۳ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، دوره آموزشی حفظ تدبر محور با برنامه‌ریزی دقیق برای سطوح مختلف مخاطبان، هم از میان حفاظ علاقه مند به یادگیری روش‌های تدبر در قرآن و هم علاقمندان به حفظ بر پایه تدبر ثبت نام به عمل می‌آورد.


دوره‌های آموزشی این مدرسه حداکثر چهار سال بوده و بنا بر سطح مخاطبان متغیر خواهد بود.


علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره۶۶۹۸۸۷۶۸  تماس گرفته یا به آدرس http://hefzschool.ir/ مراجعه نمایند.


گفتنی است این دوره‌های آموزشی رایگان بوده و همزمان با گذراندن دوره‌های حفظ و تدبر، ‌روان‌خوانی و تجوید نیز به علاقمندان آموزش داده می‌شود.


مدرسه «حفظ تدبر محور قرآن» از مدارس تخصصی مجموعه مدرسه دانشجویی قرآن و عترت(علیهم‌السلام) می‌باشد که کار خود را از تابستان ۹۳ آغاز کرده است.


محمد مختاری، مدیر مدرسه حفظ تدبرمحور قرآن درباره اهداف این مدرسه اظهار کرد: غایت اولیه این مدرسه تربیت حافظان قرآن به عنوان مبلغان دینی در بستر آموزش روش‌های تدبر در قرآن است.


وی افزود: هدف بعدی مدرسه حفظ، کمک به قرآنی شدن نطق افراد جامعه است؛ بدین معنا که افراد به حدی از تسلط بر قرآن برسند که در هر سخن و استدلالی، ماده و نتیجه استدلالشان آیات قرآن باشد یا اگر قصد انجام کار پژوهشی دارند، سطر سطر پژوهش‌شان مملو از استنادهای قرآنی باشد. این مرحله از تسلط، نیازمند انس با قرآن تا حدی است که نیاز به حفظ قرآن می‌باشد.


او این اهداف را تنها وجهی از غایت حفظ عنوان و خاطرنشان کرد: عموما روش‌های حفظ رایج در مراکز قرآنی به گونه‌ای است که حافظان به حفظ لفظی محدود شده و  متناسب با توان و استعدادشان تا مراحلی از حفظ قرآن و بعضا تا حفظ کامل پیش می‌روند؛ اما غایت مدنظر ما حفظ کامل تمامی افراد علاقمند است.


مدیر مدرسه حفظ با اشاره به مطالبه رهبری درباره توسعه دامنه حافظان کشور و رساندن آن به رقم ده میلیون نفر، یکی از رسالت‌های مدرسه حفظ را تحقق این امر دانست و اضافه کرد: ما در صورتی می توانیم این گفتمان را در جامعه ایجاد کنیم که ماهیت حفظ را از تکرار، به روشی به نام ذکر تغییر دهیم و کمکی که تدبر به ما می‌کند، همین است.


وی تاکید کرد: تکرار سوره به روشهای مختلف تدبر به فرد کمک می‌کند سوره برایش جنبه ذکر پیدا کرده و صرف تکرار نباشد. خیلی تفاوت است بین حافظی که می‌خواند و الفاظ را تکرار می‌کند با حافظی که در هر بار خواندن، از یک منظر جدید و عمیق‌تر سوره را قرائت می‌نماید.


مختاری درباره مخاطبان مدرسه حفظ تدبر محور قرآن نیز گفت: حافظان تمام جزءها یا بعضی جزءهای قرآن که می‌خواهند به روش تدبری، حفظ خود را تعمیق بخشند و هم‌چنین متدبرینی که می‌خواهند همراه با تدبر در قرآن، سوره‌ها را نیز حفظ کنند یا کسانی که تا به حال هیچ کدام از دوره‌های تدبر یا حفظ را نگذرانده و تصمیم دارند از ابتدا با روش حفظ تدبر محور یادگیری قرآن را شروع کنند، می‌توانند در این مدرسه ثبت‌نام کرده و از دوره‌های آموزشی متناسب با سطح خود استفاده نمایند.


به گفته وی دوره‌های آموزشی این مدرسه حداکثر چهار سال بوده و بنا بر سطح مخاطبان متغیر خواهد بود. ضمن اینکه این دوره‌ها رایگان بوده و همزمان با گذراندن دوره‌های حفظ و تدبر، ‌روان‌خوانی و تجوید نیز به علاقمندان آموزش داده می‌شود.


برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مدرسه حفظ تدبر محور قرآن و ثبت نام در دوره‌های آموزشی آن می‌توانید با شماره۶۶۹۸۸۷۶۸  تماس گرفته یا به آدرس http://hefzschool.ir/ مراجعه کنند.

مطالب مرتبط :
  1. تدبر از مهم‌ترین سرفصلهای مهم نزول قرآن است/ برپایی محفل انس با قرآن از اهداف اصلی مسابقات قرآن است
  2. ثبت نام دوره جدید مقدمات تدبر در قرآن آغاز شد
  3. هدف و آداب خواندن قرآن/ لزوم تدبر و تفکر در آیات
  4. روند اجتماعی شدن کودک خود را جدی بگیریم/ آغاز قانون پذیری افراد در مدرسه
  5. آغاز مسابقات قرآن ویژه برادران/ برنامه های آموزشی مسابقات سراسری قرآن کریم اعلام شد

پارک علم و فناوری قم

zohur