۲۸ بهمن ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


حجت الاسلام والمسلمین محسن غرویان، استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اینکه تفاوت دین با معنویت و عرفان چیست و چرا نباید معنویت جای دین را بگیرد، گفت: دو دیدگاه در مورد تعریف دین وجود دارد: طبق دیدگاه اول دین با معنویت، یک چیز واحد است، یعنی دین مجموعه ای از گزاره ها و مسائلی است که به عالم معنا می پردازد، نه به عالم ماده.


وی با اشاره به اینکه به عبارت دیگر دین مجموعه ای از معارف و گزاره ها و اطلاعات و رفتارهایی است که برای حیات اخروی انسان(حیات معنا در عالم معنا) آمده و برای بشر نازل شده است. در حقیقت این دیدگاه همان نگاه سکولار است که دین را در معنویت خلاصه می کند یا دین را مربوط به جهان آخرت و دنیای پس از مرگ می داند و در همین عالم هم می گویند دین فقط مربوط به رابطه انسان با خداست. این دیدگاه سکولاریزم است.


عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) العالمیة در مورد نگاه دوم اظهارداشت: نگاه و دیدگاه دوم این است که دین مجموعه ای از جهان بینی و ایدئولوژی و گزاره هایی است که هم به عالم ماده می نگرد و هم به عالم معنا نگاهی دارد. به عبارت دیگر دین، هم مربوط به زندگی طبیعی انسان است و هم به زندگی انسان در عالم معنا یا حیات اخروی مربوط می شود و نگاه ما همین نگاه دوم است.


غرویان در ادامه سخنانش اظهارداشت: آن چیزی که علمای اسلام معتقد هستند عمدتا همین نگاه دوم است که دین هم به زندگی دنیا و هم به زندگی آخرت می پردازد یا هم به عالم ماده و هم به عالم معنا نظر دارد و در حقیقت کمال دین هم به همین است.


وی در پایان سخنانش تأکید کرد: بنابراین اگر بخواهیم معنویت را جایگزین دین کنیم در حقیقت دین را ناقص کرده ایم بخشی از دین را که مربوط به تنظیم زندگی انسان در همین عالم طبیعت است حذف کرده ایم و این نوعی ایجاد نقص در دین است.

مطالب مرتبط :
  1. منافقین در دنیا و آخرت از خسارت دیدگان هستند/ نشانه های رفتاری خط نفاق
  2. الهیات اسلامی معنویت را گوهر اصلی دین می داند/ معنویت به شریعت و اخلاق خلاصه نمی شود
  3. ابعاد سه گانه کمال انسان؛ از کمال فکری تا اخلاقی و عملی
  4. چرا اطبای گذشته حکیم نیز بودند/ پیوند سلامت و معنویت در فرهنگ اسلامی-ایرانی
  5. علم روان شناسی غربی در مواجه با بحران معنا و معنویت حیران مانده است

پارک علم و فناوری قم

zohur