۱۷ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، محمد شوکت عوده رئیس پروژه اسلامی رصد هلال ماه گفت: اگرچه عید قربان در کشورهایی که براساس محاسبات نجومی اول ماه قمری را تعیین می کنند روز شنبه ۴ اکتبر ( ۱۲ مهرماه) خواهد بود.


عوده اظهار داشت براساس محاسبات ماه روز چهارشنبه پس از غروب آفتاب رویت می شود از این رو ابتدای ماه ذیحجه در اکثر کشورهای اسلامی روز پنج شنبه ۲۵ سپتامبر(۳ مهر) خواهد بود. در این میان جمعه ۳ اکتبر(۱۱ مهر) روز عرفات و روز پس از آن نخستین روز عید قربان است.


این درحالی است که برخی کشورها ابتدای ماه ذیحجه را روز جمعه ۲۶ سپتامبر(۴ مهر) می دانند و بنابراین عید قربان آنها روز یکشنبه ۵ اکتبر( ۱۳ مهرماه) خواهد بود.


عوده همچنین یادآور شد که کشورهایی چون اندونزی، مالزی، برونئی، هندوستان پاکستان، بنگلادش، ایران، ترکیه، مراکش، سنگال، غنا و برخی از کشورهای آفریقایی براساس رویت هلال ماه محلی عمل کرده و انتظار می رود که روز عید قربان در بسیاری از آنها روز یکشنبه ۵ اکتبر (۱۳ مهرماه) باشد.

مطالب مرتبط :
  1. وضعیت اعلام عید فطر در دیگر کشورها/ کشورهای عربی دوشنبه را عید اعلام می کنند
  2. ریشه یابی حمله به حرم حضرت زینب(س)/ وهابیگری بزرگترین خطر تاریخ جهان اسلام است
  3. حج‌گزار در روز عید قربان باید خود خداوند را عیدی بگیرد
  4. جهان اسلام هیچ‌گاه تا به این حد نیازمند سبک زندگی نبوی و منتظر مهدوی نبوده است/ عنوان یازدهمین همایش دکترین مهدویت اعلام شد
  5. جهان اسلام قابلیت تبدیل شدن به قدرت جهانی در قرن ۲۱ را دارد/ پنج عامل توانمندسازی جهان اسلام

پارک علم و فناوری قم

zohur