۲۳ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، مراسم دسته روی و عزاداری از صبح امروز پنج شنبه ۲۳ آبان ماه برابر با روز عاشورای حسینی در سراسر کشور آغاز شد.


در تهران نیز هیئتهای عزاداری با حضور مردم در کوچه ها و خیابانها با ذکر نوحه و مصیبت با زنجیرزنی و سینه زنی به یاد روز عاشورای ۶۱ هجری که امام حسین(ع) و یاران باوفایش در کربلا به شهادت رسیدند گریستند.


تجمع هزاران عزادار سیاه پوشی حسینی در میدان امام حسین(ع) تهران از برنامه هایی است که همه ساله برگزار می شود. عزاداران حسینی در قالب دسته ها و هیئتهای مختلف از مناطق دور و نزدیک میدان امام حسین(ع) خود را به این این میدان و خیابان ۱۷ شهریور رسانده بودند.


اجرای برنامه‌های عزاداری آئینی اقوام مختلف از برنامه‌هایی است که در این میدان به اجرا گذاشته می شود. با نزدیک شدن به ظهر عاشورا جمعیت افزوده شد به طوری که امکان تردد به سختی امکان پذیر بود.طبق برنامه از پیش تعیین شده و سنتی که سالها اجرا می شود به یاد آخرین نماز سرور و سالار شهیدان و یاران باوفایش در ظهر روز عاشورا، نماز ظهر عاشورا در این مکان به جماعت اقامه شد. اذان ظهر توسط تعدادی از جوانان که جزء برگزیدگان جشنواره قرآنی شمسه بودند به صورت دسته جمعی اجرا شد و بعد نماز جماعت با حضور هزاران عزادار حسینی اقامه شد.


خیمه هایی در گوشه ای از میدان برپا شده بود تا در عصر عاشورا به آتش کشیده شود تا یادی از خیمه های آتش گرفته و سوخته شده اهل بیت(ع) شده باشد.


عصر امروز پس از برگزاری مراسم خیمه سوزان، شام غریبان سرور و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین(ع) برپا می‌شود.


ایستگاه‌های صلواتی متعددی نیز از سوی شهرداری تهران در جاهای مختلف میدان برپا شده بود.

مطالب مرتبط :
  1. میدان امام حسین(ع) میزبان عزاداران حسینی است
  2. تجمع عزاداران صادق آل محمد (ص) در میدان فلسطین برگزار می شود
  3. اقامه نماز جماعت ظهر عاشورا در نقاط مختلف شهر تهران
  4. میدان امام حسین(ع) میزبان ویژه‌برنامه‌های ماه مبارک رمضان
  5. نماز ظهر تاسوعا و عاشورای حسینی در ۲۹۸۰ امامزاده و بقعه متبرکه برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur