۳۰ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، ستاد خبری شورای هماهنگی جشنهای مردمی بزرگداشت دهه کرامت، در آستانه فرارسیدن دهه کرامت برنامه برخی از دستگاهها و نهادها در ایام دهه کرامت به شرح زیر اعلام شد.


برگزاری جشن های دهه کرامت در ۲هزار امامزاده کشور


حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه در یک هزار و ۵۵۰ امامزاده کشور نمایشگاه دهه کرامت برپا می‌شود، گفت: جشن‌های دهه کرامت در نزدیک به ۲ هزار امامزاده و بقعه متبرکه در نقاط مختلف برگزار می‌شود.


حجت‌الاسلام موسوی، نماینده سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در شورای هماهنگی جشن های مردمی دهه کرامت با اعلام برنامه های این سازمان در دهه کرامت گفت: با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی روز پنجم ذی‌القعده به‌عنوان روز تکریم امامزادگان، نامگذاری شده است و از سال‌های گذشته همایش‌های امامزادگان در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف کشور برگزار می‌شود از همین رو کنگره محمد هلال بن علی(ع) در کاشان و در دهه کرامت و کنگره ملی «حضرت بی‌بی حکیمه» در شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد در دهه ولایت برگزار می شود.


وی با بیان اینکه در یک هزار و ۵۵۰ امامزاده کشور نمایشگاه دهه کرامت برگزار می‌شود، گفت: جشن‌های دهه کرامت در نزدیک به ۲ هزار امامزاده و بقعه متبرکه در نقاط مختلف برگزار می‌شود.


حجت الاسلام موسوی یکی از اقدامات مورد توجه این سازمان را راه‌اندازی پورتال جامع امامزادگان و بقاع متبرکه نام برد و افزود: در کل کشور حدود ۸ هزار و ۵۱ بقعه امامزاده داریم، اما اگر مردم بخواهند اطلاعاتی از این امامزادگان داشته باشند در یک مجموعه پورتال و کتابی جمع‌آوری نشده است که بعد از تلاشی که در چهار سال گذشته صورت گرفت، در حال حاضر این پرتال آماده شد و اطلاعات تمام امامزادگان در آن قرار گرفت.


نماینده سازمان اوقاف و امور خیریه در شورای هماهنگی جشن های دهه کرامت همچنین گفت: در ایام دهه کرامت کتاب «قطب فرهنگی شدن بقاع متبرکه» برای هر امامزاده‌ای آماده می‌شود که حرکت‌های فرهنگی و عمرانی امامزادگان براساس این کتاب رخ می دهد.


حضور فعال صدا وسیما در برنامه های دهه کرامت مساجد


مدیر اطلاع رسانی روابط عمومی صدا وسیما با اشاره به فعالیتهای این سازمان در طول دهه کرامت اظهار کرد: برنامه های برخی مساجد در دهه کرامت از سوی صدا وسیما پخش می شود.


سیدهادی شریف زاده، مدیر اطلاع رسانی روابط عمومی سازمان صدا و سیما با اشاره به برنامه های صدا وسیما در طول دهه کرامت گفت: طبق روال سال های گذشته رسانه ملی در دهه کرامت برنامه های ویژه ای را برای پخش در شبکه های رادیویی و تلویزیونی تدارک دیده است.


وی ادامه داد: امسال طبق تصمیماتی که برای گسترش تبلیغات این دهه مکرم اتخاذ شده است، نمایندگانی از سه مرکز استانی صدا و سیما و تهران که بیشترین برنامه های این دهه در آنها برگزار می شود در ستاد اجرایی دهه کرامت حضور می یابند تا پوشش برنامه های این دهه را منسجم تر پی بگیرند. بر این اساس نمایندگانی از مراکز صداو سیما در شیراز، قم، مشهد و تهران در ستاد برگزاری این دهه حضور می یابند تا با حجت الاسلام ارباب سلیمانی دبیر این ستاد همکاری کنند.


مدیر اطلاع رسانی و روابط عمومی سازمان صدا و سیما، گفت: این همکاری شامل مواردی از جمله اعلام برنامه های مختلف دهه کرامت، پوشش جشنواره ها و همایش های مربوط به این دهه، تولید و پخش تیزرهای تبلیغی، پوشش برخی مراسم و جشن های مردمی در کشور، تدارک برای ارتباط های مستقیم از محل برگزاری برنامه های دهه کرامت در نقاط مختلف کشور و ارتباط زنده با حرمین شریف در مشهد، قم و شیراز در روز های خجسته میلاد در دهه کرامت خواهد بود.


شریف زاده با اشاره به رویکرد سازمان صدا و سیما در حوزه برنامه های معارف اظهار کرد: سازمان صدا وسیما همواره از فرصت پخش برنامه های مناسبتی برای انتقال پیام های معارفی واخلاقی به مخاطب خودبهره برده است، بنابراین در بحث دهه کرامت که ویژه گرامیداشت ولادت امام رضا (ع) و کریمه اهل بیت است برنامه هایی با موضوع بررسی زندگانی وتبیین شخصیت آن بزرگواران از رسانه ملی پخش خواهد شد.


مدیر اطلاع رسانی سازمان صدا و سیما گفت: سازمان صدا وسیما در سیر برنامه های معارفی از حضور علما، اساتید و کارشناسان مختلفی بهره برده و تلاش دارد رویکرد ویژه ای را نسبت به این ایام داشته باشد. همچنین شبکه های استانی و شبکه تهران نیز برنامه های ویژه برخی مساجد در بزرگداشت دهه کرامت را به روال سال های گذشته پوشش می دهند.


برگزاری جشن های دهه کرامت با مشارکت کانون های مساجد در سطح بوستان ها


جشنهای دهه کرامت در سطح بوستانها و فرهنگسراهای تهران با مشارکت کانون های مساجد همزمان با دهه کرامت برگزار می شود.


هادی آشتیانی، نماینده سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در شورای هماهنگی جشن های مردمی دهه کرامت، در تشریح برنامه های این سازمان در دهه کرامت گفت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران جشن های متنوعی در راستای بزرگداشت دهه کرامت برگزار می کند. مهمترین برنامه های جشنی که از سوی این سازمان در طول دهه کرامت تدارک دیده شده است جشن های هشت شبه ای است که در هشت منطقه تهران (هر شب یک منطقه) برگزار می شود..


وی ادامه داد: این جشن ها با حضور خدام امام رضا(ع) و هنرمندان برگزار می شود و تلاش ما این است که محیط شاد و مناسبی را برای مخاطبان در راستای گرامیداشت دهه کرامت ایجاد کنیم.

آشتیانی با اشاره به برنامه های فرهنگسرای تهران در طول دهه کرامت اظهار کرد: در روز ولادت حضرت معصومه(س) جشن ویژه دختران و جشن میلاد کریمه اهل بیت را در فرهنگسراها برگزار می کنیم. همچنین همزمان مادران و دختران برگزیده که از مخاطبان فعال فرهنگسراها بودند به مشهد مقدس اعزام می شوند.


نماینده سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در شورای هماهنگی جشن های مردمی دهه کرامت در ادامه برگزاری جشن «مهربانی»، در فرهنگسراهایی چون «بهمن»، «بهاران»، «اخلاق»، «مهر»، «آفتاب»، اشراق»، «خاوران»، «رویش»، «فردوس»،« ولا» و همچنین جشنواره «سروش مهربانی» را از دیگر برنامه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در طول ایام دهه کرامت عنوان کرد.


رئیس فرهنگسرای  ولا، برگزاری جشن «آشنای غریب» در فرهنگسرای «فردوس» در روز ولادت امام رضا(ع)، برگزاری برنامه «نور هشتم» در فرهنگسرای «رویش» ویژه شهروندان منطقه ۹ تهران، جشن «کرامت گوهر رحمت» در فرهنگسرای «کار» را از دیگر برنامه هایی دانست که در راستای گرامی داشت دهه کرامت در فرهنگسراهای سطح تهران برگزار می شود.


وی ادامه داد: همچنین اجرای سرود با موضوع «دهه کرامت» در منطقه بیست تهران، برگزاری برنامه های متعددی اعم از اجرای نمایش، سخنرانی، برپایی غرفه های فرهنگی به صورت ایستگاهی و نمایشگاهی و نیز برپایی غرفه هایی با هدف ترویج کمک به هم نوعان ویژه خیریه های مجوز دار در سطح شش بوستان شهر تهران را به عنوان بخش دیگری از فعالیت های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در دهه کرامت عنوان کرد.


آشتیانی در ادامه اجرای نمایشی تحت عنوان «شن» کار گروه فرهنگی هنری «باران» را از جمله برنامه های نمایشی در راستای گرامیداشت دهه کرامت دانست که در یکی از فرهنگسراهای تهران برگزار می شود.


وی افزود: در این میان یک سری از جشن های دهه کرامت با همکاری کانون های فرهنگی مساجد کشور برگزار می شود که قطعا یاری این کانون ها در سیر برگزاری این جشن ها فضای معنوی این برنامه ها را ارتقا می بخشد.


نماینده سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در شورای هماهنگی جشن های مردمی دهه کرامت ادامه داد: همچنین بناست با مشارکت سازمان صدا و سیما در جشن های ویژه شب های دهه کرامت به صورت برنامه زنده یا تولیدی از یکی از شبکه های تلویزیون پخش شود.


رییس فرهنگسرای  ولاء تصریح کرد: با توجه به اینکه شعار سازمان فرهنگی هنری شهرداری «تهران، شهر مهربانی» است در نتیجه برنامه های با عنوان «امام رضا، امام مهربانی» در با هدف بهره گیری از الگوی سبک زندگی رضوی در روز ۱۲ شهریور ماه برگزار می شود.

مطالب مرتبط :
  1. جشنهای دهه کرامت در ۷۵ کشور جهان برگزار می شود
  2. جشنهای دهه کرامت در دوهزار امامزاده و بقعه متبرکه کشور برگزار می شود
  3. برگزاری اولین جشنواره فرهنگی‌ هنری امامزادگان/ جشنهای دهه کرامت در بارگاه ۲ هزار امامزاده برگزار می شود
  4. نشست شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت برگزار می شود
  5. اجرای طرح "با کریمان تا کرامت" در سراسر کشور

پارک علم و فناوری قم

zohur