۲۶ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، رضا معممی مقدم، مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی معاونت امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی با تأکید بر اینکه محرم و صفر زمان مناسبی برای معرفت افزایی و تعظیم شعائر در اذهان و قلوب جامعه است، افزود: در دهه اول محرم امسال اساس گفتمان وحدت جهان اسلام در سخنان وعاظ و ذاکران قرار داشت. محوریت دادن به قرآن، نماز و پرهیز از دامن زدن به اختلافات در کلام خطبا مشهود بود که امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.


وی ادامه داد: از ویژگیهای مهم دیگر محرم امسال توجه به مسائل روز و اقتضائات زمان بود. توجه به حوزه رفتارهای اجتماعی اعم از هنجارها و ناهنجاری ها، تشویق مخاطبان به احترام گذاشتن به والدین، کسب مال حلال و رفع شبهات پیرامون اعتقادات تشیع از دیگر مواردی بود که در محرم امسال مورد توجه قرار گرفت.


معممی مقدم تصریح کرد: خوشبختانه توصیه های ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبتهای مذهبی نیز مورد توجه رسانه‌ها، مخاطبان جامعه هدف، روحانیون، مسئولان هیئات و مداحان قرار گرفت و برای اولین بار در سال ۹۲ شاهد برگزاری اجتماعات با شکوه خیابانی در مراگز استانهای کل کشور بودیم.


وی اضافه کرد: ما تأکید داریم که کتب شعر و نوحه‌های مذهبی با ضابطه مندی و مداقه بیشتر چاپ شود. متولیان مربوط باید علاوه بر جنبه شعری نسبت به حوزه دین و شعائر مذهبی هم توجه داشته باشند.


در بیانیه ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبتهای مذهبی به مناسبت ماه محرم ۱۴۳۵ هجری قمری موارد زیر مورد تأکید قرار گرفته بود:


۱)  برگزاری مراسم عزاداری هیئات مذهبی با محوریت مسجد، برنامه های قرآنی و وعظ و خطابه با بهره مندی از مبلغین با تأکید بر موضوع سبک زندگی حسینی، خداباوری و ایمان، آزادگی و عزت، شجاعت و حماسه، قیام حسینی.


۲)  توجه جدی به ادعیه و زیارات، مناجات ماثوره از ائمه طاهرین (ع) در برنامه های اصلی و سعی در برگزاری نماز جماعت اول وقت و توجه ویژه به برگزاری نماز جماعت ظهر عاشورا.


۳) توجه مبلغین و سخنوران محافل حسینی به محوریت انقلاب اسلامی و نقش بی بدیل رهبر انقلاب اسلامی در وحدت جهان اسلام و رهبری فرهنگی انقلاب اسلامی در مقابله با نظام سلطه.


۴) دقت در انتخاب پیامهای مناسب تبلیغی برای فضاسازی و تبلیغات محیطی با محتوای تبیین پیامها و اهداف قیام حضرت سیدالشهدا(ع) و نکات اخلاقی و حقوق شهروندی در قالب فرمایشات ائمه طاهرین(ع)، امام راحل(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیلبردها، کتیبه ها، پوسترها همراه با جذابیت های هنری، نصب تمثالهای مبارک شهدای انقلاب اسلامی و دفاع  مقدس و وصایای نورانی آنها.


۵)عنایت ویژه به مسئله انسجام و همبستگی ملی بر مبنای اسلام ناب محمدی(ص) با محوریت ولی فقیه و تشویق و ترغیب مردم

به صبر و بردباری در برابر مشکلات و سختی ها.


۶)  اجرای برنامه های عزاداری با دقت در ارائه اشعار و متون پرمحتوا و مستند توسط مداحان اهل بیت(ع)


۷) تلاش برای ارتقای کیفی برنامه ها از جمله مقابله نرم با انحرافات در سبک عزاداری ها و تأکید بر روضه خوانی بر اساس مقتلهای معتبر.


۸) برنامه ریزی و هماهنگی جهت برپایی ایستگاه های صلواتی و جذب نذورات مردمی و هدایت آنها جهت انجام نذر فرهنگی مانند کتاب و … .


۹)  برگزاری اجتماعات باشکوه یک روزه هیئات مذهبی در یک یا چند نقطه در ایام ماه های محرم و صفر با پوشش رسانه ای از مراسم و بهره گیری از فرصت ها و ظرفیتهای نهادهای فرهنگی مردمی.


۱۰) توجه جدی به هفته کتاب و کتابخوانی با تاکید بر منویات مقام معظم رهبری و تقارن دهه اول محرم الحرام با این هفته به منظور تعمیق باورهای دینی و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی.


۱۱) انجام تمهیدات لازم برای برقراری ایمنی مساجد، حسینیه ها و سایر اماکن مذهبی با توجه به حضور انبوه شهروندان در مراسم.


۱۲)توجه به اطلاعیه های نیروی انتظامی جهت برپایی مطلوب و بهینه مراسم عزاداری با رعایت حقوق مردمی.


۱۳) مغتنم شمردن حضور کودکان و نوجوانان دربرنامه های اصلی مساجد، هیئات مذهبی و لزوم توجه ویژه به این عزیزان توسط متولیان امر.


۱۴) لزوم تعامل و همکاری دستگاه های اجرایی جهت در اختیار گذاشتن مکان مناسب به هیئات مذهبی به‌ویژه هیئات شاخص و بزرگ.

مطالب مرتبط :
  1. نقش فقه اسلامی در سیستمهای حقوقی معاصر مورد بررسی قرار گرفت
  2. چگونه هویتی خاص می تواند مورد توجه هویتهای دیگر قرار گیرد
  3. آرای ابن‌سینا در منطق هنوز هم مورد توجه هستند
  4. برگزاری جشن میلاد امام هشتم شیعیان در تمام اماکن مذهبی پایتخت
  5. ویژه‌نامه‌ میلاد حضرت معصومه (س) در پایگاه اینترنتی ذی طوی قرار گرفت

پارک علم و فناوری قم

zohur