۶ خرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، به همت گروه تاریخ جریان ­های فکری پژوهشکده تاریخ اسلام طی نشستی تعاملات فرهنگی میان مسلمانان و مسیحیان در سده های اولیه بررسی می شود.


در این نشست، به بررسی تعاملات فرهنگی در دوران شکل‌گیری اسلام در قرون دوم و سوم هجری، لزوم توجه به سنت‌های همنوا با اسلام و توجه عالمان مسلمان در اخذ و اقتباس از سنت‌های دیگر، کتاب العبر و الاعتبار منسوب به جبرائیل بن نوح انباری و تداول آن در سنت اسلامی و همچنین لی بن حاتم قزوینی تدوین‌گر احتمالی کتاب التوحید یا کتاب الفکر پرداخته خواهد شد.


در میان متن‌های بسیار مشهور در سنت متاخر شیعی، کتاب توحید مفضل یا کتاب الفَکِّر اثر بسیار مشهوری است. تحقیقات مدلل دربارۀ متن اخیر نشان می‌دهد که توحید مفضل در اصل باز تحریر اثری از سنت مسیحیان نسطوری عراق در قرن سوم است که توسط عالمی شیعی احتمالاً علی بن حاتم قزوینی در قرن چهارم انجام شده است.


در گزارش حاضر نخست دربارۀ تبادلات میان سه دین ابراهیم اسلام، یهودیت، مسیحیت با ذکر نمونه‌هایی از داد و ستد فرهنگی سخن خواهد رفت. در ادامه دربارۀ نسخۀ اساس کتاب التوحید و نویسندة آن و سنت نگارش چنین آثاری در میان مسیحیان نسطوری عراق بحث خواهد شد. در آخر دربارۀ کتاب التوحید مفضل و زمان احتمالی تدوین آن و تداول کتاب اصلی در سنت اسلامی به نحو عام مطالبی ارائه خواهد شد.


این نشست  با سخنرانی دکتر محمدکاظم رحمتی، شنبه دهم خرداد ماه از ساعت ۱۷ تا ۱۹ برگزار می شود.


پژوهشکده تاریخ اسلام در خیابان ولیعصر(عج)، خیابان شهید عباسپور، خیابان رستگاران، کوچه شهید بهروز شرقی، پلاک ۹ واقع است.

مطالب مرتبط :
  1. «تعاملات تصرفی امیرالمومنین علی (ع) با دستگاه سیاسی وقت» بررسی می شود
  2. نسبت میان زندگی روزمره مسلمانان و سیستم حقوقی و فقهی بررسی شد
  3. حقوق و آموزش در اسلام کلاسیک بررسی شد/نزاع میان متألهان عقل باور با غیرعقل باور
  4. «سیر تحولات منجر به شکل گیری تاریخ فرهنگی» بررسی می شود
  5. کتاب«ترکان، اسلام: علوی گری و بکتاشی گری در آناتولی» بررسی می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur