۲۳ خرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سیدرضی موسوی گیلانی، استادیار دانشگاه ادیان و مذاهب قم در دهمین همایش دکترین مهدویت در مورد سبک زندگی مهدوی بر تجربه هنری به ارائه سخن پرداخت.


وی با اشاره به اینکه از جمله پرسشهای مهم در الهیات اسلامی، نسبت میان مهدویت و هنر یا نسبت میان مهدویت و رسانه است، گفت: از آنجا که در دورانی به سر می بریم که هنر و رسانه ها عامل ترویج و آموزش هستند و اندیشه ای که با هنر آمیخته می شود، اثرگذار و ماندگار است. از این رو پرسش میان مهدویت و تعامل آن با هنر و رسانه در سبک زندگی اسلامی در دوران معاصر اهمیت ویژه ای دارد.


وی افزود: از آنجا که بحث از رسانه متفاوت از بحث درباره هنر است، در اینجا تنها به نسبت بمیان مهدویت و هنر پرداخته می شود و رابطه میان این دو مورد بررسی قرار می گیرد.


موسوی گیلانی با اشاره به اینکه در این مقاله تلاش می شود با روش تحلیلی ـ توصیفی پس از بیان طرح واره ای از نسبت میان مهدویت و هنر، به تبیین جایگاه مهدویت در تجربه هنری هنرمند پرداخته شود.


وی تأکید کرد: همچنین با تحلیل مفاهیم و اصطلاحات و به صورت پدیدارشناسانه و توصیفی به نسبت میان این دو مفهوم در فرهنگ اسلامی پرداخته شده و لوازم و الزامات بحث تبیین می شود.


این محقق و استاد دانشگاه در ادامه سخنانش اظهارداشت: در ضمن این بحث پیش فرضهایی وجود دارد که جزو مبانی و مفروضات ذهنی نگارنده خواهد بود که ناگفته در ضمن بحثها از آنها استفاده شده و گاه ممکن است به آنها تصریح شود.


وی افزود: بحث درباره این مبانی هرچند ممکن است در جای دیگر قابل بحث باشد، اما اکنون در ضمن این مسئله مفروض گرفته شده است تا اصل مسئله مورد گفتگو قرار گیرد. از این رو نیاز است با همدلی به آن مبانی نگریسته شود تا بحث به سرانجام خود معطوف گردد. بدیهی است مبانی، اصول مفروضی هستند که جای بحث و نقد آن توسط مخاطب در این طرح واره امکان پذیر نیست.


 


 

مطالب مرتبط :
  1. دهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت برگزار می شود/ آغاز به کار شعبه تهران پژوهشکده مهدویت
  2. برگزاری دهمین همایش دکترین مهدویت/ موضوع امسال اخلاق و سبک زندگی زمینه ساز
  3. فراخوان دهمین همایش بین ‏المللی دکترین مهدویت/اخلاق و سبک زندگی زمینه‌ساز؛ راهبردها و راهکارها
  4. جلد چهارم درسنامه مهدویت به زودی منتشر می شود
  5. دکترین مهدویت مبنای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است/ هیچ امیدی به صلح پایدار در قرن ۲۱ وجود ندارد

پارک علم و فناوری قم

zohur