۴ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام  والمسلمین حسین روحانی نژاد معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی امروز چهارشنبه چهارم تیرماه در نشست خبری به تشریح ویژه برنامه های این سازمان در آستانه ماه مبارک رمضان پرداخت و گفت: در آستانه ماه مبارک رمضان هستیم، ماهی که مردم مؤمن و متدین ما به ضیافت خدا می روند و میهمان پروردگار هستند. این ماه، ماه بندگی و اطاعت و حرکت به سوی خدای متعال است. انسان به خودش بر می گردد. بیشتر به قرآن کریم انس می گیرد و معرفت زایی دینی می کند.


وی افزود: سازمان تبلیغات اسلامی فعالیتهای متنوعی در این ماه در سطح کشور پیش بینی کرده است. اولین برنامه این است که ستاد ساماندهی شئونات فرهنگی در مناسبتهای مذهبی در کشور تشکیل جلسه داد که تصمیمات خوبی در آنجا گرفته شد. از جمله اینکه حرمت ماه رمضان نگه داشته شود و با روزه خوارانی که چهره کشور را مخدوش می کنند برخورد کند. هر چند روزه خوران بیشترشان یا مسافر هستند یا عذر شرعی دارند و اطلاعی از کارشان ندارند و کمتر کسانی تعمداً به روزه خواری تظاهر می کنند. باید مکانهایی خاص برای خوردن مسافران و کسانی که بیمار هستند و عذر شرعی دارند تدارک دیده شود تا نیاز خود را برطرف کنند.


وی فعالیتهای دیگر سازمان تبلیغات اسلامی در ماه رمضان را چنین اعلام کرد: در آستانه ماه رمضان سازمان تبلیغات اسلامی در ۴۰۰ نقطه کشور ۴۰۰ همایش دینی برگزار می کند. برخی ها برگزار شده و برخی ها در چند روز دیگر برگزار خواهد شد. در این همایش های توجیهی تبلیغی، مسئولان و مبلغان منطقه ها و استانها شرکت دارند و مسائلی که در اولویت سازمان است برای آنها منعکس می شود. مبلغین اولویتها را می شنوند و بعد به مناطق مأموریت خود اعزام می شوند.


روحانی نژاد تصریح کرد: امسال غیر از ائمه جماعات هر منطقه و محله، بالغ بر ۴۰ هزار مبلغ که ۴۱۸۲ نفر خواهران مبلغه هستند و بقیه برادران مبلغ هستند که به سراسر کشور اعزام می شوند. در این میان ۶۰۰۰ مبلغ از سوی حوزه علمیه قم هستند و سازمان اوقاف و امور خیریه هم تعدادی از مبلغین را تأمین کرده و بقیه مبلغین، مبلغین سازمان تبلیغات اسلامی هستند. محوریت اعزام مبلغ و روحانی در ایام رمضان برای آگاهی بخشی درباره اسلام اصیل و اساس قرآن است. تفسیر قرآن، روخوانی و قرائت قرآن، اصلاح اشکالات قرائت نماز و قرآن، و بیان احکام و سیره اهل بیت(ع) بیشتر مدنظر است.


وی در ادامه سخنانس بیان کرد: علاوه بر محوریت قرآن، جایگاه ولایت فقیه، ترویج سبک زندگی اسلامی، آداب و اخلاق اسلامی و حقوق فردی و اجتماعی و تشویق به امر به معروف و نهی از منکر، تبیین اقتصاد مقاومتی، ارزش فرهنگ کار و تلاش با مؤلفه هایی که مقام معظم رهبری  تأکید دارند هم ار محورهای اعزام مبلغ در این ایام است. همچنین مقابله با هجمه آسیبها و آفتهایی که فرهنگ غربی برای ما ایجاد کرده و همچنین به خاطر خشونتها و حرکات تروریستی تکفیری های داعش در عراق افشای توطئه امریکا و صهیونیست جهانی، از مواردی است که مبلغین بیشتر به آن می پردازند.


وی افزود: در همه مساجد و هیئات مذهبی، برنامه های ویژه رمضان برگزار می شود.. امسال با توجه به اینکه ماه رمضان مقارن با ماه های تیر و مرداد شده است، طرح سپری کردن اوقلات فراغت در مساجد سراسر کشور اجرا می شود. این طرح از اول ماه رمضان شروع و تا ۱۰ روز بعد از پایان این ماه ادامه دارد. برای اجرای طرح اوقات فراغت ۱۲۰۰ نفر آموزش دیده این طرح به مناطق مختلف اعزام می شوند. البته بیش از ۵۰۰۰ نفر عوامل اجرایی ما در این طرح حضور دارند و بسته به استقبالی که جوانان و نوجوانان از این برنامه دارند اقشار زیادی را تحت پوشش خود در می آورد.


معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: شبکه مبلغ سازمان تبلیغات اسلامی در سراسر کشور به اطلاع رسانی و آگاهی دادن اقشار مختلف مردم از احکام و مسائل شرعی می پردازد. کتاب ها و محتواهایی که متناسب با سطح محلی و استانی بوده با عنوان«ره توشه ماه رمضان» که توسط سازمان تبلیغات برای مبلغین، تدارک دیده شده  تا بتوانند در تبلیغات خود  استفاده بکنند.

مطالب مرتبط :
  1. اعزام ۵۰ هزار مبلغ به سراسر کشور در ماه رمضان/ تفسیر قرآن محور برنامه‌ها
  2. چهار هزار مبلغ از سوی سازمان اوقاف در ماه رمضان به مناطق مختلف اعزام می شوند
  3. طنین مناجات امام حسین(ع) در روز عرفه در سراسر کشور
  4. اعزام ۵۰ هزار مبلغ در ایام دهه اول محرم/ طرح «نذر کتاب» اجرایی شود
  5. برگزاری هم‌اندیشی اساتید آموزش‌های تخصصی سازمان تبلیغات اسلامی

پارک علم و فناوری قم

zohur