۶ اسفند ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام و المسلمین علی محمدی صبح امروز سه شنبه ۶ اسفندماه در آیین اختتامیه سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در تالار حافظ شیراز ضمن قدردانی از مهمان نوازی مردم و مسئولان ولایت مدار استان فارس اظهار داشت : از خداوند متعال تقاضامندم توفیق خدمت به قرآن را همچنان به ما عطا کند و این نور قرآن در شهر شیراز همچنان پابرجا باشد.


وی با اعلام اینکه منشور رسمی و قانونی اختتامیه مسابقات قرآن کشور باید براساس دعای ۴۲ صحیفه سجادیه تدوین شود ، افزود: این دعا باید به عنوان دستور العمل جامع مسابقات تدوین و در اختیار همگان قرار گیرد.


حجت الاسلام محمدی با قرائت بخش هایی از این دعا تصریح کرد:امام سجاد (ع) در بخش هایی از این دعا آورده اند؛ خدایا به من توفیق عطا کردی تا کتاب قرآن را ختم کنم که به عنوان نور و برتر از تمام کتب پیشینت بر ما نازل کرده ای.


نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه در افتتاحیه این آیه شریفه را تلاوت کردم که مومنین باید با شوق و رغبت ، دعوت خدا و پیامبر (ص) را استجابت  کنند ، گفت: با اعتقاد و تسلیم محکم در برابر آیات قرآن باید تسلیم بود و بندگی کرد.


حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه اعتقاد و باور قلبی به قرآن لازمه دستیابی به حیات طیبه است، افزود: امام خمینی (ره) فرمودند ؛ مقصد این انقلاب قرآن و اسلام است و تحمل این همه مشکلات و شهدا و ایثارگری ها برای دستیابی به این دو هدف بوده است و همچنین مقام معظم رهبری نیز در جمع قرآنیان فرمودند ؛ منشا علوم انسانی قرآن است و علما و دانشمندان باید علوم انسانی را از قرآن استنباط کنند .


وی با بیان اینکه امام سجاد (ع) می فرمایند ؛ رمز حل مشکلات دنیای انسان اعتقاد و باور به قرآن است ، گفت: براساس فرموده این امام بزرگوار ، تمسک به قرآن و پناه بردن از شر اوامر شیطانی به قرآن لازمه دستیابی به حیات طیبه است.


وی با اشاره به اینکه در این دعای شریف از صحیفه سحادیه امام سجاد (ع) آورده است ؛ خدایا به ما توفیق ده ، به کرمت و برکت قرآن سنگینی بار گناه را از دوش برداریم  ، گفت: با تاسی به این فرموده امام ، پیشنهاد می کنم در ارزیابی ها از متسابقان به آثار و برکات قرآن در زندگی ، خلق و رفتار آن ها نیز توجه کنید.


حجت الاسلام محمدی با طرح این سوال که شیطان بزرگ آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال چه هستند ، افزود: مقام معظم رهبری ؛ چندین سال قبل در نشست مسئولان شورای عالی انقلاب فرهنگی از تهاجم فرهنگی دشمن انذار دادند اما مسئولان باور نکردند تا زمانی که چندین کشور غربی از این حربه دشمن پرده برداشتند و آنان نیز به باور رسیدند. براساس فرموده امام سجاد (ع) ، تمسک به قرآن بهترین راه برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان است.


وی با اعلام اینکه از خداوند خواستاریم به برکت قرآن ظاهر و جلوه ی قرآنی نیز به ما عطا کند ، گفت: امام خمینی (ره) و شهدا در خصوص خود جهاد اکبر انجام دادند و خود سازی را به اکمال رساندند اما به همین هم اکتفا نکردند و مردم را نیز باخود همراه و هدایت کردند.


حجت الاسلام محمدی با اعلام اینکه به وسیله قرآن باید با کفار و دشمنان جنگید ، تصریح کرد: جهاد کبیر از جهاد اکبر برتر است چون جهاد اکبر تنها متعلق به شخص است امام جهاد کبیر به همه جامعه تعلق دارد.


نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه مرگ بر آمریکا ملت ایران همان اعوذ بالله من الشیطان الرجیم است که در ابتدای تلاوت قرآن ذکر می کنند ، افزود: به برکت قرآن و دعوت مقام معظم رهبری قبل از ۲۲ بهمن و جسارت و اهانت برخی دولت مردان آمریکایی به ملت ایران ، مردم پس از ۳۵ سال نیز مجدد به صحنه آمدند و شعارها و خواسته های خود را مطرح کردند و وفاداری خود به قرآن ، اهل بیت (ع) ، انقلاب اسلامی و ولایت به رخ جهانیان کشاندند.


وی با بیان اینکه برخی به غلط بر این باورند که قدرت و عزت این ملت در گرو تجهیزات نظامی و یا ارتباط با دشمنان است ، تصریح کرد: یکی از عوامل اقتدار و قدرت انقلاب اسلامی ایران ، قرآن است.


حجت الاسلام محمدی ادامه داد: بعد از ۲۲ بهمن و شکوه و عظمت حضور مردم در صحنه ، لحن اظهارات آمریکاییان و مسئولان رژیم صهیونیستی تغییر کرد که نشان از آن است ، در برابر دشمنان نباید منفعل بود بلکه باید فعال عمل کرد.


وی با بیان اینکه چه برنامه ای جز قرآن می توانست تمام دستگاه ها و مسئولان استان فارس را درکنار یکدیگر جمع کند، گفت: امروز با منویات مقام معظم رهبری فرصتی تاریخی در کشور حاصل شده است و باید به برکت آن ، پرچم دار علم قرآن ، ترتیل ، قرائت ، مفاهیم و عمل به قرآن در جهان شویم.


نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه براین باورم باید بیش از ۵ میلیون نفر در این مسابقات سراسری شرکت کنند ، خاطرنشان کرد: همانطور که در بیانیه هیات داوران آمده بود ، به برکت مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت ۱۰ میلیون حافظ در سراسر کشور ، سطح رقابت های رشته حفظ افزایش یافته است که اگر همه مسئولان و دستگاه های سیاسی و فرهنگی کشور برای این امر بسیج شوند قطعا ظرفیت بیشتری حاصل خواهد شد.


 


 

مطالب مرتبط :
  1. وظیفه مسئولان سیاسی در حفظ حریم فکری جامعه/ راه مقابله با تهاجم فرهنگی برخورد فیزیکی نیست
  2. برای مقابله با تهاجم فرهنگی باید استراتژی فرهنگی معین تدوین کنیم/ لزوم آسیب شناسی فیلترینگ اینترنت
  3. تولیدات سینما بر پایه تفکر اسلامی استوار شود/ مقابله با تهاجم فرهنگی با نمایش پیشینه غنی مذهبی
  4. «از خدا بپرس» راهی برای مقابله با تهاجم به ارزشهای قرآنی/ درک بهتر مفاهیم با ترجمه سه زبانه موضوعی قرآن
  5. «از خدا بپرس» برای مقابله با تهاجم به ارزشهای قرآنی تألیف شد/ درک بهتر مفاهیم با ترجمه سه زبانه موضوعی قرآن

پارک علم و فناوری قم

zohur