۱۴ مرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


حجت الاسلام دکتر محمدتقی یوسفی در پاسخ به این سوال که چرا در حال حاضر متفکران و اندیشمندان امروز، نظام سازی چون اندیشمندان گذشته ندارند به خبرنگار مهر گفت: نظام سازی در فلسفه از یک سو به نگاهی ژرف، عمیق و اطلاعاتی جامع و فراگیر نیاز دارد که پس از ملاصدرا تا کنون چنین شخصیتی ظهور نکرده است.


وی در ادامه تصریح کرد: از سوی دیگر نظام حکمت صدرایی به قدری دقیق و حساب شده ارائه شده است که علی رغم اشکالات و نقدهایی که دارد ولی عمده حکما و فیلسوفان پس از ملاصدرا همه تلاش خویش را بر ابرام و استحکام چنین حکمتی مبذول داشته اند تا این که خود مکتبی جدید ابداع کنند.


وی یادآور شد: در واقع بعد از ملاصدرا شخصیت دیگری که بتواند مکتب ساز باشد، سراغ نداریم. ادامه فعالیت ایشان به وسیله شارحانی از قبیل ملا هادی سبزواری، ملا عبدالله زنوزی و… دنبال شد، در عصر حاضر نیز افرادی مثل مرحوم علامه طباطبایی، آیت الله جوادی آملی، آیت الله حسن زاده و آیت الله مصباح و… این راه را ادامه داده و در فضای فلسفه اسلامی و شرح و بسط حکمت متعالیه اقدامات موثری به انجام رسانده اند.


عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم قم افزود: اجزای یک فکر فلسفی بر اساس نگاه نظام گونه دارای چنان پیوند و ارتباط متقابل و متعامل گونه ای هستند که هیچ کدام از آن اجزا به تنهایی و بیرون از آن نظام قابلیت شکل گیری ندارند و این ویژگی است که در افکار اندیشمندان گذشته ما وجود داشت ولی متفکران امروزی به دلیل بسط و گسترش علم، امکان ایجاد چنین پیوند و رابطه متقابل میان اجزا علوم مختلف را ندارند.

مطالب مرتبط :
  1. دوره آموزشی – پژوهشی حکمت متعالیه برگزار می شود
  2. بعد از ملاصدرا شخصیتی مکتب ساز ظهور نکرد/ دین با فلسفه زیر سؤال نمی‌رود
  3. کتاب«حکمت اسلامی و عالم معاصر» منتشر شد
  4. لزوم استنطاق حکمت ابن سینا/ امکان پاسخ پرسشهای فلسفه های مضاف از آثار بوعلی
  5. مرگ به روایت فیلسوفان فرانسوی/ بررسی دیدگاههای دریدا و سارتر

پارک علم و فناوری قم

zohur