۲۵ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


دکتر حسین باهر، استاد بازنشسته دانشگاه شهید بهشتی در مورد اینکه چگونه می توان کودکان را با آموزه های دینی آشنا ساخت به خبرنگار مهر گفت: با عملکرد پدر و مادر و عدم تحمیل کودکان در جلسات اجباری ای که برای قرائت قرآن و مسائلی از این دست وجود دارد.


وی افزود: برای کودکان جلسات عمومی ای که معمولاً همه برنامه های فزهنگی، هنری و ادبی وجود دارد بگذارند در کنار اینها به طور ضمنی برنامه های قرآنی را بگنجانند. یا مثلاً بعضی از خانواده ها ماهی یک هفته ای یا دو هفته در میان، یک جلسه خانوادگی می گذارند در آن همه برنامه های بگو و بخند و خوردن و خوابیدن و همه چیز است ضمناً از یک استاد قرآنی هم دعوت می کنند که به طور ضمنی و تشویقی به کودکان آموزه های دینی را تعلیم دهد.


این رفتارشناس و جامعه شناس در مورد اینکه چه ابزارهایی برای این منظور مناسب هستند هم اظهار داشت: باید از ابزارهای نوین و تکنولوژیهای روز در ساختن فیلمها و کارتونهایی با مفاهیم و موضوعات دینی بهره برد. تشویق و عملکرد خود پدر و مادر مهمترین ابزار است. باید خانواده تکنولوژی های روز را در اختیار کودکان قرار دهد مثلاً سی دی های صوت قرآن، یا داستانهای قرآنی و هنرهایی که در مسائل دینی وجود دارد. اینها را به همان جذابیت و جالبی تعالیم دیگر برای کودکان آموزش دهند. مثلاً کتاب داستان راستان آقای مطهری را که داستانهای قرآنی را به زبان کودکانه فراهم کرده است با تکنولوژیهای روز و مدرن، تبدیل به فیلم و کارتون کرد.  


این جامعه شناس تصریح کرد: امروزه با بکارگیری هنر و با استفاده از تکنولوژی های مدرن مسائل علمی تاریخی را به افراد منتقل می کنند. نمونه اش سریال حریم سلطان ترکهاست و یا داستان رستم و سهراب که به صورت کارتون در آمده است. داستان حضرت یوسف به خصوص به چاه افتادن و از چاه بیرون آمدن وی برای کودکان بسیار جالب است که بایستی به صورت کارتون در بیاید.


این محقق و پژوهشگر درمورد اینکه تأکید بر چه موضوعاتی می تواند در سنین کودکی بر غنای معرفت دینی کودکان بیفزاید گفت: تأکید بر مسائلی که مورد جلب و جذب  کودکان می شود. یعنی تأکید بر واقعیات مثلاً به کودک گفته شود اگر کار نیکو انجام دهی چه آثاری دارد و اگر مرتکب عمل زشت بشوی و بدکاری کنی عاقبتش چیست. چیزهایی ملموسی از این دست. اینکه کودک را از جهنم بترسانیم یا از بهشت برایش بگوییم و مسائل متافیزیکی قرآن برایش قابل پذیرش نیست و نباید اینگونه مسائل برای کودک مطرح شود. زیرا کودک علی الحساب از خاک برآمده و با افلاک کاری ندارد.


باهر در پایان یادآور شد: مستندهای حیوانی نشان دادن تنوع زیستی حیوانات و گیاهان چه از طریق سینما و تلویزیون و چه از طریق موزه ها و باغ وحش می تواند تأثیر مثبت در خداباوری کودکان داشته باشد مخصوصا اینکه بعد از نشان دادن هر کدام از اینها یک جل الخالق گفته شود.

مطالب مرتبط :
  1. استفاده از ابزارهای نوین آموزشی در آموزشهای دینی به کودکان ضروری است
  2. کودکان از طریق اخلاق باور خدا به آنها متقل می شود
  3. معارف اسلامی به زبان کودکانه و ساده به کودکان تعلیم داده شود
  4. حضرت حجت الاسلام و المسلمین دکتر واعظی: مرکز رشد از مصادیق بارز عینیت بخشی به آموزه های دینی است
  5. معروفترین روش آموزش فلسفه به کودکان

پارک علم و فناوری قم

zohur