۲۹ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، انسان موجودی شادی خواه است، اما اغلب مردم تقریبا به همان اندازه شاد هستند که انتظارش را دارند، شاد بودن می تواند یکی از بهترین و بزرگترین مبارزات ما در زندگی باشد و ما می توانیم نومیدی را به امید، شکست را به پیروزی، اشک را به خنده و دردها را به لذت تبدیل نماییم.


خداوند متعال در سوره یونس آیه ۵۸ می فرماید: بگویید به فضل و رحمت خداست که مومنان باید شاد شوند و این از هر چه گرد می آورند بهتر است. حضرت رسول (ص) می فرمایند: همانا من شوخی می کنم و اهل مزاح هستم، اما حرف باطل و بیهوده نمی گویم. لقمان حکیم نیز می فرماید: هیچ مالی چون تندرستی نیست و هیچ نعمتی چون دلخوشی و شاد زیستن نیست.


تمام جملات بالا اثبات می کند که انسان در سایه شادی و شادمانی می تواند امیدوارتر زندگی کند و به زندگی امیدوارتر باشد و به فکر غم و غصه نباشد و دائما فکرش را در اندوه و غم غرق نکند. پس تا می توانید لحظه های خوب و شاد و منطقی و بدون هرگونه گناه را برای خود و فرزندان عزیز خویش به ارمغان آورید و همواره به یاد داشته باشید روزگار چون اتوبوسی باشد که در اتوبان زمانه در حرکت است و شما مسافر آن هستید. بخندید، گریه کنید و بخوابید و…اتوبوس در حرکت است پس شاد و امیدوار باشید.


شادبودن همیشه کار آسانی نیست، گاهی ممکن است لازم باشد تا در سایه مبارزه خود در صحنه های مختلف زندگی آن را جستجو کنیم و زمانی نیز با پافشاری زیاد ما بر علیه برخی کج تابی ها آن را بدست آوریم. لازمه شاد بودن و زیبا زیستن،جستجوی محبت و زیبایی ها است.


مایوس ترین انسانها در جلب محبت کسانی هستند که بیشتر از همه تظاهر به بی نیازی از محبت می کنند، وقتی که به مطالعه زندگی آنها می پردازیم متوجه می شویم که در حقیقت این عده مردم در درون خود خیلی تنها هستند و همواره به خود یا دیگران بدبین هستند و در این صورت آنها باید بدانند که اثر عشق و محبت به خود یا دیگران باعث احترام به خویشتن و سایرین می شود و زمینه پی جویی و تلاش لازم را برای شناسایی خوبی ها، ارزش ها، توانمندی ها و همه زیبایی های بیرونی و درونی در فرد مهیا می سازد.


باید برای کسب موفقیت های لازم در زندگی خود با مردم باشیم و با آنها شادی نماییم. شادی باعث می شود یک فرد قدرت بیشتری برای انجام کار داشته باشد و هیچ وقت به خود اضطراب راه ندهد، همیشه خوشحال و خوش بین و خوش خلق باشیم تا فرزندان شما هم یاد بگیرند. شاد بودن بر اعتماد به نفس و روحیه فرزندان بسیار تاثیر فراوان دارد و فرزندان شاد بودن را از والدین و معلم خود می آموزند.


اگر معلمی با زبان خوش و شادی و خنده بچه ها را وادار به آموزش کند آنها خیلی بهتر یاد می گیرند تا بخواهد از تنبیه و توبیخ استفاده کند و چه بسا که بچه ها با شادی و خنده رغبت بیشتری پیدا می کنند ولی با تنبیه ترس و لرز درآنها بیشتر می شود.


انسان با فکر مثبت و کار خوب به زیبایی ظاهری خودش می افزاید و چهره او دیدنی تر می شود. به فرموده حضرت علی(ع) مومنان خوشرویی خودشان را در چهره و غم و اندوه را در دل خود نگه می دارند و همیشه از آرامش خوبی برخوردارند. نقل است که هرکس یک غصه دنیا را از دل برادرش بردارد خدا نیز یک غصه آخرت را از دل او بر می گیرد.


 

مطالب مرتبط :
  1. نقش خانواده در سلامت روان فرزندان/ نقش والدین در نگرش و رفتار کودک و نوجوان
  2. خطبه پیامبر اکرم(ص) در فضیلت ماه رمضان/ بدبخت کسی است که ماه رمضان از آمرزش خدا محروم شود
  3. مسئولیت والدین در آموزش مسائل حساس به فرزندان/ آسیب های پنهانکاری در خانواده ها
  4. وظیفه والدین در تقویت معنویت فرزندان/ باید حرف و عمل پدر و مادر یکی باشد
  5. تاثیر استرس بر سلامت خانواده/ لزوم آگاهی والدین از استرس فرزندان

پارک علم و فناوری قم

zohur