۱ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، آیت الله محسن حیدری امام جمعه موقت اهواز با تبیین برخی آثار سنت حسنه وقف در جامعه تصریح کرد: وقف یکی از سنتهای ارزشمند اسلامی است که در اسلام تأکید زیادی بر آن شده و چنانکه جامعه اسلامی به آن عمل کند بسیاری از مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دینی رفع خواهد شد.


وی یکی دیگر از ویژگیهای وقف را پر کردن فاصله طبقاتی در جامعه دانست و گفت: وقف تأثیر به سزایی در توزیع عادلانه ثروت و فقرزدایی در جامعه دارد و می تواند مقداری از ثروت طبقات برخوردار و مرفه را در اختیار عموم مردم قرار دهد که با این اقدام فاصله ها و حفره های بین طبقات جامعه پر می شود.


این عضو مجلس خبرگان رهبری وقف را یک سنت دیرینه به درازای قدمت تاریخ اسلام عنوان کرد و افزود: مسلمین از همان ابتدای تاریخ اسلام با آموزه های پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار(ع) به وقف روی آوردند و وقف یکی از زمینه های فعال و سازنده اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و فعالیت های همه جانبه در جامعه بوده است.


حیدری همچنین به اهمیت نقش روحانیون و حوزویان در ترویج فرهنگ وقف اشاره و اظهارداشت: متولی تبیین آموزه های دینی به مردم، روحانیت و حوزه های علمیه هستند و یکی از آموزه های دینی وقف است. بنابراین متولی اصلی تبیین و ترویج فرهنگ وقف در جامعه و آگاه کردن مردم به آثار و برکات وقف در مرحله اول بر دوش روحانیت است البته این نافی رسالت رسانه های دیگر  در اطلاع رسانی و تبلیغ در امر وقف نیست.


امام جمعه موقت اهواز با تأیید عملکرد سازمان اوقاف و امور خیریه در دوره مدیریت جدید این سازمان، گفت: سازمان اوقاف در سالهای اخیر با رفع برخی از مشکلات موجود در جامعه اقدامات مؤثری در زمینه احیاء فرهنگ وقف در جامعه انجام داده است. فرهنگ وقف از پویا‌ترین اموری است که به واسطه اسلام در بلاد مسلمین به وجود آمده و باید در حفظ و احیای این فرهنگ غنی تلاش شود.


این عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: یکی از وظایف سازمان اوقاف اداره امامزادگان و بقاع متبرکه است که نقش بسیار مهم و اثر گذاری در هدایت جامعه و مردم دارند، لذا در شرایط کنونی که جامعه بین‌الملل در برابر ایران صف آرایی کرده است، باید با تلاش در جبهه‌های مختلف، برتری خود را نسبت به دشمنان ایران به اثبات رسانیم.


وی همچنین به نقش امامزادگان در برابر تهاجم فرهنگی دشمنان تأکید کرد و گفت: امروز  باید در عرصه فرهنگی در مقابل دشمنان برنامه‌ریزی کرد و نقشه‌های آنها را برهم زد، لذا امامزدگان و بقاع متبرکه یکی از مهمترین مراکز در برابر  تهاجم فرهنگی و هجمه‌های دشمنان در این جبهه و نقشه‌های آنها برای جوانان است که باید با فعال کردن مساجد و امامزادگان در کشور و با برنامه‌های جذاب آنها را به این مکان ها جذب کرد که با این امر آینده جوانان بیمه می‌شود.


آیت الله محسن حیدری در پایان با تأکید بر گسترش سنت حسنه وقف در جامعه تصریح کرد: در چند سال اخیر تحولات خوبی در خصوص افزایش اثر بخشی وقف در جامعه و استفاده بهتر از این فرصت الهی ایجاد شده است.


وقف منجر به تقسیم ثروت در جامعه می شود


مسعود پزشکیان، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب گفت: زمانی که انسان از این دنیا رخت بر می بندد، تنها راه ادامه مسیر خیرات و صواب برای او، وقف است.


به گفته این نماینده مجلس انسانها بر اساس عمل خیر وقف خود، جاودانه باقی می مانند و وقف فرصتی برای اینها فراهم می کند که نام و یادشان محفوظ باقی بماند.


وی افزود: بنابراین این، وقف فرصتی معنوی برای جاودانه ماندن انسان به شمار می آید، لذا لازم است که انسان از این فرصت معنوی نهایت استفاده را بکند.


وی در ادامه با اشاره به اینکه، متولیان امر وقف، باید آثار معنوی و برکات آنرا برای مردم تبیین کنند، بیان داشت: وقف تنها متعلق به انسان های بسیار ثروتمند نیست، بلکه هر فردی، حتی با مال اندک خود، می تواند وقف کند، حتی می توان به صورت دسته جمعی نیز وقف کرد و به عبارتی افراد با مشارکت یکدیگر برای جاودانه ماندن می توانند وقف کنند.


نماینده تبریز به وقف در بخشهای ساخت کتابخانه، مدارس و راه ها و پلها اشاره و بیان کرد: امروز نیاز بسیاری در عرصه آموزشی و پژوهشی برای وقف داریم و باید واقفان را به سمت، ساخت مراکز پژوهشی ترغیب کرد. وقف روش و سنت بسیار با ارزش و تأثیرگذاری است و نباید به هیچ وجه، وقف از مسیر اهداف واقف، تحریف شود.


وزیر سابق بهداشت و درمان به ضرورت صرف اموال موقوفه در مسیر نیات واقفان اشاره و تصریح کرد: باید مسئولان اوقاف و امور خیریه، طوری برنامه ریزی و مدیریت کنند، که هیچ کس، چه ارگان های دولتی و غیره، نتوانند، کاربری وقف را تغییر دهند.


این نماینده مجلس تصریح کرد: اطلاع رسانی و تبلیغ در زمینه وقف، باید افزایش یابد، مسئولان آن، ضمن برطرف کردن کاستی ها به این امر نیز توجه کنند.


وی با بیان این مطلب که، وقف نوعی پوشش فقرا و نیازمندان به شمار می آید، اظهارداشت: وقف، شکاف طبقاتی را کاهش داده و تقسیم ثروت در جامعه ایجاد می کند.


وی افزود: از مسئولان و دست اندرکاران سازمان اوقاف و امور خیریه تقاضا داریم، همانطور که در شرع مقدس به وقف تاکید دارد، عمل کرده و اجازه ندهند، هیچ کسی اموال موقوفه را از مسیر مدنظر واقف منحرف کند.


وی همچنین با اشاره به اینکه، مجلس نیز ضمن تصویب قوانین مورد نیاز سازمان اوقاف و امور خیریه باید، نظارت خود را در این راستا تقویت کند افزود: قوه قضائیه نیز باید با متخلفان، در زمینه اموال موقوفه برخورد قاطع داشته باشد.

مطالب مرتبط :
  1. وظیفه رسانه تبیین فرهنگ وقف در جامعه است/ پیشنهاد تشکیل کارگروه رسانه برای ترویج فرهنگ وقف
  2. اسرار نماز؛ از یاد خدا تا رفع فاصله طبقاتی
  3. مسجد مهم­ترین مرکز و پایگاه تبلیغ و ترویج معارف دینی است/ نقش مسجد در ترویج معارف مهدوی
  4. اگر مفاهیم قرآن تبدیل به فرهنگ نشود نمی توانیم جامعه قرآنی داشته باشیم
  5. نقش دانشگاه در ارتقای فرهنگ جامعه/ مهاجرت اساتید مشرق زمین به آمریکا و اروپا

پارک علم و فناوری قم

zohur