداوند، اما این کلمات آن چنان به هم ریخته است که بیشتر به یک انبار نامنظم و دارای هرج و مرج شباهت دارد


وی همچنین اظهار داشت: علوم اسلامی بر مبنای علوم عقلانی است اما در وهابیت در کل علوم عقلانی را قبول ندارند. بنابراین چگونه می توان وهابیت را اصلاح کرد؟! جامعه وهابیت در زمان شیخ محمد عبدالوهاب یعنی نزدیک به ۳۰۰ سال پیش بسیار بسته بوده اما امروزه در جامعه جدید خود به خود مجبور هستند که بازتر باشند زیرا فضای مجازی همه کتابهای ممنوع را در اختیار دانشجویان می گذارد.


وی تصریح کرد: الان اولین بار در تاریخ عربستان است که در کل دانشگاه های عربستان شخصیت محمد عبدالوهاب مورد انتقاد است و الان به صراحت می گویند تا عبدالوهاب را نقد نکنیم نمی توانیم جامعه عربستان را اصلاح کنیم زیرا اصل مطلب بنیانگذار وهابیت یعنی محمد عبدالوهاب است.


این استاد سابق وهابیت که اکنون شیعه شده است، گفت:  اگر عبدالوهاب را مقدس بدانیم باید آدم کشی در عربستان نهادینه شود چون اولین کسی که در عربستان آدم‌های زیادی را با شمشیر خود سر می برد خود عبدالوهاب بود.


وی در پایان سخنانش تصریح کرد: الان وهابیت خود به این نتیجه رسیده که برای اصلاحات در جامعه و برای این که آدم کشی متوقف شود دیگر نمی توان عبدالوهاب را مقدس دانست.


یادآور می شود، دکتر عصام العماد، وهابی شیعه شده یکی از برجسته ترین استادان وهابیت در دانشگاه امام محمد بن سعود بوده، که در زمانی که نقد کتب شیخ مفید از سوی دانشگاه به وی واگذار می شود با اعتقادات شیعی آشنا شده و به تشیع گرایش می یابد و در نهایت نیز شیعه می‌شود.

مطالب مرتبط :
  1. فرقه وهابیت تداوم افکار بنی امیه است
  2. نشست «سلفی گری و وهابیت در جهان اسلام» برگزار می شود
  3. طفره شبکه های وهابی از مناظره با کارشناسان مذهبی/ وهابیون به اهل سنت هم رحم نمی کنند
  4. حج به رخ کشیدن توحید است/ وهابیت ریشه منحط و موهوم تاریخی دارد
  5. اثر فاخری نداریم که جریان وهابیت را با استفاده از ادبیات داستانی برای مخاطبین جوان نقد کند

پارک علم و فناوری قم

zohur