۱۱ خرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین احمد عابدی رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم روز گذشته ۱۰ خردادماه در در هشتمین همایش بین‌المللی پژوهشهای قرآنی اظهار داشت: ۷۰۰ مقاله به این دوره همایش‌ رسید که حداقل توسط سه داور مورد بررسی قرار گرفت و در مجموع ۴۵ هزار صفحه مقاله علمی بررسی شد که به همراه کتاب‌ها، پایان‌نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی، در مجموع ۶۰ هزار صفحه علمی توسط اعضای هیأت داوران بررسی شد.


وی با اشاره به موضوع این همایش مبنی بر تمدن نوین اسلامی و قرآن کریم گفت: تمدن اسلامی همان مدنیت و شهرنشینی است که از زمان هجرت پیامبر (ص) به مدینه آغاز شد.


آیت الله عابدی با بیان اینکه یهودیان در زمان پیامبر (ص) نزد یعقوب اسحاق کلمی آمدند و از وی خواستند یک کتاب همانند قرآن کریم تألیف کند افزود: این عالم یهود اعلام کرد کتابی همانند بخشی از قرآن خواهد نوشت و بعد از چند روز مطالعه اعلام کرد با دیدن آیه افوا بالعقود در قرآن کریم فهمیدم نه تنها نمی‌توان کتابی همانند آن آورد بلکه آیه ای هم شبیه آن نمی‌توان نوشت.


رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ا ظهار کرد: کلمی می‌گفت این آیه قرآن بیان می‌کند باید به هر قرارداد نوشته و نانوشته‌ای پای بند بود.


 وی با بیان اینکه انسان در هر شرایطی باید به قوانین و مقررات پایبند باشد تصریح کرد: سقراط در شبی که مقرر بود اعدام شود توسط زندانبان امکان آزاد شدنش فراهم شد اما اعلام کرد زمانی که در شهر آتن زندگی می‌کنم به قوانین موجود این شهر پایبند هستم.


آیت الله عابدی با بیان اینکه یکی از سنت‌های رایج این کشور احترام به سادات و افراد مسن است و این سنتی نانوشته است افزود: یکی دیگر از سنت‌های زیبای این کشور احترام به شهدا و ایثارگری‌های آنان است.


رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم افزود: بیش از ۳۰۰ بار در آیات قرآن به نجوم، آسمان و سماء اشاره شده است. و این امر موجب شده که مسلمانان به علم نجوم روی آورند و شروع به تولید آلات رصدی اعم از قطب نما، اسطرلاب و غیره نمایند.


وی در پایان از محققان، پژوهشگران  قرآن کریم خواست تا پیرامون علم نجوم در قرآن کریم تحقیق و پژوهش کنند. و آثار آن را در بخش‌های مختلف زندگی مورد بحث قرار دهند.

مطالب مرتبط :
  1. نشست «بررسی مدینه پیامبر(ص) به‏ مثابه الگوی مدنیت اسلامی» برگزار می‌شود
  2. رفتن فقه به سمت تمدن باید مسبوق به شناخت عمیق تمدن باشد/ شناخت ظرفیتهای فقه در تحقق تمدن اسلامی
  3. تمدن سازی قرآنی به شناخت سوالات زمان نیاز دارد
  4. نخستین همایش بین المللی «اهل بیت(ع)، جوانان و تمدن نوین اسلامی» برگزار می شود
  5. مدینه فاضله اسلامی با سبک زندگی قرآنی محقق می‌شود/تجلیل از ۲۰ فعال و خادم قرآن

پارک علم و فناوری قم

zohur